Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2015/№41
Друкувати

Касові чеки більше 240 грн.: чи бути ПДВ-зобов’язанням?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Як після 1 липня проводити в ПДВ-обліку касові чеки з сумою ПДВ більше 40 грн.? Чи потрібно відображати ПК, а потім нараховувати ПЗ, якщо покупка за чеком призначена для неоподатковуваної/негосподарської діяльності?
ПДВ-облік

Як ви знаєте, з 1 липня 2015 року змінився підхід до відображення ПК. Тепер увесь «вхідний» ПДВ іде до ПК (незалежно від напряму використання покупки). А потім, якщо товар призначено для використання в необ’єктній/пільговій/негосподарській діяльності, нараховуються ПЗ ( п. 198.5 ПКУ).

При цьому Закон № 643* посилив ці правила. Так (1) відображення ПК зробив обов’язком платника, а (2) для нарахування ПЗ прибрав застереження про те, що вони нараховуються тільки за умови відображення ПК. Тому, якщо право на ПК було, виникає й обов’язок нарахувати ПЗ (формально, незалежно від того, відображали ви фактично ПК чи ні).

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 р. № 643-VIII.

Право на ПК дають тільки зареєстровані ПН або належним чином оформлені замінники ПН, перелічені в  п. 201.11 ПКУ.

Єдиний виняток податківці зробили для безПДВшних покупок (які, наприклад, придбані у неплатників). У цьому випадку права на ПК у платника не виникає, тому й не треба нараховувати ПЗ у разі використання покупок у неоподатковуваній діяльності ( лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29163/7/99-99-19-03-02-17).

У нашому випадку є чек із сумою понад 240 грн. Такий чек не дає право на ПК ( п.п. «б» п. 201.11 ПКУ). Але чи потрібно нараховувати ПЗ, якщо придбані за чеком товари/послуги використовуються для неоподатковуваної діяльності? На нашу думку, ні.

По-перше, п.п. 14.1.191 ПКУ дозволяє зробити висновок, що використання товарів у негоспдіяльності може вважатися операцією постачання (а отже, вимагає нарахування ПЗ), якщо платник мав право на ПК при придбанні таких товарів.

По-друге, це випливає з  листів ДФСУ № 29163 (щодо безПДВшних покупок) і № 18663.

Так, у листі № 18663** при визначенні того, чи потрібно нараховувати ПЗ, якщо отримано транспортний квиток, а послуга перевезення призначена для неоподатковуваної діяльності, податківці спочатку почали аналізувати, має право на ПК платник за таким квитком чи ні. І тільки потім говорили про нарахування ПЗ.

** Лист ДФСУ від 01.09.2015 р. № 18663/6/99-99-19-03-02-15.

По-третє, такий підхід узгоджується з логікою СЕА з ПДВ. Ось тільки, на жаль, передбачити поведінку податківців не можна. І поки що гарантій того, що вони не змусять нараховувати ПЗ, немає ☹. Тому в таких випадках ми б радили вимагати ПН.

Зазначимо також, що тепер ряд. 14 (у якому раніше відображалися чеки на суму більше 240 грн.) не заповнюється ( лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17). Тому чеки на суму більше 240 грн. взагалі не потрапляють до ПДВ-декларації.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться