Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2016/№16
Друкувати

Податкові накладні за «компенсуючими» ПЗ: коли зведені, коли окремі?

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Як заповнити податкову накладну (ПН) для нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань (ПЗ), ми обговорювали нещодавно*. Однак хочемо повернутися до цієї теми ще раз. Є привід — з’явився лист № 4465**. У ньому фіскали «озвучили», як вони бачать заповнення ПН на підставі п. 198.5 ПКУ.
ПДВ, податкові накладні

* Стаття «Складаємо податкові накладні на «особливі» операції» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 12.

** Лист ДФСУ від 15.03.2016 р. № 4465/5/99-99-19-03-02-16.

Спочатку нагадаємо: п. 198.5 ПКУ і п. 11 Порядку № 1307*** передбачають, що для нарахування «компенсуючих» ПЗ за  п. 198.5 ПКУ платник не пізніше останнього числа звітного періоду складає зведену ПН. Це загальне правило. Причому в п. 11 Порядку № 1307 уточнено, що в таких зведених ПН починаючи з 01.04.2016 р. має проставлятися умовний ІПН «600000000000».

*** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Водночас раніше податківці зазначали, що платники на «компенсуючі» ПЗ можуть складати і окремі ПН (лист МГУ ДФС від 23.09.2015 р. № 22171/10/28-10-06-11). Власне кажучи, такі висновки простежуються і в п. 12 Порядку № 1307. На відміну від зведених ПН, такі ПН складаються не наприкінці місяця, а під кожну операцію, і в них проставляється умовний ІПН «400000000000».

При складанні на «компенсуючі» ПЗ зведеної ПН проставляється умовний ІПН «600000000000». Якщо складається індивідуальна ПН, в ній вказується умовний ІПН «400000000000».

Однак у листі № 4465 податківці розтлумачили норми на свій лад. Виникає враження, що зведені ПН (з умовним ІПН «600000000000») можуть складатися, тільки якщо товари/послуги придбані у звітному періоді і в цьому ж періоді прийнято рішення про їх використання в негосподарській/необ’єктній/пільговій діяльності (тобто коли ПЗ нараховується в місяці придбання таких товарів/послуг).

А ось якщо при придбанні товарів/послуг невідомим залишається їх подальше використання (у зв’язку з чим «компенсуючі» ПЗ у місяці придбання не нараховувалися), то, на думку податківців, при переведенні їх в неоподатковувану діяльність для нарахуванні ПЗ повинна складатися «індивідуальна» ПН з умовним ІПН «400000000000». Інакше кажучи, якщо дотримуватися їх логіки, включити такі ПЗ до «самозведеної» ПН поточного періоді не можна.

На нашу думку, нічого такого в ПКУ не передбачено. Адже п. 198.5 ПКУ говорить про те, що зведена ПН складається, коли:

— щодо товарів/послуг з самого початку відомо, що вони призначені для використання в неоподатковуваній діяльності;

— вони «починають використовуватися» в такій діяльності, тобто коли передбачається переведення з оподатковуваної діяльності в неоподатковувану.

У п. 12 Порядку № 1307 також немає жодної прив’язки до періоду початку використання об’єкта. Тому вважаємо, що ніщо не заважає складати зведені ПН на всі «компенсуючі» ПЗ за  п. 198.5 ПКУ. Тим більше, що такі ПН не видаються покупцю.

Немає в цьому випадку і відповідальності за несвоєчасну реєстрацію ПН (навіть адміністративної). Головне — показати ПЗ у декларації.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться