Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№34
Друкувати

Послуги від нерезидента: «проспали» дату акта — виправте помилку

Наталія Дзюба • податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
У червні цього року ми отримали послуги від нерезидента. Оплата наразі не проведена. Акт виконаних послуг надійшов до нас тільки в наступному місяці, але датований червнем (фактичною датою виконання послуг). Отримавши акт, ми склали податкову накладну і зареєстрували її. У декларації з ПДВ за липень 2016 року відобразили податкові зобов’язання та податковий кредит з ПДВ. Чи правильно ми вчинили і якщо ні, то як виправити допущену помилку?
ПДВ, реєстрація ПН, УР, РК

На жаль, ви вчинили неправильно. І в цій ситуації бажано встигнути самостійно виправити допущену помилку. Інакше може бути втрачене право на податковий кредит.

Послуги отримані — одразу нараховуйте податкові зобов’язання

При отриманні оподатковуваних послуг від нерезидента з місцем їх постачання на території України отримувач послуг — платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання за основною ставкою 20 % ( п. 208.2 ПКУ). При цьому орієнтуватися потрібно на дату першої з подій ( п. 187.8 ПКУ):

1) списання грошових коштів з банківського рахунка платника податку в оплату послуг або

2) оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом.

У нашій ситуації (спершу отримані послуги від нерезидента і тільки потім оплата) податкові зобов’язання з ПДВ на послуги, якщо не було претензій до них, потрібно було нараховувати, не чекаючи надходження акта. Документ, що підтверджує виконання послуг, датований (складений) червнем. Тому нарахувати податкові зобов’язання і скласти податкову накладну (з реєстрацією її в установлений строк) платник повинен був саме в червні.

Адже, на думку податківців, навіть не підписаний замовником акт є підставою для підрядника нарахувати собі податкові зобов’язання з ПДВ. Тобто дата підписання акта принципового значення не має, головне — коли були фактично надані послуги (див. лист ДПАУ від 20.05.2010 р. № 9895/7/16-1517-08, № 5766/5/16-1518).

У свою чергу, збільшити податковий кредит з ПДВ можна було за датою складання такої податкової накладної, виписаної при отриманні послуг від нерезидента, за умови, що вона зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних ( п. 198.2 ПКУ). Тобто вже в червні.

Проте підприємство прострочило відображення податкових зобов’язань, чекаючи надходження акта виконаних послуг від нерезидента. Тому складена в липні податкова накладна вважається помилковою, відповідно і відображати податковий кредит за нею в декларації за липень, хоч вона й зареєстрована в реєстрі, ви не мали права.

Виправляємо помилку

У цьому випадку у вас наявна помилка в даті відображення податкових зобов’язань, що зумовлює помилку у відображенні податкового кредиту. Госпоперація фактично була, але до декларації з ПДВ податкові зобов’язання потрапили із запізненням. Цю помилку доведеться виправити. І алгоритм виправлення буде таким.

Крок перший виправте податкову накладну. Оскільки вона складена платником не в тому періоді, її слід виправити. Порядок виправлення несвоєчасно складеної накладної такий:

— помилкову податкову накладну анулюємо (обнуляємо). Для цього до неї слід скласти «зменшуючий» розрахунок коригування (датою виявлення помилки), зробивши в ньому запис на те саме постачання, однак тільки в кількісній графі зазначивши ті самі показники, але зі знаком «-»;

Оскільки податкову накладну за послугами від нерезидента ви складали на себе, то «зменшуючий» розрахунок коригування до неї реєструєте також ви.

— складаємо нову податкову накладну з правильною «червневою» датою і обов’язково (!) реєструємо її в реєстрі. Адже без такої реєстрації податковий кредит пиши-пропав. А так хоч і «пізніше», але на податковий кредит ви маєте право розраховувати в періоді реєстрації правильної податкової накладної в реєстрі.

Не турбуйтеся: перевиписати податкову накладну на дату, що відповідає першій події, і зареєструвати її в реєстрі у вас вийде без проблем. По-перше, з дати першої події, датованої червнем, 180 календарних днів ще не пройшло. По-друге, незважаючи на те, що прострочений 15-денний строк для реєстрації червневої податкової накладної на постачання послуг від нерезидента, ви зареєструєте її без штрафу (див. лист ДФСУ від 28.12.2015 р. № 27879/6/99-99-19-03-02-15, консультацію в категорії 101.30 ЗІР).

За прострочення реєстрації згідно зі ст. 1201 ПКУ карають тільки щодо податкових накладних, що надсилаються покупцям.

Крок другий подайте уточнюючий розрахунок. Щоправда, одним уточнюючим розрахунком ви не відбудетеся.

Перший слід скласти до декларації за червень, донарахувавши в ньому не відображені своєчасно податкові зобов’язання (за рядком 6 і загальним рядком 9 уточнюючого розрахунку).

Важливо! Податковий кредит за допомогою такого уточнюючого розрахунку не відображаємо (не додаємо), оскільки право на нього, як ми вже зазначили, з’явиться у платника не раніше реєстрації виправленої (правильної) податкової накладної в реєстрі.

Донарахувавши в уточнюючому розрахунку тільки податкові зобов’язання, у вас у графі 6 за рядком 18.1 вилізе сума недоплати, на яку доведеться нарахувати 3 % штраф, відобразивши його за рядком 18.3 уточнюючого розрахунку. А ось пеню сплачувати не доведеться, якщо встигнете виправитися протягом 90 календарних днів з граничної дати сплати таких податкових зобов’язань ( п. 129.9 ПКУ).

Суму недоплати і штрафу сплатити доведеться до бюджету зі свого поточного рахунка до подання уточнюючого розрахунку.

Другий уточнюючий розрахунок слід подати до декларації за липень. Їм потрібно прибрати неправильно відображені податкові зобов’язання і податковий кредит. Такий уточнюючий розрахунок, по суті, буде «нульовим»: у ньому підкоригуються тільки рядки 6, 9, 11.4 і 17, а сам об’єкт оподаткування за рядками 18 і 18.1 не зміниться — графа 6 уточнюючого розрахунку залишиться порожньою. Вам сплачувати за ним до бюджету нічого не доведеться.

Крок третій — не забудьте відобразити податковий кредит. Його слід показати в декларації з ПДВ (у рядку 11.4) за той звітний період, в якому нова податкова накладна буде зареєстрована в реєстрі ( п. 198.6 ПКУ) (або пізніше: протягом 365 днів у рядку 11.4 поточної декларації, протягом 1095 днів — через уточнюючий розрахунок).

У цьому випадку датою складання податкової накладної буде дата червня (дата першої події), а не дата фактичного її складання під час виправлення помилки.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться