Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2016/№25
Друкувати

Договір про спільну діяльність з ФОП: потрібно?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
«Разом і батька легше бити». Один із способів «об’єднатися» для досягнення спільної мети — укласти договори про спільну діяльність (далі — СД). Причому об’єднатися в «різних комбінаціях» можуть і фізособи-підприємці (ФОП), і юрособи. Для багатьох СД — terra incognita. І, слід зазначити, не даремно. Сьогодні ми спробуємо це виправити.
ЮО, ФОП, громадянин, спільна діяльність, договір, реєстрація, оподаткування, ПДВ, податок на прибуток, єдиний податок

Чому СД для «новачків» здається такою страшною? Усе тому, що законодавча база щодо неї дуже мізерна. Так, юридична сторона відносин, пов’язаних зі СД, хоч якось врегульована гл. 77 ЦКУ. А ось відносно податкових формальностей законодавець занадто переборщив з лаконічністю. Щоб не помилитися і, головне, не наскочити на черговий штраф, доводиться збирати «по зернятку» роз’яснення від податківців. Облікові моменти також не з простих.

Чи можлива СД декількох ФОП без юросіб?

Нібито — немає проблем, оскільки у ст. 1130 ЦКУ немає жодних обмежень щодо суб’єктного складу учасників СД. Єдине: якщо ціль СД — отримання прибутку, то виникає запитання щодо участі в ній звичайних громадян, які не мають статусу ФОП.

Що стосується єдиноподатників (ФОП і ЮО), то для них заборони на СД також немає (однак майте на увазі, що ваші види діяльності в Реєстрі ЄП повинні відповідати тим видам діяльності, які ви провадите за договором про СД).

З цим, до речі, погоджуються і податківці.

«Чи мають право ФОП — платники ЄП укладати з іншими СГ (ЮО та ФОП) договори про спільну діяльність без створення ЮО? <...> Фізичні особи — підприємці — платники єдиного податку мають право укладати з іншими суб’єктами господарювання договори про спільну діяльність без створення юридичної особи» (категорія 107.12 ЗІР).

Інше запитання: чи буде ця СД (за участі тільки ФОП) вважатися такою для податкових цілей? Уявляється, що ні (про що детальніше див. далі). Читай — все обліковуватиметься/обкладатиметься у звичайному порядку — як звичайна діяльність учасників. Внаслідок чого отримаємо ту саму проблему з подвійним оподаткуванням прибутку від СД.

Які особливості податкового обліку СД?

Можна сказати, традиційний для СД «розклад» справ такий, що її учасники призначають уповноважену особу, яка:

веде бухоблік СД (окремо від обліку власної діяльності). Також складає баланс та інші фінзвіти саме за СД. Передає їх іншим учасникам СД. Ті (так само, як і сама уповноважена особа) на їх підставі роблять проводки у своєму обліку;

веде облік ПДВ стосовно СД (виписує ПН за СД, складає ПДВ-декларацію СД) і сплачує цей податок до бюджету.

Що стосується податку на прибуток, та уповноважена особа вже окремо його за СД не сплачує. Водночас податок на прибуток від СД сплачувати все одно доведеться (якщо говоримо про учасників-неєдиноподатників). Просто робити це буде не уповноважена особа (за всіх), а кожний з учасників сам за себе. Як саме?

На підставі загальної фінзвітності за СД (яку склав уповноважений) кожний учасник (у тому числі уповноважений) складає власну фінзвітність. У ній показники, отримані за даними бухобліку власної госпдіяльності, потрібно збільшити на СД-показники пропорційно вкладу учасника в майно СД. У результаті — кожний сплатить податок на прибуток: (1) зі своєї звичайної діяльності; (2) зі своєї частини прибутку від СД*.

* Детальніше про це можете прочитати в статті «Спільна діяльність: тенденції року, що минає» (журнал «Бухгалтер 911», 2015, № 44).

Що стосується єдиноподатників, то вони повинні включати до свого «єдиноподатного» доходу та сплачувати єдиний податок з: (1) доходу від своєї звичайної діяльності; (2) пропорційної частини доходу, отриманої від СД ( п.п. 1 п. 292.1 ПКУ).

Але знову ж таки, усе це є актуальним для випадку, коли нашу СД можна вважати такою в податковому розумінні. Читай: коли така СД є потенційним кандидатом на взяття на облік в податковому органі (про це див. далі).

А якщо у СД у нас беруть участь тільки ФОП?

Тоді для облікових цілей договір СД жодних наслідків не спричиняє. Учасники зобов’язані вести облік так само, як би вони його й вели, коли б договору про СД між ними взагалі не було! Тобто отриманий дохід від СД якою-небудь особою — учасником СД — це повністю її дохід (обліковувати його потрібно як свій власний). Частину перераховано іншому учаснику — це вже виплата доходу іншому учаснику. У частині ПДВ таке саме: здійснено постачання від імені СД — нараховуй податкові зобов’язання, виписуй ПН від власного імені, якщо ти є платником ПДВ, неначе це твоє власне постачання тощо.

У частині єдиного податку податківці це бачать так:

«Разом з цим частина доходу, отримана фізичною особою — підприємцем — платником єдиного податку як учасником спільного договору, який перебуває на обліку в контролюючому органі, включається до доходу такого платника єдиного податку згідно з п.п. 1 п. 292.1 ст. 292 ПКУ.

Якщо договір про спільну діяльність не обліковується в контролюючих органах і кожен учасник такого договору перебуває на обліку в контролюючих органах, то такі учасники договору виконують обов’язки платників податків самостійно. У цьому випадку учасник спільного договору — фізична особа — підприємець — платник єдиного податку повинен враховувати дохід від здійснення діяльності за договором про спільну діяльність у загальному порядку разом з результатами діяльності від провадження власної господарської діяльності.»

Чи обов’язково реєструвати договір про СД у податківців?

Знову ж таки, якщо абстрагуватися від ФОП-специфіки, то «станом на сьогодні» реєстрація потрібна у тому випадку, якщо ця СД здійснюватиме оподатковувані ПДВ постачання і набере за останні 12 місяців оборот у 1 млн грн.

Тобто коли виникнуть підстави для ПДВ-реєстрації цієї СД. Це випливає з абз. 8 п. 3.5 Порядку № 1588**.

** Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Підставою для узяття на облік договору (угоди) є

2) прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію платником податку на додану вартість <...> уповноваженої особи та отримання документів, визначених пунктом 4.6 розділу IV цього Порядку (для договору про спільну діяльність); <...>

Кореспондує це і з Положенням про ПДВ-реєстрацію***, згідно з яким реєстраційна заява подається особою, відповідальною за утримання та внесення ПДВ до бюджету під час виконання договору про СД, одночасно з документами для узяття на облік договору про СД згідно з Порядком № 1588 (ср. 025069200).

*** Затверджено наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

При цьому, оскільки з ПКУ з 2015 року виключили положення, які встановлювали спеціальні правила прибуткового обліку для СД, окремо для цілей податку на прибуток СД на облік брати не потрібно.

Але... якщо всі учасники СД — ФОП, чи все ляже рівно? Не факт. Такий договір формально поставити на податковий облік, найімовірніше, не вдасться, оскільки для цього потрібно, щоб уповноваженою особою була юрособа. Так, серед іншого, для взяття на облік подається заява за формою № 1-ОПП «Заява (для юридичних осіб та відокремлених підрозділів)». У полях «Повне найменування» і «Скорочене найменування» при цьому потрібно вказувати: «Договір про спільну діяльність від ___.___.______ № ___ — уповноважена особа» і найменування та код ЄДРПОУ уповноваженої особи (чого немає у ФОП). Реєстр договорів СД є частиною Єдиного банку даних про платників податків — юридичних осіб тощо.

Власне в такому самому напрямку висловлюються податківці (категорія 119.03 ЗІР).

«Не підлягають обліку в контролюючих органах договори про спільну діяльність між юридичною особою та фізичною особою, яка не є підприємцем, фізичними особами — підприємцями та суб’єктами господарювання без об’єднання вкладів учасників» (категорія 119.03 ЗІР).

У разі коли до СД входять юрособа та ФОП, податківці вказують на взяття на облік договору (виходить, потенційне), якщо особою, уповноваженою вести податковий облік, є юрособа — платник податку на прибуток. Але ця вимога, на нашу думку, уже застаріла. Адже з 01.01.2015 р. договори про СД уже не є окремими платниками податку на прибуток підприємств. Отже, зовсім не обов’язково, щоб уповноважена юрособа за таким договором була платником податку на прибуток. Але ось юрособою вона має бути.

Таким чином, якщо у СД у нас юросіб немає, то формально немає навіть потенційної можливості поставити на облік договір СД. Навіть якщо «набіг» 1 млн грн. для цілей ПДВ.

Як наслідок, вважаємо, податківці дотримуватимуться позиції, що у такому разі для податкових цілей жодного договору СД немає. Таким чином, дії кожного суб’єкта у межах СД слід розглядати, начебто ніякої СД не було.

У частині того ж ПДВ це формально означатиме, що відділяти постачання СД від постачань самого учасника не можна (ніякого окремого обліку постачань СД податківці не визнають).

Відповідно, якщо хочемо, щоб наша СД розглядалася такою для податкових цілей, — нам потрібен учасник — юрособа, якого і треба призначити уповноваженим.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться