Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2016/№8
Друкувати

Вихідне перенесення, або Сплата пізніше

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
«Це звідки випливає»? Дійсно, у ПКУ немає жодного слова про перенесення строків сплати податків. І податкова mini-реформа в цьому плані нічого нового також не додала. Це відлуння минулорічної «зміни світогляду» ДФСУ. Для тих, хто проґавив цей момент, — сьогоднішня замітка.

«Навіть школяру відомо», якщо граничний строк подання звіту за ПКУ збігається з неробочим днем (вихідним або святом), звіт можна подати пізніше — у найближчий робочий день ( п. 49.20 ПКУ). Наприклад, граничний строк подання ПДВ-декларації за січень 2016 року — 20.02.2016 р., а це вихідний (субота). Отже, строк подання цієї декларації продовжується на два дні (субота та неділя) і настає в понеділок — 22.02.2016 р. При цьому податківці протягом багатьох років наполягали на тому, що продовження строку подання звіту жодним чином не впливає на строк сплати податкового зобов’язання.

Пункт 57.1 ПКУ прив’язує строк сплати податків / обов’язкових платежів до дати подання звітності щодо них (податкове зобов’язання потрібно сплатити протягом 10 календарних днів після граничного строку подання звітності з нього).

Однак минулого року податківці змінили думку. Поштовхом стала постанова ВСУ від 09.06.2015 р. № 21-18а15, в якій суд роз’яснив таке: якщо строк подання податкової декларації продовжується (у зв’язку зі святково-вихідними перенесеннями), то разом з ним продовжується і строк сплати податкового зобов’язання.

Інакше кажучи, 10-денний строк для сплати податку слід відлічувати від того робочого дня, на який перенесений граничний строк подання звіту (тобто святково-вихідне перенесення враховується)*!

* Про це ми говорили у статті «ВСУ та ДФСУ про граничний строк сплати податків» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 43).

Якщо повернутися до нашого прикладу, то граничний строк сплати ПДВ за січень 2016 року — 03.03.2016 р. (тобто 10-й календарний день після 22.02.2016 р.). Саме у цей строк ми повинні забезпечити наявність коштів на ПДВ-рахунку в достатніх для погашення зобов’язань (ряд. 18 нової ПДВ-декларації) обсягах.

Зазначений підхід був озвучений ВСУ ще влітку, але багато хто з платників податків не ризикували, побоюючись, що податківці не звертатимуть уваги на думку ВСУ. На щастя, ці побоювання не виправдалися. ДФСУ погодилася з думкою ВСУ та озвучила правильний підхід до сплати податків у своєму листі від 09.10.2015 р. № 21492/6/99-99-15-04-02-15, в категорії 135.04 ЗІР.

На цьому начебто й усе, однак у вдумливих читачів може виникнути запитання: а якщо сам граничний строк сплати податку (з урахуванням перенесеного строку декларації) припаде на вихідний, коли платити — до вихідного чи після? Відповідь: до вихідного, оскільки в ПКУ не передбачено святково-вихідне перенесення для сплати податків (перенесення є тільки для подання звітності). Наприклад, граничний строк подання декларації за березень 2016 року — 20.04.2016 р., а строк сплати зобов’язання за нею — 29.04.2016 р. (10-й календарний день — 30 квітня, але це субота, тому сплатити потрібно раніше).

Якщо граничний строк подання звіту продовжили у зв’язку зі святом/вихідним, строк сплати податку продовжується з ним «за компанію». Але коли зі святом/вихідним збігається строк сплати, у цьому випадку платимо заздалегідь — тут перенесення немає.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться