Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2016/№23
Друкувати

ПДВ з комунальних послуг: податківці не проти ПК на підставі рахунка

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
У багатьох регіонах склалася ситуація, коли водоканал та інші комунальні підприємства затримують реєстрацію податкових накладних (ПН). Тому платники порушують запитання: а чи можна в цьому випадку скористатися п. 201.11 ПКУ та показати податковий кредит (ПК) на підставі рахунка? Нещодавно ми розбирали цю ситуацію та дійшли висновку, що норми ПКУ в цьому плані є досить неоднозначними*. Тепер маємо роз’яснення від податківців — лист № 10888**. Яка ж думка з цього приводу у фіскалів?
ПДВ-облік, ПК без ПН

* Стаття «Чи можна ПК за комунальними послугами показати на підставі рахунка?» у журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 21.

** Лист ДФСУ від 18.05.2016 р. № 10888/6/99-99-15-03-02-15.

Насамперед податківці звертають увагу на те, що комунальні підприємства, як і інші платники ПДВ, зобов’язані видавати своїм споживачам — платникам ПДВ зареєстровані ПН.

Однак податківці не проти того, щоб ПК за комунальними послугами, вартість яких визначається за приладами обліку, показувався без ПН на підставі рахунка (лист № 10888). Таке право, як вказують фіскали, надає п.п. «а» п. 201.11 ПКУ.

При цьому для того щоб рахунок зміг бути повноцінним замінником ПН, він повинен містити реквізити, названі в  п. 201.11 ПКУ, а саме: (1) загальну суму платежу, (2) суму ПДВ і (3) ІПН продавця. Саме з останнім реквізитом можуть бути проблеми. Адже не всі комунальні підприємства вказують свій ІПН у рахунку.

Потрібно вимагати від комунальних підприємств, щоб вони принаймні оформляли рахунки відповідно до вимог п. 201.11 ПКУ, якщо не можуть своєчасно зареєструвати ПН.

Звернемо увагу й на такий момент. У листі № 10888 не уточнено, про які саме комунальні послуги ідеться.

Якщо це послуги водоканалу, теплових мереж, то, як правило, рахунок цими комунальними підприємствами виставляється на послугу. Тому такі послуги цілком вписуються в норми п. 201.11 ПКУ (ср. 025069200). І оскільки податківці дають добро на відображення ПК на підставі рахунка, то слід цим скористатися.

А ось з електрикою і газом не все так просто. Адже, наприклад, в рахунках обленерго вказано, що поставляється електроенергія, а не послуга. А постачання електроенергії згідно з  п.п. 14.1.191 ПКУ прирівнюється до постачання товарів. Тому користуватися нормою п. 201.11 ПКУ в цьому випадку досить ризиковано.

Слід пам’ятати і про інші моменти, пов’язані з відображенням ПК на підставі рахунка. Так, наприклад, показати ПК на підставі рахунка буде важко, якщо комунальні послуги надаються на умовах передоплати. Адже, по суті, отримання рахунка, що підтверджує факт надання послуги, в цій ситуації буде вже другою подією. І якщо ця подія припадає на інший звітний період, то порушуються вимоги п. 198.2 ПКУ.

Як зазначають податківці в категорії 101.14 ЗІР, ПК за рахунком і за іншими замінниками ПН повинен відображатися «період в період» і правило 365 к. дн. на нього не поширюється. Якщо платник не показав ПК у періоді виникнення права на нього, то показати його можна через УР (у межах 1095-денного строку давності).

Само собою слід врахувати, що ліміт реєстрації може збільшити тільки «вхідна» зареєстрована ПН. А ось рахунки за комунальні послуги регліміт не збільшують.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться