Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2016/№7
Друкувати

Звіт про пільги vs «Річники» щодо прибутку

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
«Як у звіті про пільги відобразити не перекритий за результатами 2015 року збиток 2014 року»? — це запитання нам надійшло від користувача порталу buhgalter911.com. Давайте ж розберемося!

Податкова пільга — це передбачене податковим і митним законодавством звільнення платника податків від обов’язку нарахування та сплати податку або збору, сплата ним податку або збору в меншому розмірі за наявності підстав для цього ( п. 30.1 ПКУ). Такими підставами можуть бути особливості, що характеризують (1) певну групу платників податків; (2) вид їх діяльності; (3) об’єкт оподаткування; (4) характер та суспільне значення здійснюваних витрат.

Граничний строк для подання звіту про суми податкових пільг, встановлений п. 3 Порядку № 1233, минув у вівторок, 9 лютого. Однак обов’язок щодо його подання залишається актуальним для «річних» платників, яким ДФСУ дозволяє звітувати про отримані пільги разом з поданням річної податкової декларації (підкатегорія 102.23.01 ЗІР), тобто не пізніше понеділка, 29 лютого.

Але чи є «мінус» з ППП податковою пільгою? Як свідчить Довідник податкових пільг*, є. Щоправда, зауважимо: такою пільгою платник скористається тільки у тому випадку, якщо старі збитки реально «зіграли» на зменшення об’єкта оподаткування. При цьому, якщо припустити, що збитки-2014 були частково покриті, однак прибутку-2015 не вистачило, щоб «погасити» їх у повному обсязі, суму пільги потрібно визнати в розмірі об’єкта обкладення ППП звітного року (про це свідчить і стара консультація в категорії 502.05 ЗІР). Саме її слід перенести до звіту про суми податкових пільг — 2015.

* Довідник № 77/2 інших податкових пільг станом на 01.01.2016 р., доведений листом ДФСУ від 28.12.2015 р.

Припустимо, що платником за підсумками 2014 року був отриманий «мінус» з ППП у розмірі 50 тис. грн. При цьому у 2015 році він отримав прибуток у розмірі 30 тис. грн. Виходитимемо з припущення, що платник є «звичайним» підприємством і для оподаткування прибутку використовує основну ставку податку. У такому разі сума пільги становитиме 5400 грн. (30000 грн. х 18 %). При цьому заповнити звіт необхідно буде так:

Порядок заповненого звіту про пільги

Код податку, збору

11021000**

Найменування податку, збору

Податок на прибуток приватних підприємств

Код пільги згідно з довідником пільг

11020301***

Найменування податкової пільги

Фінансовий результат до оподаткування зменшується: на суму від’ємного значення об’єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Положення зазначеного пункту застосовуються з урахуванням пункту 3 підрозділу 4 розділу ХХ «Перехідні положення» цього Кодексу

Сума податкових пільг, гривень

усього

5400

у тому числі з державного бюджету

5400

Строк користування податковими пільгами у звітному періоді

дата початку

01.01.2015****

дата закінчення

31.12.2015

Сума податкових пільг, що використана за цільовим призначенням, гривень

усього

—*****

у тому числі з державного бюджету

** Цю та наступну графи заповнюємо згідно з Класифікацією доходів бюджету, затвердженою наказом Мінфіну від 14.01.2011 р. № 11.

*** Цю та наступну графи заповнюємо згідно з відповідним Довідником податкових пільг (№ 77/1 або 77/2).

**** Згідно з абз. 6 п. 4 Порядку № 1233 у разі, якщо строк користування податковою пільгою встановлений до початку звітного періоду та триває після його завершення, такий строк збігається з датою початку та закінчення зазначеного періоду.

***** Цю та наступну графи заповнюємо в разі цільового використання пільг, якщо таке передбачене умовами надання пільги.

Якщо пільги... немає в Довіднику

«Для повнішого розуміння» пільгово-звітної теми зауважимо, що, на думку податківців, у Довіднику податкових пільг вказані всі види податкових пільг (див. категорію 102.22 ЗІР). Тому якщо ви не бачите в ньому тієї чи іншої позиції, то можна чекати, що податківці таку суму пільгою не вважають. Як результат, уносити її до звіту не потрібно.

Пільги з ППП можна знайти як у Довіднику № 77/1 (розділ «Пільги з податку на прибуток підприємств»), так і в Довіднику № 77/2 (підрозділи «Звільнення від сплати податку учасників Угод» і «Інші пільги з податку на прибуток підприємств» розділу «Пільги з податку на прибуток підприємств»).

Щоправда, зауважимо: звіт заповнюється наростаючим підсумком. Тому якщо ви, наприклад, користувалися пільгою на початку року, а потім перестали, звіт доведеться заповнювати до кінця такого року.

«Пільговий» додаток ПЗ

Прибуток/збиток від діяльності, що підпадає під звільнення від ППП, визначають згідно з додатком ПЗ до рядка 05 ПЗ декларації (див. підкатегорію 102.23.01 ЗІР). Заповнюється він так: у розрізі пільгових видів діяльності****** сюди потрапляють такі показники:

****** Водночас, як ви пам’ятаєте, підставами для застосування пільг можуть бути особливості, що характеризують не лише вид діяльності платника, але й, як у випадку, що розглядався раніше, об’єкт оподаткування.

— прибуток/збиток від діяльності, прибуток від якої звільнений від оподаткування;

— різниці, що (1) збільшують і (2) зменшують фінрезультат до оподаткування.

Після цього в рядку 05 додатка визначають загальний результат (прибуток або збиток) від усіх пільгових видів діяльності, і показник цього рядка переносять до аналогічного за номером рядка самої декларації. Значення рядка може бути як додатним, так і від’ємним.

Якщо пільгових видів діяльності ви не провадите, то й заповнювати цей додаток вам не потрібно. Але, як ви вже переконалися (див. вище), податкові пільги пов’язані не лише, власне, з пільговими видами діяльності. При цьому для відображення «старих» збитків призначено «загальний» додаток РІ (а не ПЗ).

ДФСУ, відповідаючи на запитання, які платники ППП мають пільги в обкладенні цим податком (категорія 102.22 ЗІР), згадали чомусь тільки ті, які передбачені ст. 142 ПКУ. Однак, як ви розумієте, така відповідь є недостатньо повною.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться