Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2016/№52
Друкувати

Безоплатно, тобто задарма: передаємо майно підприємства фізичній особі

Ушакова Лілія, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Підприємство вирішило передати засновнику — фізичній особі безоплатно якийсь основний засіб. Все-таки Новий рік надворі. Чи буде вартість такого майна доходом засновника? Чим його оподатковувати і чи потрібно це взагалі?
подарунок непрацівнику, ПДФО, військзбір, ЄСВ, ф. № 1ДФ

Ви «як у казці» передаєте безкоштовно фізичній особі — непрацівнику підприємства якесь майно, що належить підприємству? Тоді врахуйте, що цю операцію в контексті цивільного законодавства слід розглядати як дарування. Регулюється «така казка» положеннями ст. 717 — 728 ЦКУ.

За договором дарування одна сторона (дарувальник) передає або зобов’язується передати в майбутньому другій стороні (обдаровуваному) безоплатно майно (дарунок) у власність.

Чи буде для обдаровуваної фізичної особи подарунок доходом, що обкладається ПДФО та військзбором? Чи потрібно справляти з його вартості ЄСВ? Зараз усе розповімо. А за традицією розпочнемо з ПДФО.

Податок на доходи фізичних осіб. Безоплатно відданий фізичній особі основний засіб — це негрошовий подарунок. Тому тут на перше місце виходить п.п. 165.1.39 ПКУ. Він звільняє від оподаткування негрошові подарунки, вартість яких не перевищує у 2016 році 689,00 грн. у розрахунку на місяць.

Різниця між вартістю подарунка, визначеною за звичайними цінами, та неоподатковуваною сумою є для обдаровуваної фізичної особи оподатковуваним доходом у вигляді додаткового блага (див. п.п. «е» п.п. 164.2.17 ПКУ).

Зверніть увагу: при визначенні оподатковуваної суми переданого основного засобу (його частини) «танцюємо» від його звичайної ціни, а не від її залишкової (балансової) вартості.

Це важливо, оскільки неправильне визначення бази оподаткування може надалі призвести до штрафів, якщо базу буде занижено .

Важливо! До бази оподаткування частина вартості подарунка — додаткового блага повинна потрапити збільшеною на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт. Враховуючи, що дохід у вигляді додаткового блага оподатковують за ставкою 18 %, розмір такого коефіцієнта дорівнює 1,2195121951.

У розділі I ф. № 1ДФ:

не оподатковуваний на підставі п.п. 165.1.39 ПКУ негрошовий подарунок (його частину) відображайте з ознакою доходу «160»;

оподатковувану частину вартості подарунка, збільшену на «натуральний» коефіцієнт, — з ознакою доходу «126» (як дохід у вигляді додаткового блага).

Військовий збір. З частини вартості подарунка, що не обкладається ПДФО згідно з п.п. 165.1.39 ПКУ, утримувати військзбір не потрібно. Підстава — пп. 1.2 і 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ.

До бази обкладення військзбором повинна потрапити тільки частина вартості подарунка, що обкладається ПДФО. У якій сумі?

Податківці наполягають: у сумі, що дорівнює «чистій» вартості негрошової виплати, визначеної за звичайними цінами, яка перевищує величину, що не обкладається ПДФО (у 2016 році — 689,00 грн. у розрахунку на місяць).

Див., зокрема, листи ДФСУ від 20.11.2015 р. № 24759/6/99-99-17-02-01-15 та від 08.06.2016 р. № 12626/6/99-99-13-02-03-15, а також роз’яснення податківців у категорії 103.25 ЗІР та консультацію в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 50.

Ви готові дотримуватися роз’яснень податківців? Тоді рекомендуємо отримати письмову індивідуальну податкову консультацію з цього питання. Так ви убезпечите себе, якщо раптом думка податківців зміниться*.

* Якщо ж у вас на руках такої консультації немає, безпечніше і, на наш погляд, правильніше буде утримувати військзбір із суми, нарахованої у бухобліку як дохід працівника (тобто з вартості негрошового доходу, збільшеної на «натуральний» ПДФО-коефіцієнт, але без застосування «натурального» військзбір-коефіцієнта).

І тут зовсім очікувано виникає запитання: а з чого сплачувати військзбір, якщо дохід надається в натуральній формі? Не знімати ж, наприклад, колесо від подарованої машини в рахунок сплати військзбору ! Та й іншого доходу, використавши який можна було б утримати військзбір, у нашому випадку немає.

Податківці пропонують податковим агентам «попросити» одержувача негрошового доходу внести в касу або на розрахунковий рахунок суму військзбору до сплати, щоб було з чого сплачувати.

За останніми роз’ясненнями «верховного» ДФСУ в розділі II ф. № 1ДФ слід відображати як оподатковувану, так і неоподатковувану** частину вартості подарунка (див. роз’яснення в категорії 103.25 ЗІР, а також консультацію в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 50).

** Ми знаємо, що іноді на місцях податківці роз’яснюють інакше — дотримуючись і далі старого підходу: в рядку «Військовий збір» ф. № 1ДФ слід показувати тільки доходи, що обкладаються військзбором. Підтвердження тому — лист ГУ ДФС у м. Києві від 10.11.2016 р. № 7431/П/26-15-13-02-15. Як бути? Знов упираємося в необхідність отримання письмової індивідуальної податкової консультації . Так ви убезпечите себе від можливих непорозумінь із контролерами.

Єдиний соціальний внесок. У цій ситуації дохід у фізичної особи виник за цивільно-правовим договором, не пов’язаним з виконанням робіт (наданням послуг). Тому з вартості подарунка непрацівнику підприємства ЄСВ справляти не потрібно.

Також не потрібно цей дохід показувати у Звіті з ЄСВ .

А тепер закріпимо знання на прикладі.

Приклад. Підприємство — неплатник ПДВ у грудні 2016 року безоплатно передало засновнику — фізичній особі Ващенку Олегу Петровичу (реєстраційний номер облікової картки платника податків — 2654878954) об’єкт основних засобів (легковий автомобіль). Засновник не перебуває з підприємством у трудових відносинах. Станом на 01.12.2016 р. балансова (залишкова) вартість переданого основного засобу становила 144000,00 грн., а сума нарахованого зносу — 100000,00 грн.

На момент передачі об’єкта основних засобів його балансова (залишкова) вартість відповідає звичайній ціні без ПДВ.

Вартість подарованого фізичній особі основного засобу — 144000,00 грн. Ця сума є для фізичної особи «чистою» сумою, отриманою на руки. Частину цієї суми, що дорівнює 689,00 грн., не обкладаємо ПДФО на підставі п.п. 165.1.39 ПКУ (ср. 025069200). Отже, «чистий» дохід фізичної особи у вигляді оподатковуваної вартості подарунка дорівнює 143311,00 грн. (144000,00 грн. - 689,00 грн.).

Визначимо базу обкладення ПДФО:

143311,00 х 1,2195121951 = 174769,51 (грн.).

Розрахуємо суму податку, яку підприємство має утримати з доходу фізичної особи:

174769,51 х 18 : 100 = 31458,51 (грн.).

Тепер визначимо суму військзбору, що підлягає сплаті до бюджету:

143311,00 х 1,5 : 100 = 2149,67 (грн.).

Припустимо, що підприємство отримало письмову індивідуальну податкову консультацію, з якої випливає, що військзбір потрібно утримувати з «чистої» вартості негрошового доходу.

У бухобліку операцію з безоплатної передачі основного засобу відображаємо таким чином:

з/п

Зміст господарської операції

Кореспондуючі рахунки

Сума,

грн

Дт

Кт

1

Нараховано дохід фізичній особі у вигляді вартості об’єкта основних засобів з урахуванням «натурального» коефіцієнта (689,00 + 174769,51)

977

685

175458,51

2

Утримано ПДФО з оподатковуваної частини вартості переданого об’єкта основних засобів

685

641/ПДФО

31458,51

3

Утримано військзбір з оподатковуваної частини вартості переданого об’єкта основних засобів

685

642/ВЗ

2149,67

4

Суму військзбору внесено засновником у касу підприємства

301

685

2149,67

5

Перераховано ПДФО

641/ПДФО

311

31458,51

6

Перераховано військзбір

642/ВЗ

311

2149,67

7

Передано фізичній особі об’єкт основних засобів як подарунок

377

105

144000,00

8

Списано суму нарахованого зносу за переданим об’єктом основних засобів

131

105

100000,00

9

Здійснено залік заборгованості з фізичною особою на суму подарунка

685

377

144000,00

Дохід Ващенка О. П. підприємство відобразить у розділі 1 ф. № 1ДФ за 4 квартал 2016 року таким чином:

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

2654878954

174769

51

174769

51

31458

51

31458

51

126

11

2654878954

689

00

689

00

160

Фрагмент ф. № 1ДФ за 4 квартал 2016 року

Крім того, «чисту» вартість переданого основного засобу (144000,00 грн.) та суму нарахованого/перерахованого військзбору (2149,67 грн.) підприємство відобразить у розділі II ф. № 1ДФ у рядку «Військовий збір».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться