Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2015/№41
Друкувати

Якщо готівка «ночує» у касі невідокремленого підрозділу...

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Одні з найбільших штрафів у податковому законодавстві — це штрафи за порушення правил роботи з готівкою. Вони можуть бути у 5 разів більше, ніж сума помилки! Тому краще не допускати помилок, а заздалегідь з усім розібратися. Сьогодні ми пропонуємо вам розібратися з тим, чи можна залишити на ніч готівку в невідокремленому підрозділі, якщо це: а) виручка; б) здача (500 грн.)?
підрозділ, РРО, виручка, розмінна монета

«Невідокремлений» статус

Питання обігу готівки врегульовано Положенням № 637*. При цьому в ньому законодавці прописали спеціальні правила поводження з готівкою для відокремлених підрозділів. А що ж стосовно підрозділів структурних (тобто невідокремлених)? На жаль, для них немає правил, які б зважали на специфіку їх роботи.

* Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затверджене постановою Правління НБУ від 15.12.2004 р. № 637.

Податківці традиційно під відокремленими розуміють ті підрозділи, дані про які внесено до ЄДР. Щоправда, зараз вони допускають, що головне підприємство може дати статус відокремленого навіть тому підрозділу, який не внесено до ЄДР (такий висновок можна зробити з категорії 109.01 ЗІР).

Куди здавати виручку: до офісу чи банку

У  Положенні № 637 прямо не йдеться про виручку невідокремлених підрозділів, проте з пп. 3.3, 3.7 і 4.2 можна зробити однозначний висновок про те, що їх виручка обов’язково повинна відображатися в касовій книзі головного підприємства. Звідси два важливих правила:

Правило 1: готівкову виручку обов’язково потрібно здавати до головного офісу того ж дня (і забрати відривну квитанцію ПКО).

Правило 2: виручку не можна здавати безпосередньо до банку, обминувши головний офіс, інакше вона не потрапить ані до касової книги головного підприємства, ані до касової книги невідокремленого підрозділу, оскільки воно взагалі не веде касових книг і не виписує касові ордери (лист НБУ від 05.12.2007 р. № 11-113/4587-12584).

Отже, ця сума буде неоприбуткованою, оскільки під оприбутковуванням готівки податківці розуміють** не тільки запис у КОРО, але й запис у касовій книзі ( п. 2.6 Положення № 637). А за неоприбутковування загрожує 5-кратний (!) штраф згідно зі ст. 1 Указу № 436***.

** Подробиці див. у статті «Санкції за готівку: як зараз» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 37 .

*** Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм регулювання обігу готівки» від 12.06.95 р. № 436/95.

Здавати виручку одразу до банку дозволено тільки відокремленим підрозділам ( п. 2.8 Положення № 637). Причому податківці і НБУ вважають, що це можливо, навіть якщо підрозділ не веде касову книгу (розділ 109.16 ЗІР, лист НБУ від 30.04.2013 р. № 11-117/1518/5387). Але, на наш погляд, усе ж безпечніше, щоб касова книга була.

Тому якщо ваш підрозділ розташований далеко (територіально), краще дайте йому статус «відокремленого» (наказом).

Чи можна здати виручку наступного дня

Сміливо це робити можуть тільки відокремлені підрозділи, і лише якщо їх режим роботи не збігається з головним підприємством ( п. 4.3 Положення № 637).

А ось для невідокремлених підрозділів таких правил немає, хоча за логікою речей і заборони на це теж бути не повинно****. Але логіка логікою, а податківці нерідко розцінюють «ночівлю» готівки в касі підрозділу як несвоєчасне її оприбутковування і застосовують 5-кратний штраф! Якщо у вас це вже сталося, то вся надія тільки на суд. Якщо ж вам іще не доводилося залишати готівку на ніч, попросіть у податківців індивідуальну консультацію. Навіть якщо вона буде негативною (хоча не факт), її простіше оскаржити в суді.

**** Детальніше див. статтю «Касово-лімітні» запитання: знайдіть свою відповідь» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 38.

При складанні позову вам допоможуть приклади позитивних судових рішень з цього питання. Наприклад: ухвала ВАСУ від 15.07.2015 р. у справі № К/800/21064/15, ухвала Львівського апеляційного адмінсуду від 06.03.2014 р. у справі № 9104/178120/2.

Чи можна не здавати розмінну монету

Звичайно, можна. Але ви повинні розуміти, що залишати гроші на розмін з отриманої виручки не можна. Інакше вони не пройдуть через касову книгу і вважатимуться неоприбуткованими.

А ось якщо ви отримали розмінну монету від головного підприємства, і цей перехідний залишок «тягнеться» у вас день за днем, то все гаразд. Наприклад, розмінної монети вранці було 500 грн., вдень надійшла виручка в 10000 грн., увечері до головного офісу здали 10000 грн., а 500 грн. залишили на здачу на наступний день. Це нормально.

Але тут потрібно дотримуватися певного алгоритму дій, щоб не нарватися на штрафи з РРО: 1) отримали розмінну монету від головного підприємства за РКО (наприклад, 500 грн.); 2) вранці внесли її до каси РРО операція «службове внесення»; 3) протягом дня отримали готівкову виручку (10000 грн.); 4) наприкінці дня провели операцію «службова видача» на суму виручки (10000 грн.). За розмінною монетою (500 грн.) «службову видачу» робити не потрібно, оскільки вона залишається у скриньці РРО; 5) роздрукували Z-звіт; 6) виручку (10000 грн.) здали до каси головного підприємства, отримавши квитанцію ПКО; 7) розмінну монету (500 грн.) залишили в касі РРО. Її можна не відображати у гр. 4 розд. 2 КОРО; 8) кожного наступного дня розмінну монету (500 грн.) потрібно знову вносити до операційної пам’яті РРО. Це робиться за допомогою операції «службове внесення» після роздрукування Z-звіту (оскільки цей звіт обнуляє операційну пам’ять РРО) — і важливо: до (!) реєстрації першої розрахункової операції, що проводиться після Z-звіту.

Службова видача обов’язкова, тільки якщо хочете повернути розмінну монету до офісу головного підприємства.

v.miroshnichenko@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться