Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№36
Друкувати

Повернення коштів з електронного ПДВ-рахунка: версія податківців

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Нещодавно ми вже обговорювали питання, як можна розпорядитися «зайвими» грошима на ПДВ-рахунку*. Однак буквально днями своїми думками із цього приводу вирішили поділитися і податківці**. Зокрема, вони роз’яснили багато цікавих моментів: чи можна використати надлишок коштів на ПДВ-рахунку в рахунок погашення податкового боргу, як правильно заповнювати додаток Д4. Є й «ексклюзив», який не знайдеш у нормативці, — фіскали розповіли, як сплачувати ПДВ-зобов’язання, якщо декларацію подано із запізненням. На наш погляд, думка податківців зацікавить багатьох.
електронне адміністрування ПДВ

* Див. статтю «Як використати зайві гроші на ПДВ-рахунку?» у журналі «Бухгалтер 911», 2015, № 31.

** Див. лист ДФСУ «Про особливості перерахування надміру зарахованих коштів з електронного рахунка платника» від 26.08.2015 р. № 31730/7/99-99-19-03-02-17.

У першій частині консультації податківці висвітлили загальні моменти щодо можливості використання зайвих коштів на ПДВ-рахунку. Так, фіскали ще раз підкреслили, що розпорядитися наявними на ПДВ-рахунку грошима ви можете, тільки (1) подавши додаток Д4 у складі поточної декларації з ПДВ і (2) за умови, що на дату його подання залишок коштів на ПДВ-рахунку перевищуватиме значення за ряд. 25.1 поточної декларації.

Скільки грошей є у вас на ПДВ-рахунку, ви можете довідатися з ряд. 1 Витягу з СЕА (форма J1401205).

Наявні на ПДВ-рахунку кошти ви можете ( п. 2001.6 ПКУ):

1) або заявити до бюджету в рахунок сплати ПДВ,

2) або повернути на поточний рахунок.

При цьому податківці погоджуються з тим, що частину грошей можна заявити до повернення на поточний рахунок, а частину — направити до бюджету.

Важливо! Як тільки ви подасте додаток Д4 із заявою на повернення грошей на рахунок або на перерахування до бюджету, вам відразу ж (на дату подання декларації) зменшать ліміт реєстрації (через зменшення показника ∑ПопРах). Це при тому, що повернення/перерахування відбудуться лише через деякий час.

Повернення коштів на поточний рахунок

Із загальним порядком повернення коштів з ПДВ-рахунка на поточний ви можете ознайомитися в нашій статті*. Тому тут не повторюватимемося, а зупинимося лише на нових моментах, які податківці роз’яснили в листі № 31730.

Фіскали звернули увагу — повернення «зайвих» коштів на поточний рахунок можливе за умови, що:

1) суми ПДВ за зареєстрованими за поточний період в ЄРПН вихідними ПН/РК не перевищуватимуть суму ПЗ за декларацією (розділ I). Це випливає з  п. 2001.6 ПКУ. Зверніть увагу: ідеться не про показник ∑Перевищ, а про випадок, коли, навпаки, за декларацією ПЗ менше, ніж за даними ЄРПН;

Якщо таке перевищення є, то заявити гроші до повернення на поточний рахунок, на думку податківців, узагалі неможливо, причому в будь-якій сумі (а не тільки із суми перевищення).

2) сума, заявлена до повернення (зазначена в текстовому полі після таблиці 2 додатка Д4), не перевищує значення по гр. 5 таблиці 2 додатка Д4.

Далі податківці дали декілька роз’яснень, як діяти, якщо в Д4 є помилки. Зокрема, якщо помилилися в реквізитах поточного рахунка, на який потрібно перераховувати гроші. Нагадаємо: коли платник заявляє повернення коштів на поточний рахунок, він повинен в додатку Д4 після таблиці 2 заповнити заяву та вказати в ній реквізити поточного рахунка, на який мають перераховуватися гроші. Так-от, якщо ви випадково помилилися в реквізитах цього рахунка, податківці дозволяють до граничних строків сплати ПЗ за декларацією, разом з якою ви подали додаток Д4, подати УР. При цьому:

— безпосередньо в УР заповнюється тільки «шапка» (реквізити платника). Решта граф не заповнюється (прокреслення, нулі не ставляться);

— в «уточнюючому» додатку Д4 вказуються тільки правильні реквізити рахунка, на який мають бути перераховані грошові кошти. Інші поля не заповнюються.

А ось якщо помилка допущена в таблиці 2 додатка Д4, то виправити її через УР, на думку податківців, не можна. Доведеться чекати на закінчення наступного звітного періоду.

Перерахування до бюджету

Надлишок грошових коштів на ПДВ-рахунку можна направити до бюджету в рахунок сплати зобов’язань з ПДВ. Це передбачено п. 2001.6 ПКУ. Ось тільки з норми цього Кодексу не зовсім зрозуміло, про які ПЗ з ПДВ ідеться. Ну вже точно не про майбутні. Адже в цьому немає жодного сенсу (чому — дивіться у згаданій раніше статті).

Як варіант, податківці дозволяють за рахунок «направлення до бюджету» погашати податковий борг з ПДВ, який «значиться» на особовому рахунку, а також розстрочені і відстрочені ПЗ з ПДВ.

Погашати податковий борг за іншими податками не можна. Адже кошти з ПДВ-рахунка можуть перераховуватися до бюджету тільки в рахунок сплати ПЗ з ПДВ.

Для того щоб направити гроші з ПДВ-рахунка до бюджету, потрібно разом з поточною декларацією подати додаток Д4 і заповнити в ньому таблицю 2. Сума коштів, яка має бути перерахована до бюджету, відображається у гр. 4 таблиці 2 і визначається як різниця між гр. 1 і 2. Графа 5 при цьому не заповнюється (прокреслення, нулі не ставляться).

Після таблиці не забудьте заповнити заяву та вказати в ній суму, яку направляєте до бюджету. І будьте уважні: сума в ній не має перевищувати значення за гр. 4. Інакше списання коштів до бюджету не відбудеться.

І ще раз підкреслимо: як тільки ви подасте додаток Д4, вам тут же зменшать ліміт реєстрації на заявлену до перерахування до бюджету суму.

Якщо ви припустилися помилки в цифрових значеннях таблиці 2 (наприклад, вказали в ній меншу суму, ніж хотіли заявити), то, на думку податківців, виправити її шляхом подання УР не можна.

Ексклюзив: сплата ПДВ-зобов’язань за деклараціями, поданими із запізненням

Припустимо, що ви не подали в установлений строк декларацію з ПДВ.

Податківці в консультації розглядають випадок, коли із запізненням подані декларації за лютий — травень, тобто коли сплата ПЗ має відбуватися через ПДВ-рахунок.

У цьому випадку податківці не зможуть включити вас до Реєстру, на підставі якого Казначейство списує кошти з ПДВ-рахунка в рахунок сплати ПЗ (у них просто не буде для цього даних). Як же тоді правильно сплатити ПЗ за «запізнілою» декларацією?

Податківці повідомляють, що на день подання «запізнілої» декларації ви повинні забезпечити наявність коштів на ПДВ-рахунку в сумі, що дорівнює ПЗ за такою декларацією.

Наприклад, якщо 10.10.2015 р. подається декларація за квітень 2015 року, в якій визначені до сплати 1250 грн., то станом на 10.10.2015 р. на ПДВ-рахунку у вас має бути ця сума (1250 грн.).

Однак не все так просто! Автоматичного списання коштів (як це передбачено для поточних зобов’язань) не відбуватиметься. Для того щоб гроші списалися в рахунок сплати ПЗ, ви повинні «попросити» про це, подавши додаток Д4.

Подається такий додаток:

— якщо «запізніла» декларація подана до 20-го числа поточного місяця — разом із поточною декларацією. Податківці продемонстрували це на прикладі. Так, якщо декларацію за квітень 2015 року подали 10.10.2015 р., то додаток Д4 має подаватися разом з декларацією з ПДВ за вересень;

— якщо «запізніла» декларація подана після 20-го числа (тобто коли минули граничні строки подання декларації за попередній період) — додаток Д4 подається разом з декларацією за той звітний період, в якому подана з порушенням декларація. Наприклад, декларація за травень 2015 року подана 25.11.2015 р. Тоді додаток Д4 подається разом з декларацією за листопад.

Як заповнювати додаток Д4 для списання ПЗ за «запізнілою» декларацією? Точно так, як і в тому випадку, якби ви використовували варіант «перерахування до бюджету», тобто аповнюєте таблицю 2, в якій:

— у гр. 1 вказуєте суму коштів, що перебуває на ПДВ-рахунку (її має вистачити для покриття зобов’язань за «запізнілою» декларацією і за «поточною», разом з якою подається додаток Д4);

— у гр. 2 наводиться сума зобов’язань за поточною декларацією (ряд. 25.1 поточної декларації);

— у гр. 3 вказується сума податкового боргу (якщо він є);

— у гр. 4 наводимо різницю між гр. 2 і 3;

— гр. 5 не заповнюємо.

Як тільки ви подасте додаток Д4, у вас на суму, зазначену в його гр. 4, зменшиться показник ∑ПопРах. Для «запізнілих» декларацій за лютий — червень це буде цілком справедливо, адже усі «долипневі» показники повинні обнулятися.

Що стосується штрафних санкцій за несвоєчасне подання декларації, то вони сплачуватимуться на підставі повідомлення-рішення податківців. Сплата їх відбуватиметься з поточного рахунка, оминувши ПДВ-рахунок ( п. 25 Порядку № 569***).

*** Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться