Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2016/№24
Друкувати

Практикант і підприємець: усе можливо чи...

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
До редакції нашої газети звернувся читач із запитанням: чи може підприємець (ФОП) прийняти до себе на практику учня ПТНЗ*? Як оподатковувати виплати, нараховані учням за роботу в період практики, щоб не було претензій з боку контролюючих органів? Розбираємося!
ФОП, практиканти

* Професійно-технічний навчальний заклад.

Виробнича практика проходить на робочих місцях або навчально-виробничих дільницях, які надають для цих цілей підприємства, установи, організації незалежно від форм власності (ст. 29 Закону про профтехосвіту**). З цього формально випливає, що проходження практики учнями ПТНЗ у фізосіб-підприємців чинним законодавством не передбачено.

** Закон України «Про професійно-технічну освіту» від 10.02.98 р. № 103/98-ВР.

Але якщо усе ж таки припустити, що ФОП вдалося «роздобути» на виробничу практику учня ПТНЗ. Як оформити з ним відносини, щоб контролери не підкопалися?

Розпочнемо з того, що доля грошових коштів, зароблених такими учнями, може бути вирішена двома способами: 1) база практики повністю перераховує ці кошти ПТНЗ; 2) база практики перераховує ПТНЗ 50 % грошових коштів, зароблених такими учнями цього закладу, а інші 50 % нараховує та виплачує практикантам.

У першому випадку база практики не здійснює нарахування та виплату доходу практикантам — учням ПТНЗ. Отже, на нашу думку, нараховувати та сплачувати ПДФО, ВЗ і ЄСВ з таких сум вона не повинна.

А якщо варіант «50 х 50»? У цьому випадку обережним ФОП безпечніше зупинитися на трудовому варіанті оформлення відносин.

На трудовому варіанті стосунків з практикантами з ПТНЗ наполягає ДФСУ в листі від 13.10.2015 р. № 21700/6/99-99-17-03-03-15 і консультаціях в категоріях 103.02 і 301.01 ЗІР.

Таким чином, слід: 1) укласти з практикантом строковий трудовий договір на час практики; 2) повідомити податківців про його укладення перед тим, як допустити практиканта до роботи.

Зверніть увагу: якщо хлопці та дівчата, з якими будуть укладені трудові договори, ніде більше не працюють, а тільки вчаться, то вони мають бути прийняті до ФОП за основним місцем роботи (тобто з трудовою книжкою).

Нарахована винагорода за виконану роботу буде для працівника-практиканта зарплатою. Тому її суму в повному обсязі (з урахуванням суми, яка буде перерахована ПТНЗ) обкладайте ПДФО, ВЗ та ЄСВ.

Важливо! Оскільки 50 % винагороди ви перерахуєте ПТНЗ, то:

— у трудовому договорі, укладеному з працівником-практикантом, чітко пропишіть, що 50 % суми, яка дорівнює розміру нарахованої винагороди, буде перераховано ПТНЗ, решта — працівнику

чи

— отримайте від працівника заяву з проханням перераховувати 50 % нарахованої йому заробітної плати на рахунок ПТНЗ.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться