Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2015/№47
Друкувати

Залік переплати за договором: як скласти ПН

Ольга Сумцова, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Наш контрагент (СПД) мав із січня переплату в розмірі 3000 грн. Цього місяця ми відвантажуємо йому товар і просимо оплатити його на суму боргу менше, ніж за рахунком. На яку суму виписувати ПН: на суму оплати або суму реалізації товару за витратною накладною?
податкова накладна

Щоб відповісти на ваше запитання, слід знати: ці операції здійснюються у межах одного договору чи різних.

Якщо це все відбувається в межах одного договору, то на дату відвантаження товарів ПН складається тільки на ту її частину, яка не перекрилася переплатою (тобто за мінусом 3000 грн.). Адже на суму переплати ви вже складали ПН (за першою подією) і нараховували ПЗ.

Наприклад, товар відвантажений на суму 10000 грн., переплата — 3000 грн. Тоді ПН складається на суму 7000 грн.

Якщо ж операції відбуваються за різними договорами (тобто переплата утворилася за одним договором, а відвантаження товару наразі відбувається за іншим), то тут може йтися про залік взаємних вимог. Адже:

— з одного боку, існує ваша заборгованість перед покупцем (у сумі переплати);

— з іншого, — покупець оплачуватиме товар у меншій сумі, ніж передбачено договором. Тому в сумі «недоплати» виникне його заборгованість перед вами.

У цьому випадку ст. 601 ЦКУ дозволяє провести залік зустрічних вимог. Однак слід пам’ятати, що залік зустрічних вимог можливий, коли за вимогами кожної із сторін настав строк виконання.

Ініціювати взаємозалік може навіть одна сторона (інша просто зобов’язана погодитися), однак на практиці сторони вважають за краще проводити його з обопільної згоди. Для цього вони складають угоду (акт, протокол) про залік зустрічних однорідних вимог і вдвох підписують його.

На нашу думку, щоб уникнути плутанини з випискою ПН/РК, краще повести взаємозалік після того, як покупцю буде відвантажений товар. У цьому випадку ПН будуть виписані у звичному порядку:

1. Якщо першою подією у вас було постачання товару покупцю, то ви складаєте ПН на всю суму відвантаженого товару за витратною ПН ( пп. 201.7 і  187.1 ПКУ).

2. Якщо ж спочатку покупець вам перерахував плату за «мінусом» переплати за попереднім договором, а потім відбулося постачання товару, то вам доведеться скласти дві ПН:

— одну — виходячи із суми фактичної оплати, отриманої за товар;

— другу — на дату відвантаження (на суму, на яку відвантаження перевищує оплату).

А потім на дату підписання угоди про залік зустрічних вимог до ПН, складеної за першим договором (за яким значилася переплата), потрібно скласти РК. Адже в цьому випадку постачання відбулося не на повну суму та фактично здійснюється повернення оплати (просто не грошове, а в рахунок сплати за іншим договором). Оскільки РК є «зменшуючим», реєструє його покупець.

o.sumcova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться