Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2016/№18-19
Друкувати

Вимога про сплату ЄСВ з МЗП і винагорода за ЦПД

Кепіна Світлана, начальник Управління адміністрування єдиного внеску та методології Департаменту податків і зборів з фізичних осіб ДФСУ
У яких випадках ЄСВ із суми винагороди за цивільно-правовими договорами (ЦПД) за виконані роботи (надані послуги) необхідно сплачувати в розмірі не нижче мінімального страхового внеску?
ЄСВ із мінзарплати

Законом № 909* була викладена в новій редакції ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ. Завдяки цьому з 01.01.2016 р. вимога про сплату ЄСВ з мінімальної заробітної плати (МЗП) виглядає так: у разі якщо база нарахування ЄСВ не перевищує розміру МЗП, сума ЄСВ розраховується як добуток розміру МЗП і ставки ЄСВ.

* Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24.12.2015 р. № 909-VIII.

При нарахуванні заробітної плати (доходів) фізичним особам з джерел не за основним місцем роботи ставка ЄСВ у розмірі 22 % застосовується до фактичної бази нарахування ЄСВ незалежно від її розміру.

Як бачите, тепер у  ч. 5 ст. 8 Закону про ЄСВ чітко прописано, що вимогу про сплату ЄСВ з МЗП необхідно застосовувати тільки за основним місцем роботи працівника. Причому з розміром МЗП слід порівнювати базу нарахування ЄСВ без вирахування винагороди за ЦПД за виконані роботи (надані послуги).

Таким чином, якщо ЦПД на виконання робіт (надання послуг) укладений:

— з працівником підприємства, для якого це місце роботи є основним, то з розміром МЗП слід порівнювати загальну базу нарахування ЄСВ за місяць, у тому числі й суму винагороди за ЦПД, що припадає на цей місяць. Якщо база нарахування ЄСВ менше МЗП, як і раніше, розраховуйте додаткову базу нарахування ЄСВ і з неї сплачуйте внесок;

— з працівником — зовнішнім сумісником або з непрацівником підприємства (сторонньою фізособою), то ЄСВ справляйте з фактичної бази нарахування ЄСВ. Жодних порівняльних розрахунків робити не потрібно.

Підстава для такого висновку: вимогу про сплату ЄСВ з МЗП слід виконувати стосовно доходів, з яких справляється ЄСВ, нарахованих працівнику за основним місцем роботи.

Зауважимо, що, як і раніше, вимогу про сплату ЄСВ з МЗП не потрібно виконувати при нарахуванні ЄСВ за пільговими ставками. У тому числі ЄСВ нараховується на фактичну базу справляння ЄСВ, визначену щодо працівників-інвалідів, працевлаштованих за основним місцем роботи на підприємствах, в установах, організаціях (ставка ЄСВ — 8,41 %).

Також не потрібно виконувати цю вимогу в місяці прийняття/звільнення основного працівника, якщо ним у такому місяці не були відпрацьовані всі робочі дні згідно з графіком роботи підприємства. Якщо ж працівник був прийнятий з першого робочого дня звітного місяця або звільнений останнім робочим днем звітного місяця та база нарахування ЄСВ за таким працівником менше МЗП, вимогу про сплату ЄСВ з МЗП необхідно виконати.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться