Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2016/№50
Друкувати

Чи оподатковувати ПДВ відшкодування збитків?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Під час перевезення перевізник загубив товар. Вартість товару — 12000 грн. (у тому числі ПДВ — 2000 грн.). Собівартість товару — 5000 грн. У якій сумі продавець повинен виставити претензію перевізникові, щоб сума відшкодування перевізником збитку не оподатковувалася ПДВ: на 12000 грн. (з ПДВ), на 10000 грн. (без ПДВ) чи на 11000 грн. (без ПДВ, але з урахуванням «компенсуючих» податкових зобов’язань, нарахованих у зв’язку з невикористанням товару в госпдіяльності)?
відшкодування збитків, ПДВ-облік

Почнемо з того, що згідно зі ст. 924 ЦКУ перевізник несе відповідальність за втрату прийнятого до перевезення вантажу у розмірі фактичної шкоди. Стаття 314 ГКУ визначає, зокрема, що у разі втрати або нестачі вантажу перевізник відповідає в розмірі вартості вантажу, який втрачено або якого не вистачає.

Як бачимо, відповідальність перевізника має межі. У разі втрати вантажу вона обмежується його вартістю. Тому про відшкодування будь-яких додаткових втрат (наприклад, ПДВ, нарахованого за п. 198.5 ПКУ у зв’язку зі списанням товару, що «загубився») не йдеться. Перевізник їх відшкодовувати не зобов’язаний.

Як визначається вартість вантажу? Досі чинний Статут автотранспорту* та Статут залізниць** наказують визначати вартість вантажу на підставі загальної суми рахунка або іншого документа відправника. Інакше кажучи, вартість вантажу — це загальна його вартість (з урахуванням ПДВ), зазначена у відвантажувальних документах.

* Статут автомобільного транспорту УРСР, затверджений постановою Ради Міністрів УРСР від 27.06.69 р. № 401.

** Статут залізниць України, затверджений постановою КМУ від 06.04.98 р. № 457.

Тепер про те, чи обкладати ПДВ компенсацію збитків, отриману від перевізника? Отримання грошової компенсації не вписується у визначення постачання товарів/послуг. А отже, така компенсація не повинна оподатковуватися ПДВ. У цьому випадку вартість отриманої компенсації продавець просто включить до доходу. А на вартість втраченого перевізником товару йому слід нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ.

Так само, як, наприклад, він зробив би у разі отримання неустойки.

Водночас у ЗІР (категорія 101.06) є консультація про те, що отримане платником відшкодування збитків повинне оподатковуватися ПДВ . Мало того, що ця позиція не вписується у вимоги ПКУ, вона ще й виглядає непослідовною. Так, в іншому роз’ясненні з категорії 101.02 ЗІР, говорячи про відшкодування збитків у разі крадіжки основних засобів, податківці вважають достатнім нарахування «компенсуючих» зобов’язань за п. 198.5 ПКУ. А от нараховувати податкові зобов’язання у разі стягнення збитку з винних осіб не потрібно.

У цьому разі можна порекомендувати такі дії:

— якщо ви сміливий платник — не нараховуйте ПДВ на отриману компенсацію. При цьому не забудьте нарахувати «компенсуючі» податкові зобов’язання за п. 198.5 ПКУ на втрачені перевізником товари у зв’язку з їх негосподарським використанням;

— якщо ви обережний платник — нарахуйте податкові зобов’язання з вартості отриманої компенсації, як того вимагають податківці. Але тоді не нараховуйте зобов’язання за п. 198.5 ПКУ.

Адже якщо розцінювати компенсацію збитків як компенсацію вартості товарів, то не буде й їх негосподарського використання.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться