Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, липень, 2016/№29
Друкувати

Фізособі не надіслали повідомлення-рішення щодо «нерухомого» податку: що далі?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Як вам відомо*, звичайні фізособи не зобов’язані розраховувати податок на нерухомість і подавати декларацію: увесь клопіт із цього приводу покладено на податківців. Ті ж повинні надіслати фізособі податкове повідомлення-рішення до 01.07.2016 р. (якщо йдеться про податкові зобов’язання за 2015 рік), на підставі якого і потрібно сплачувати податок. Таке повідомлення-рішення не надійшло, хоча повинно було. Давайте розберемося в радощах і бідах, що супроводжують таку ситуацію.
податок на нерухомість, фізичні особи, податкове повідомлення-рішення

* Подробиці на цю тему ви могли знайти в матеріалі «Податок на нерухомість для фізичних осіб: що врахувати, на що звернути увагу» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 7.

Обов’язок розраховувати суму нерухомподатку як за житловою, так і за нежитловою нерухомістю на контролюючий орган — податківців — покладено п.п. 266.7.1 ПКУ. Останні зобов’язані надіслати (вручити) фізособі податкове повідомлення-рішення — до 1 липня року, наступного за базовим. Тобто по-хорошому всі платники податків — фізособи (ті, хто повинен сплачувати нерухомподаток) уже повинні були отримати «листи щастя» від податківців. Однак що за життя без пригод? Не всі платники були ощасливлені.

Державний реєстр речових прав на нерухоме майно містить відомості не про всі об’єкти. Зокрема, цю проблему обговорювали на погоджувальній раді ВРУ 12.07.2016 р. А саме на підставі цього реєстру податківці обчислюють базу оподаткування для фізосіб.

Отже, і повідомлення-рішення платнику податків може не надійти. А якщо в майбутньому воно все ж надійде (податківці довідаються про наявність об’єкта оподаткування), то чи може бути в ньому штраф? Податок, вважаємо, у такому разі сплатити доведеться, а ось штрафу не повинно бути.

По-перше, податкове зобов’язання згідно з п.п. «а» п.п. 266.10.1 ПКУ сплачується фізособами протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення. Тобто якщо останнє вручено не було, то що ви можете сплатити?

По-друге, п.п. 266.7.3 ПКУ, який говорить про звірку даних щодо об’єктів нерухомості, не встановлює обов’язок платника податків її проводити, а надає йому таке право. Тим більше, що, судячи з останнього абзацу цього підпункту, стосується таке право випадків, коли в отриманому повідомленні-рішенні допущена помилка, а не коли такий документ зовсім не був доставлений фізособі.

По-третє, якщо суму грошового зобов’язання розраховує контролюючий орган, то платник згідно з п. 54.5 ПКУ не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми. Податок не нарахований — податківці самі винні.

Хоча він несе відповідальність за своєчасне і повне погашення нарахованого (у нашому випадку — податківцями) узгодженого грошового зобов’язання та має право оскаржити зазначену суму.

Тому підстав для штрафу немає. А ось що стосується суми податкових зобов’язань, то її сплатити доведеться, навіть незважаючи на те, що податкове повідомлення-рішення буде отримано із запізненням. Хоча по-хорошому, якщо йдеться про запізнення на 1095 днів і більше, тоді і від податкового зобов’язання, мабуть, вдасться «відхреститися».

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться