Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2016/№35
Друкувати

«З вогником»: ДФСУ про «роздрібний» і «лівопаливний» акциз

Олексій Павленко, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Ідеться про лист ДФСУ від 20.07.2016 р. № 24565/7/99-99-15-03-03-17. У ньому податківці закріпили низку висновків, що вже звучали раніше, щодо «роздрібного» і «лівопаливного» акцизу. Але не обійшлося без приємних сюрпризів. Про що детальніше читайте далі.
паливо для власних потреб, заправка техніки підрядника, смарт-карти, талони

Що, так би мовити, «закріпили» іще раз? Зокрема, висновки про те, що:

— тому, хто використовує паливо винятково для власних потреб, не потрібно реєструватися платником «лівопаливного» акцизу;

— при заправці паливом власної техніки через власні паливозаправні колонки «роздрібний» акциз з таких обсягів не сплачується. Якщо «ллємо» паливо одночасно як у власну техніку, так і техніку сторонніх організацій, об’єктом обкладення «роздрібним» акцизом є тільки обсяги заправки автотранспорту сторонніх організацій;

— операції з видачі (купівлі-продажу) смарт-карт та/або талонів на паливо не є операціями з реалізації палива в розумінні абз. 2 п.п. 14.1.212 ПКУ. Тому в таких ситуаціях, коли немає фактичного отримання палива та його фізичного відпуску споживачу (або інших операцій з реалізації палива), суб’єкт не повинен реєструватися платником «лівопаливного» акцизу.

Крім того, у листі зазначено, що коли за договором підряду паливом замовника заправляється техніка підрядника, замовнику необхідно зареєструватися платником «лівопаливного» акцизу. А також прописано нюанси такої реєстрації та «акцизного» обліку.

А ось далі (увага!) у цій частині листа сформульовано висновок, протилежний до попередніх роз’яснень фіскалів. Там зазначається, що якщо при заправці техніки підрядника власним паливом замовника розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі не здійснюються, то такі обсяги палива не є об’єктом обкладення «роздрібним» акцизом і замовник не є платником цього виду акцизного податку!

Це тішить, бо раніше (див. лист ДФСУ від 09.06.2016 р. № 12869/99-99-15-03-03-15) фіскали писали, що «роздрібний» акциз з таких обсягів замовник сплачувати зобов’язаний.

Як бачите, у цьому питанні фіскали «протверезішали» ☺ і дозволили не обкладати такі обсяги «роздрібним» акцизом за відсутності розрахункових операцій. Тому замовникам, які заправляють «давальницьким» паливом техніку підрядника, краще не проводити такий відпуск палива через РРО (у разі коли АЗС замовника / його пункт відпуску пального обладнані РРО).

Але, знову ж таки, урахуйте, що податківці дозволяють не застосовувати касові апарати тільки при відпуску палива з окремих ємностей, спеціально призначених для зберігання і відпуску партій пального, за які не здійснюється готівковий та/або безготівковий розрахунок (див. лист ДПАУ від 19.01.2006 р. № 834/7/23-8017). Якщо ви саме так організовуєте заправку паливом техніки підрядника, тоді у фіскалів узагалі жодних зачіпок не буде, щоб вимагати сплати з цих обсягів «роздрібного» акцизу.

Буде непогано, якщо податківці ще напишуть, що при безоплатних («благодійних») заправках «роздрібний» акциз у «благодійника» не виникає. Але аж так вони наразі не змилостивилися.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться