Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2016/№8
Друкувати

Якщо єдиноподатник хворів / перебував у відпустці: як скористатися правом не сплачувати єдиний податок

Федченко Тетяна, начальник відділу — заступник начальника Управління адміністрування доходів і зборів з фізичних осіб Департаменту доходів і зборів з фізичних осіб ДФСУ
Чи має право підприємець групи 1 або 2 не сплачувати єдиний податок за період тимчасової непрацездатності, яка тривала більше місяця, якщо у звітному році він уже користувався звільненням від сплати єдиного податку за період відпустки?

Згідно з п.п. 295.5 ПКУ платники єдиного податку (ЄП) груп 1 і 2, які не мають найманих працівників*, звільняються від сплати ЄП:

* Податківці згодні (консультація в категорії 107.12 ЗІР): якщо підприємець має працівника, але він перебуває в декретній відпустці або у відпустці для догляду за дитиною, то звільнення також діє (при цьому потрібно подбати про документальне підтвердження та вказати в заяві відповідні відомості про ситуацію з працівником).Прим. ред.

на час відпустки протягом одного календарного місяця в рік;

на період тимчасової непрацездатності, у тому числі у зв’язку з вагітністю та пологами, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 або більше календарних днів.

Таким чином, протягом звітного календарного року ФОП може скористатися звільненням від сплати ЄП строком на 1 місяць на період своєї відпустки.

Крім того, незалежно від того, «ходив» підприємець у «єдиноподатну» відпустку чи ні, він може бути звільнений від сплати ЄП на період тимчасової непрацездатності, підтвердженої копією лікарняного листа (листів), якщо вона триває 30 або більше календарних днів.

Про період відпустки підприємець інформує податковий орган до початку відпустки шляхом подання заяви, яка складається в довільній формі**.

** Текст заяви може бути приблизно такого змісту:

«У зв’язку з тим, що з 1 по 31 березня 2016 року я перебуватиму у відпустці, на підставі пункту 295.5 ПКУ прошу звільнити мене від сплати єдиного податку за березень 2016 року (як платника єдиного податку групи 2 без найманих працівників).»

Важливий момент! Податківці визнають (консультація в категорії 107.12 ЗІР), що підприємець у разі хвороби може відкликати заяву стосовно періоду відпустки до її початку і скористатися правом на звільнення від сплати ЄП за «лікарняною» підставою. — Прим. ред.

Якщо ФОП хоче скористатися звільненням від сплати ЄП за період тимчасової непрацездатності, то разом із заявою він подає копію листка непрацездатності, що посвідчує такий період (див. п.п. 298.3.2 ПКУ).

«295.5. Платники єдиного податку першої та другої груп, які не використовують працю найманих осіб, звільняються від сплати єдиного податку протягом одного календарного місяця на рік на час відпустки, а також за період хвороби, підтвердженої копією листка (листків) непрацездатності, якщо вона триває 30 і більше календарних днів».

Посвідчувати її в органі ДФСУ, у нотаріуса, в інших осіб або органів не потрібно.

Заяву та копію лікарняного листа подавайте відразу після закінчення тимчасової непрацездатності.

Якщо відпустка (хвороба) розпочинається не з 1-го числа календарного місяця та закінчується в наступному місяці (так звані «перехідні» лікарняні чи відпустка), то в загальному випадку звільнення від сплати ЄП діятиме:

— у місяці початку відпустки/хвороби, якщо ФОП іде у відпустку / захворів до 20-го числа місяця. За місяць, на який припадає закінчення відпустки (хвороби), ЄП необхідно сплатити в повному обсязі;

— у місяці закінчення відпустки/хвороби, якщо ФОП іде у відпустку / захворів після 20-го числа місяця. При цьому ЄП за місяць, на який припадає початок відпустки (хвороби), необхідно сплатити в повному обсязі.

Аналіз практичних ситуацій

Приклад 1. Єдиноподатник групи 1 без найманих працівників подав до органу ДФСУ заяву на звільнення від сплати ЄП з інформацією про те, що він з 15 лютого по 14 березня 2016 року перебуватиме у відпустці.

Підприємець буде звільнений від сплати ЄП за лютий 2016 року.

Приклад 2. Єдиноподатник групи 2 без найманих працівників подав до органу ДФСУ заяву на звільнення від сплати ЄП і копії лікарняних листів, що підтверджують його непрацездатність у період з 11 січня по 29 лютого 2016 року.

Підприємець буде звільнений від сплати ЄП за повний місяць, в якому він не працював через хворобу, тобто за лютий 2016 року. ЄП за січень 2016 року потрібно сплатити в повному обсязі.

Приклад 3. Використовуючи умови прикладу 2, припустимо, що підприємець хворів з 11 січня по 3 березня 2016 року.

Незважаючи на те що хвороба закінчилася у березні, єдиноподатник буде звільнений від сплати ЄП тільки за один місяць — лютий 2016 року (повний місяць, протягом якого він не працював).

Адже він був непрацездатний менше двох місяців (60 календарних днів).

Приклад 4. Єдиноподатниця групи 1 без найманих працівників подала до органу ДФСУ заяву на звільнення від сплати ЄП і копію листка непрацездатності у зв’язку з вагітністю та пологами. Період непрацездатності — 22 лютого — 26 червня 2016 року.

Вона буде звільнена від сплати ЄП за період з березня по червень 2016 року***.

*** Зверніть увагу: навіть отримавши на місяць (більш тривалий період у разі тимчасової непрацездатності) звільнення від єдиного податку, єдиноподатникам груп 1 і 2 не слід забувати про сплату ЄСВ (оскільки сплата ЄСВ підприємцями-єдиноподатниками не прив’язана до результатів їх діяльності), інших обов’язкових платежів, а також про надання звітності. Це стосується як платежів, строк сплати яких настає в тому місяці, коли підприємець бере відпустку/лікарняний, так і за самий цей місяць.Прим. ред.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться