Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2016/№50
Друкувати

Як єдиноподатнику групи 2 виконати роботи для неспрощенця

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Нещодавно ми детально вивчали, «на що здатні» єдиноподатники групи 2, а чого їм заборонено*. Так от, спрощенець групи 2 не має права виконувати роботи/надавати послуги для суб’єктів господарювання — неєдиноподатників. Але чи можна обійти цю заборону, «якщо дуже потрібно»? Варіанти є...
ППЄП, група 2, роботи/послуги, замовник-загальносистемник

* Див. статтю «Під мікроскопом»: група 2 спрощенців» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 48).

У п.п. 2 п. 291.4 ПКУ сказано, що підприємці на єдиному податку групи 2 можуть надавати послуги тільки населенню та єдиноподатникам. Відповідно, підприємцям-загальносистемникам, незалежним професіоналам, платникам податку на прибуток, неприбутківцям, нерезидентам — табу.

Але це послуги. А що з роботами? Зазвичай для цілей ПКУ роботи ототожнюють із послугами. Тому автоматично вважається, що спрощенець групи 2 не має права виконувати і роботи для неєдиноподатника. Та насправді все складніше.

Той же п. 291.7 ПКУ не вбачає різниці між роботами й послугами — усе скидає в одну купу «послуг».

Роботи й послуги дійсно схожі, та є й відмінності. І головна з них та, що послуги споживаються у момент їх надання (наприклад, консультація), а роботи мають конкретний матеріальний результат (наприклад, підряд на будівництво будівлі).

Як правило, результатом виконання робіт є виготовлення нової речі або поліпшення властивостей конкретної речі (ремонт, модернізація тощо).

Отже, єдиноподатник групи 2 в принципі може мудро обійти заборону на роботи, уникнувши при цьому причіпок від податківців. Що для цього потрібно? Замість того ж договору підряду укладайте із замовником договір купівлі-продажу .

Наприклад, ви хочете виготовити меблі за замовленням загальносистемника. У такому разі волевиявлення сторін можна оформити «за сценарієм» договору купівлі-продажу готових меблів. Адже це ваше право — визначати, яким саме договірним відносинам надати перевагу.

Зрозуміло, що в такому разі ані в договорі, ані в рахунку не фігуруватимуть роботи. Жодних актів приймання результатів виконаних робіт теж не буде.

Нагадуємо, що єдиноподатник групи 2 має право продавати товари будь-кому: населенню, підприємцям, юрособам і навіть іноземцям. На купівлю-продаж обмежень немає .

Знов-таки, тоді єдиноподатнику слід потурбуватися, щоб за ним було закріплено відповідний вид діяльності, у цій ситуації — виробництво меблів (виробництво включає наступну реалізацію). Інакше усі старання можуть виявитися марними.

Якщо ж вас просять не виготовити, а переробити річ (відремонтувати, провести техобслуговування тощо), тут уже все значно ускладнюється.

Аргументувати тим, що в ПКУ йдеться про послуги, а на роботи заборони нібито й немає, — шлях камікадзе.

Варіант, коли замовлення робить громадянин — працівник юрособи, а оплату вже здійснює юрособа, теж не пройде. Адже фактично робота виконуватиметься на користь юрособи.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться