Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2016/№49
Друкувати

Відшкодування збитків при перевезеннях

Сумцова Ольга, налоговый эксперт
За договором постачання ми (підприємство-продавець) поставляємо покупцю товар на умовах СРТ. Товар було передано перевізнику, але в процесі перевезення частину товару було втрачено. Підприємство-продавець виставило претензію перевізнику на компенсацію збитків, а перевізник її оплатив. Покупцю, у свою чергу, продавець здійснює допостачання втраченого товару. Як у цьому випадку продавцю відображати отриману від перевізника компенсацію?
перевезення, відшкодування збитків

Як випливає із запитання, постачання здійснюється на умовах СPT. А згідно з офіційними правилами трактування термінів Інкотермс постачання на умовах CPT (Carriage Paid to — перевезення сплачене до) характеризується таким:

продавець організовує та оплачує витрати з перевезення товару до місця призначення;

— покупець переймає на себе усі ризики та втрати, пов’язані з переходом права власності на товар одразу після передачі товару продавцем перевізнику.

Відповідно після того, як товари було передано перевізнику, вважається, що продавець належним чином виконав свої зобов’язання з постачання товару. Подальші ризики, пов’язані з товаром, несе вже покупець.

А це означає, що в себе в обліку продавець відображає здійснене постачання повністю. Жодних коригувань щодо цього постачання надалі він не робить. Немає необхідності в цьому випадку нараховувати й «компенсуючі» податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ у зв’язку з пошкодженням товару, оскільки всі ці втрати несе вже покупець.

У зв’язку з цим варто зазначити, що нелогічним виглядає звернення безпосередньо вантажовідправника до перевізника з метою відшкодування збитків. Адже збитки у цьому разі отримав якраз вантажоодержувач. Інакше це не умови CPT. Аналогічні питання і до подальшого допостачання. Адже за умовами СPT вантажовідправник уже виконав свої зобов’язання за договором належним чином.

Так чи інакше, вважаємо, що події, які відбулися, вантажовідправник у себе в обліку покаже таким чином:

з/п

Зміст господарської операції

Бухгалтерський облік

Сума,

грн.

дебет

кредит

1

Визнано заборгованість перед вантажоодержувачем

949

685

12000

2

Передано товар у рахунок погашення заборгованості

377

702

12000

3

Здійснено залік заборгованостей

685

377

12000

4

Нараховано податкові зобов’язання з ПДВ

702

641/ПДВ

2000

5

Отримано компенсацію від перевізника*

374

715

12000

311

374

12000

* Отримання грошової компенсації від перевізника не є об’єктом обкладення ПДВ, оскільки тут немає операції постачання товарів/послуг. Але варто зауважити, що у податківців із цього приводу дещо інша думка (роз’яснення в категорії 101.06 ЗІР), яка не ґрунтується на вимогах законодавства.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться