Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№36
Друкувати

Бомбосховище & трансформаторна підстанція: «під» нерухомподатком?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
На балансі підприємств можуть перебувати найрізноманітніші об’єкти, про що свідчать повідомлення користувачів порталу buhgalter911.com. Ми не маємо морального права залишити їх наодинці зі своїми проблемами. Тому тема сьогоднішньої статті дещо екзотична — чи обкладати податком на нерухомість бомбосховища і трансформаторні підстанції?
податок на нерухомість

Почнемо з трансформаторних підстанцій, адже щодо них ПКУ вносить деяку ясність. Згідно з  п.п. «е» п.п. 14.1.1291 цього Кодексу трансформаторні підстанції є одним із видів господарських (присадибних) будівель. Ті, у свою чергу, — складова об’єктів нежитлової нерухомості, а вона, разом з житловою, є об’єктом обкладення податком на нерухомість.

Знову ж таки, говоримо про таку підстанцію, яку можна віднести до будівель. Тобто про «капітальний будиночок із цегли», в якому розміщене відповідне обладнання. Якщо це взагалі не земельне поліпшення в розумінні ПКУ (а об’єкт, що переноситься), то про нерухомподаток можна зовсім не згадувати.

Тому якщо на балансі вашого підприємства перебуває трансформаторна підстанція — об’єкт нерухомості, то її формально потрібно обкладати нерухомподатком (оскільки її прямо названо в ПКУ).

У 2015 році, нагадаємо, ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості згідно з  п. 33 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ не можуть перевищувати 1 % МЗП, установленої законом на 1 січня звітного (податкового) року за 1 м2. Тобто 12,18 грн.

Утім, є декілька приводів для оптимізму.

По-перше, обов’язково подивіться своє місцеве рішення про справляння нерухомподатку. У деяких рішеннях на господарські (присадибні) будівлі встановлено або нульову, або пільгову знижену ставку.

По-друге, разом з іншими будівлями промисловості трансформаторна підстанція у «промислового» суб’єкта теоретично повинна «випадати» з-під об’єкта обкладення нерухомподатоком згідно з  п.п. «є» п.п. 266.2.2 ПКУ. Нагадаємо: у цьому підпункті йдеться про такі будівлі промисловості, як виробничі корпуси, цехи і складські приміщення. Вважаємо, що невиділення окремою позицією господарських (присадибних) будівель у цьому випадку не повинне стати перешкодою для можливості не обкладати податком на нерухомість трансформаторні підстанції.

Одиницею класифікації у класифікаторі ДК 018-2000 в основному є окрема будівля або інженерна споруда (будинок, дорога, трубопровід тощо). Для комплексних будівель, що складаються з декількох будівель, кожна з них може класифікуватися окремо. Але може і не класифікуватися! Саме в останньому випадку «випадання» трансформаторних підстанцій промислових підприємств з-під об’єкта обкладення податком не повинне викликати сумнівів.

Що стосується бомбосховищ, то тут прямих вказівок на законодавчому рівні немає. Тому залишається тільки робити припущення.

З одного боку, податківці можуть побачити в бомбосховищі «інші будівлі» (з  п.п. «є» п.п. 14.1.1291 ПКУ). А це — один із складових об’єктів нежитлової нерухомості. З усіма наслідками, що звідси випливають. Але! Обов’язковою умовою для цього повинно бути те, що бомбосховище є саме будівлею.

Будівлі згідно з  п.п. 14.1.15 ПКУ — це земельні поліпшення, що складаються з несучих та огороджувальних або сполучених (несуче-огороджувальних) конструкцій, які утворюють наземні або підземні приміщення, призначені для проживання або перебування людей, розміщення майна, тварин, рослин, збереження інших матеріальних цінностей, провадження економічної діяльності.

Але з цим якраз виникло питання. Адже бомбосховище цілком може класифікуватися як споруда. З точки зору ДК 018-2000 інженерні споруди — це об’ємні, площинні або лінійні наземні, надземні або підземні будівельні системи, що складаються з несучих та в окремих випадках огороджувальних конструкцій. Призначені вони для виконання виробничих процесів різних видів, розміщення обладнання, матеріалів і виробів, для тимчасового перебування і пересування людей, транспортних засобів, вантажів, переміщення рідких і газоподібних продуктів тощо. Бомбосховище, вважаємо, більше відповідає саме поняттю інженерної споруди.

Але тільки згідно з ПКУ маємо дещо інше визначення споруди: земельне поліпшення, що не належить до будівель, для спеціальних технічних функцій.

Споруда згідно з  п.п. 14.1.238 ПКУ — це земельні поліпшення, що не належать до будівель і призначені для виконання спеціальних технічних функцій.

Чи є в бомбосховища спеціальна саме технічна функція?

Тобто не виключено трактування, що ми маємо справу саме з будівлею (у розумінні ПКУ).

А в такому разі податок за неї доведеться сплачувати.

Але знову ж таки, потрібно ще поглянути своє місцеве рішення зі ставками податку на нерухомість. Для «інших» будівель теж може бути встановлена пільгова ставка.

Як бачимо, ситуація досить заплутана.

Для того щоб отримати більш вагомі підстави для подальших дій, можна звернутися до податківців за відповідною індивідуальною податковою консультацією (ІПК). При цьому у своєму питанні можна «ненав’язливо натякнути» фіскалам на те, що бомбосховище ближче все ж таки до споруд.

Як ви пам’ятаєте, з 1 вересня ІПК, як і раніше, надають податківці. При цьому працівники місцевої податкової можуть проконсультувати вас тільки усно (такий варіант у цьому випадку не підійде). Письмові та електронні ІПК уповноважені надавати контролюючі органи в м. Києві, областях, міжрегіональні територіальні органи та ДФСУ.

m.shevchuk@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться