Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2016/№24
Друкувати

Повернення авансу за товар при безготівковій оплаті: як правильно?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Якщо виникла необхідність повернути аванс, отриманий у безготівковій формі за товар, то, великою мірою, суб’єкти можуть перейматися двома запитаннями: чи можна провести повернення готівковими коштами? Чи обов’язково при цьому використовувати РРО? Відповідям на них і присвячений цей матеріал.
розрахункові операції, РРО Перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки одержувачів коштів визначене п. 1.4 Інструкції № 22* як безготівкові розрахунки. Їх банк зобов’язаний проводити на підставі розрахункових документів на паперових носіях або в електронному вигляді.

* Інструкція про безготівкові розрахунки в Україні у національній валюті, затверджена постановою Правління НБУ від 21.01.2004 р. № 22.

Відразу зауважимо, що податківці тут фіскалять. Причому вже досить давно.

Так, у категорії 109.02 ЗІР вони зазначають, що «якщо розрахунки за товар (послугу) проводилися у безготівковій формі, то повернення коштів за неотриманий товар (ненадану послугу) здійснюється:

— у безготівковій формі через установу банку або

— у разі готівкової форми розрахунків чи застосування банківської платіжної картки — із застосуванням РРО з оформленням відповідного розрахункового документа».

Інакше кажучи, якщо повертати гроші готівкою, то така операція має обов’язково супроводжуватися застосуванням РРО — вважають податківці.

Власне аналогічну позицію можна знайти і в «бородатому» листі № 14083/7/23-7017/572**. Причому з нюансами.

** Оглядовий лист ДПАУ від 06.07.2009 р. № 14083/7/23-7017/572.

Перший нюанс. Податківці наполягають, що навіть якщо товар не поставлявся, це нічого не змінює (пп. 2.2.55 і 2.2.147 листа № 14083/7/23-7017/572). Хоча, звичайно, цей висновок заслуговує на обговорення.

Другий нюанс. Податківці непрямо визнають: якщо підприємство не є підприємством торгівлі, громадського харчування, то і при поверненні передоплати можна скористатися пільговим п. 1 ст. 9 Закону про РРО (при дотриманні усіх інших умов цієї норми). Тобто провести розрахунок через касу (див. також пп. 2.2.55 і 2.2.147 листа № 14083/7/23-7017/572, хоча в п.п. 2.2.45 податківці про це не згадують).

Підкреслимо, що сьогодні п. 1 ст. 9 Закону про РРО стосується лише продукції власного виробництва.

У цілому пояснює свою позицію ДФСУ тим, що повернення передоплати готівкою вписується у визначення розрахункової операції в розумінні ст. 2 Закону про РРО. А розрахункові операції як у готівковій, так і в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг Закон про РРО приписує проводити через РРО.

Таким чином, передоплату, отриману безготівково, краще безготівково і повернути.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться