Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2016/№50
Друкувати

Додаткова відпустка учасникам бойових дій: що взяти до уваги

Усенко Олена, головний спеціаліст сектору режимів праці, відпочинку та норм праці Департаменту заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики
На що слід зважати роботодавцю, надаючи працівнику — учаснику бойових дій додаткову відпустку, передбачену ст. 16-2 Закону про відпустки?
додаткова відпустка, перенесення, продовження, компенсація, учасники бойових дій

Відкриймо згадану ст. 162 Закону про відпустки. У ній зазначено, що учасники бойових дій, інваліди війни, статус яких визначено Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.93 р. № 3551-XII, мають право на додаткову оплачувану відпустку. Тривалість такої відпустки становить 14 календарних днів на рік. Тепер можна рухатися далі .

Додаткова відпустка зі ст. 162 не належить до щорічних. Тому, надаючи її, роботодавець зобов’язаний зважати на низку особливостей. Так, додаткову відпустку учасникам бойових дій:

— надають за календарний рік. Причому право працівника на додаткову відпустку повної тривалості не залежить від відпрацьованого часу в такому календарному році;

— надають понад щорічні основну та додаткову відпустки;

— має бути використана працівником протягом календарного року. Додаткова відпустка, початок якої припадає на один рік (наприклад, 2016-й), а закінчення — на наступний (2017-й) вважається відпусткою за той рік, на який припадає її початок (тобто за 2016-й);

не може бути перенесена або продовжена з причин, зазначених у ст. 11 Закону про відпустки, у тому числі й у зв’язку з хворобою працівника, що збіглася з періодом додаткової відпустки;

не продовжують на святкові та неробочі дні, що припадають на період такої відпустки;

Такі дні включають у тривалість додаткової відпустки та оплачують у загальному порядку.

— не підлягає грошовій компенсації у разі, якщо її не було використано до дня звільнення;

— може бути використана працівником як за основним місцем роботи, так і за сумісництвом, за наявності документів, що підтверджують право на неї (наприклад, посвідчення учасника бойових дій).

Окремо зупинимося на наданні такої відпустки новоприйнятому працівнику. Якщо такий працівник у поточному календарному році (наприклад, у 2016-му) до вступу на це підприємство працював у іншого роботодавця і скористався правом на таку відпустку, то нинішній роботодавець додаткову відпустку за поточний (2016-й) календарний рік не надає. Якщо ж працівник, який має право на додаткову відпустку як учасник бойових дій, у поточному (2016-му) календарному році ніде не працював або працював у іншого роботодавця, але права на цю відпустку тоді ще не мав, і таке право виникло в період роботи на цьому підприємстві, то нинішній роботодавець зобов’язаний надати цьому працівнику таку додаткову відпустку за поточний (2016-й) календарний рік.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться