Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2015/№42
Друкувати

Експорт за ціною нижче собівартості: договірна ціна — 0 %, перевищення — 20 %?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Податківці вже давно дотримуються фіскальної позиції щодо обкладення ПДВ експорту за ціною нижче собівартості. Раніше такого роду консультації були розміщені в ЗІР. А тепер вони підкріплені ще й листами. Тому пропонуємо обговорити, якою мірою обґрунтованими є висновки податківців.
ПДВ-облік, експорт

Нещодавно з’явилася ціла низка листів податківців, присвячених обкладенню ПДВ експорту за ціною нижче собівартості (листи № 16878*, № 19090** і № 16964***). І всі вони, на жаль, містять невтішні та навіть (на нашу думку) незаконні висновки.

* Лист ДФСУ від 10.08.2015 р. № 16878/6/99-99-19-03-02-15.

** Лист ДФСУ від 07.09.2015 р. № 19090/6/99-99-19-03-02-15.

*** Лист ДФСУ від 11.08.2015 р. № 16964/6/99-99-19-03-02-15.

А висновки ці такі: різниця між собівартістю та договірною вартістю експортного товару в цьому випадку має оподатковуватися за ставкою 20 %. З якого переляку?

Спочатку нагадаємо: база обкладення ПДВ при експорті визначається за загальними правилами п. 188.1 ПКУ, тобто виходячи з договірної (контрактної) вартості, але з урахуванням мінімальної межі. Така межа при експорті:

1) самостійно виготовлених товарів — не може бути нижче їх виробничої собівартості;

2) придбаних товарів — має бути не нижче ціни придбання.

Хоча, за великим рахунком, є підстави і взагалі при експортній операції не орієнтуватися на мінімальні обмеження, встановлені п. 188.1 ПКУ, адже експорт — це окремий об’єкт обкладення, а не постачання ( п. 185.1 цього Кодексу). А  п. 188.1 ПКУ вимагає застосовувати мінпланку до операцій постачання. Однак керуватися цим досить ризиковано.

При цьому, якщо товар експортований за ціною нижче собівартості, експортеру на дату оформлення МД потрібно скласти дві ПН:

одну — на суму, розраховану виходячи з договірної вартості (з типом причини «07»);

другу — на різницю між собівартістю та договірною ціною (з типом причини «17»). Так-от, податківці вважають, що у другій ПН слід нарахувати ПДВ-зобов’язання, користуючись загальною ставкою ПДВ — 20 %, а не 0 %, яка встановлена для експорту. Аргументують вони свою позицію тим, що нібито сума перевищення не формує вартість експортного товару. Отже, до неї і не може застосовуватися ставка 0 %.

Висновки податківців не витримують жодної критики. Адже від того, що товари експортовані за ціною нижче собівартості, операція все одно не перестає бути експортною. Іншої операції тут просто немає.

Крім того, ставка ПДВ 0 % (утім, як і ставки 20 % і 7 %) застосовується до усієї бази обкладення ПДВ ( п. 193.1 ПКУ), а не тільки до договірної вартості. Тому і до договірної вартості, і до частини перевищення має застосовуватися єдина ставка — 0 %. Однак ураховуючи наполегливість податківців у цьому питанні, найімовірніше, свою позицію експортерам доведеться відстоювати в адмінсуді.

o.sumcova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться