Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№37
Друкувати

ФОП виплачує мобілізованому середній заробіток: чи є компенсація?

Смердов Віталій, шеф-редактор, v.smerdov@buhgalter911.com
Запитання, що міститься в заголовку статті, є далеко не пустим. Річ у тім, що підприємцям таку компенсацію не надають (через те, що їх не назвали в ст. 119 КЗпП). Водночас, як виявилося, суди дивляться на цю ситуацію інакше.
зарплатно-мобілізаційні питання

Підприємцю не надали компенсацію середнього заробітку, який той виплатив своїм мобілізованим працівникам. Він звернувся до суду. При цьому як місцевий, так і апеляційний суд (див. ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 11.08.2015 р. у справі № 739/716/15-а) стали на бік підприємця-роботодавця.

Ну то що, здивовані? Ми — так, і дивуватися тут є чому. Ви, мабуть, пам’ятайте, що  ст. 119 КЗпП містить низку військово-трудових гарантій. Однак, на жаль, вона прив’язується лише до працівників підприємств, установ та організацій. У свою чергу, працівники, які перебувають у трудових відносинах з підприємцями, у ній не згадані. Тобто при буквальному прочитанні цієї статті виходить, що на таких працівників ці гарантії не поширюються. Інакше кажучи:

— підприємець-роботодавець має право звільнити працівника, який підпав, зокрема, під мобілізацію;

— якщо він збереже за таким працівником робоче місце та середній заробіток, на отримання компенсації з бюджету можна не сподіватися.

По суті, це саме підтвердило і Мінсоцполітики в листах від 16.06.2015 р. № 325/13/155-15 і від 19.08.2015 р. № 1067/13/84-15 (ср. 025069200). Причому чиновники повідомили, що для врегулювання цієї проблеми готується відповідний законопроект.

Законопроект… ну-ну. Поки вони це роблять, уже почала формуватися судова практика. Причому деякі судові рішення є досить незвичайними (у тому числі згадане вище). З нього випливає, що суди готові займати протилежну позицію. Простіше кажучи, вони готові визнати:

1) право працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємцями, на збереження місця роботи, посади та середнього заробітку;

2) право підприємців-роботодавців на отримання компенсації середнього заробітку щодо таких працівників з бюджету.

Цей висновок не залежить від системи оподаткування, на якій перебуває підприємець. Отже, це може бути як загальносистемник, так і єдиноподатник.

Подивимося на аргументи, наведені судом у зазначеному рішенні:

— згідно з  ч. 1 ст. 3 КЗпП законодавство про працю регулює трудові відносини працівників усіх підприємств, установ, а також осіб, які працюють за трудовими договорами з фізособами;

— за  ст. 7 КЗпП особливості регулювання праці осіб, які працюють за трудовими договорами з фізособами, установлюються законодавством;

— із системного аналізу зазначених вище статей випливає, що законодавство про працю регулює трудові відносини працівників підприємств, установ, організацій, а також осіб, які працюють за трудовими договорами з фізособами, крім особливостей регулювання таких правовідносин у випадках, прямо передбачених законом;

ст. 119 КЗпП не містить застережень щодо непоширення відповідних гарантій на осіб, які працюють у підприємців;

Порядок № 105* — лише підзаконний нормативно-правовий акт, а тому не може суперечити нормативно-правовому акту, юридична сила якого є вищою (у цьому випадку — КЗпП). Крім того, Порядок № 105 не містить застережень з приводу його непоширення на підприємців та осіб, які перебувають з ними в трудових відносинах;

* Порядок виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою КМУ від 04.03.2015 р. № 105.

— підприємець вимагав компенсації середнього заробітку, у тому числі за 2014 рік. Але Закон про Держбюджет-2014** не передбачав відповідної програми. Щоправда, і це не стало аргументом для судів, оскільки за фактом компенсація має бути виплачена у 2015 році;

** Закон України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 16.01.2014 р. № 719-VII.

— посилання чиновників на лист Мінсоцполітики, в якому було зазначено, що  ст. 119 КЗпП на підприємців не поширюється, суди не взяли до уваги.

Як бачите, суд своє рішення мотивував ґрунтовно. Цікаво при цьому, що його аргументи виходять за межі буквального прочитання ст. 119 КЗпП. Але це лише один бік медалі.

Інший же бік — посилання суду на те, що  ст. 119 КЗпП не згадує підприємців, а тому має поширюватися і на них, — на жаль, не є безспірною ☹. Тому передбачити підхід ВССУ або ВСУ до такої позиції складно (тим більше що на кону бюджетні гроші).

Тепер же, упевнені, вас бере нетерплячка довідатися: яка ж вам користь від цього рішення? А це залежить від конкретної ситуації:

1) ви підприємець і при цьому зберігали за працівниками, яких мобілізували, місце роботи, посаду та середній заробіток. Зазначене рішення суду показує, що ви можете розраховувати на компенсацію середнього заробітку (у тому числі за 2014 рік). Але «вибивати» її, найімовірніше, доведеться через суд. Тобто спочатку потрібно буде подати відповідний звіт, погоджений з військовим комісаріатом. Якщо на нього вам нададуть відповідь відмовою, таку відмову можна буде оскаржити в суді;

Зверніть увагу: якщо суд буде на вашому боці, то в ідеалі ви зможете перерахувати ПДФО, ВЗ і ЄСВ (не стосується «строковиків» і «контрактників»). Інша річ, що податківців це не потішить, тому в такому разі з ними також доведеться сперечатися в суді.

2) ви підприємець, але не зберігали за працівниками, яких мобілізували, місце роботи, посаду та середній заробіток. Тобто чинили так, як радили чиновники. Штрафи від держслужби з питань праці вам не загрожують (враховуючи зазначені листи Мінсоцполітики). Проблема в іншому. Колишній працівник може звернутися до суду з вимогою поновити його на роботі. Якщо рішення винесуть на користь працівника, вам доведеться поновити його та виплатити середній заробіток. Потім, звичайно, ви зможете вимагати компенсацію такого середнього заробітку на підставі Порядку № 105. Але як ви вже, напевно, зрозуміли: робити це доведеться через суд. З ПДФО, ВЗ та ЄСВ ситуація така сама.

v.smerdov@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться