Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, вересень, 2015/№37
Друкувати

Калейдоскоп запитань з бюджетного відшкодування ПДВ

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Реагуємо на прохання читачів написати статтю з бюджетного відшкодування ПДВ. У ній публікуємо відповіді на запитання, які ви ставили на сайті.
від’ємний ПДВ

Запитання 1. Чи прив’язано зараз БВ до оплат постачальникам? Виходячи з додатка Д3 — ні, оскільки постачальник сам поповнює ПДВ-рахунок (сплачений ПДВ до бюджету) при реєстрації ПН.

З додатка Д3 дійсно складається враження, що сума БВ обмежується тільки лімітом реєстрації та податковим боргом. Адже про те, що ВЗ має бути оплаченим, там узагалі немає жодного слова.

Але безпосередньо в ПКУ цю норму прописано чітко (див. п. 200.4). Вона містить вимогу про те, що до БВ можуть бути заявлені тільки ті суми, які фактично сплачені в попередніх і звітному податкових періодах постачальникам таких товарів або до бюджету.

Тому відносимо на БВ ВЗ не тільки в сумі ліміту реєстрації, а й з урахуванням фактичних оплат.

Причому до формули тут жодної прив’язки бути не може. Говорити про те, що оскільки ПН зареєстрована, то постачальник «сплатив» ПДВ і відповідно для покупця цей ПДВ є оплаченим, не можна.

А ось облік фактично оплаченого ВЗ доведеться вести самостійно. За основу можна взяти стару форму додатка Д2, також розбиваючи перехідний залишок ВЗ за періодами виникнення.

У додатку Д3 у цьому випадку до ряд. 3 ставимо суму ВЗ з урахуванням його «оплаченості».

Приклад. Підприємство за даними серпневої декларації має такі показники: ПЗ (ряд. 9) — 20000 грн., ПК (ряд. 17) — 50000 грн., ВЗ (ряд. 19) — 30000 грн. Усього в серпні постачальникам було перераховано у складі вартості товарів/послуг 25000 грн. ПДВ, тому ВЗ є оплаченим тільки в сумі 25000 грн. Ліміт реєстрації на дату подання декларації склав 26000 грн. У попередніх періодах у підприємства ВЗ не виникало, податкового боргу в нього немає.

Рядки декларації та додатка Д3 будуть заповнені так:

Фрагмент декларації з ПДВ за серпень

Рядок декларації

Значення

19

30000

22

30000

22.1

4000

Спецполе 22.1 (регліміт)

26000

23

26000

23.2

25000

23.3

1000

24

5000

Фрагмент додатка Д3 за серпень

Рядок

Значення

1

26000

1.1

2

280000 (умовно)

3

25000

Запитання 2. Підприємством накопичено до 01.07.2015 р. неоплачений кредит (ряд. 23.3 декларації за червень). Оплаченим він став після 01.07.2015 р. Заявляти БВ за фактом оплати?

Залишок за ряд. 23.3 декларації за червень повинен був потрапити до ряд. 24 червневої декларації, а з неї — до ряд. 20.1 декларації за липень. Тобто для «досерпневих» сум жодних особливостей з відшкодування БВ немає. Після того, як ВЗ стане оплаченим, ви маєте право заявляти його до БВ. Причому необов’язково це робити одразу в періоді оплати — заявити таке БВ ви можете і в наступних звітних періодах (у складі поточної декларації, без використання УР). З 01.01.2015 р. заявлення БВ — право, а не обов’язок платника. Адже згідно з  п. 200.4 ПКУ платнику дається вибір: одразу в тому самому періоді заявляти БВ (абз. «б») або перенести ВЗ до складу ПК наступного періоду (абз. «в»).

Головне, щоб не минуло 1095 днів з того моменту, як ВЗ стало оплаченим. Сам по собі факт формування ВЗ більше 1095 днів ще не є підставою для позбавлення права на БВ. Тут важливо, минув строк позовної давності за такими оплатами чи ні. Адже тільки після того, як ВЗ стало оплаченим, у вас з’являється право заявити БВ, і з моменту виникнення такого права не повинно минути 1095 днів ( п. 102.5 ПКУ).

Запитання 3. Як заповнювати декларацію і додаток Д4 в разі заявлення БВ за рахунок мінуса, сформованого до 01.02.2015 р.? Адже тепер не потрібно подавати додаток Д2 і заповнювати розділ IV декларації.

Непогашене ВЗ, сформоване до 01.02.2015 р., перенеслося у ряд. 20.2 декларації за липень ( п.п. 4 п. 34 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, лист № 29168*). А далі керуємося загальним алгоритмом заповнення декларації — декларуємо БВ за старим мінусом через розділ III поточної декларації. Інакше кажучи, декларуємо ці суми до БВ так само, як і «поточне» БВ. Головне, щоб залишки старого «долютневого» мінусу були оплаченими ( лист № 29168). Ну і звичайно, з моменту їх оплати не минуло 1095 днів.

* Лист ДФСУ від 07.08.2015 р. № 29168/7/99-99-19-03-02-17.

У додатку Д4 заявляємо суму БВ прописом навпроти поля «за звітний (податковий) період (рядок 23.2)» (і не важливо, що там «сидять» і старі «долютневі» суми). Адже тепер ряд. 30 не заповнюється у принципі.

Запитання 4. Чи можна заявити суму БВ пізніше, не в періоді виникнення права на нього, чи потрібно подавати УР до відповідного періоду?

Як ми вже зазначали, ви можете заявляти БВ пізніше. Раніше (до 01.01.2015 р.) заявляти БВ було обов’язком — ви не мали права вирішувати, заявляти його чи ні (ви могли тільки обрати спосіб відшкодування: грошима чи в рахунок погашення ПДВ-зобов’язань майбутніх періодів). Тепер платнику надано право обирати: заявляти БВ грошима чи використовувати його в рахунок збільшення ПК наступного періоду (тобто відкласти БВ до кращих часів). УР можна не подавати.

m.kazanova@buhgalter911.com

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться