Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2016/№18-19
Друкувати

По щучому велінню... з’явився човен відразу з рибалками (про оренду риболовецького судна з екіпажем)

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Багато хто з ФОП знає, що клопіт, пов’язаний з використанням найманої праці, під силу лише досить досвідченому бухгалтеру. Тому до останнього намагаються обходитися без працівників. Ось і наш читач запитує: чи не можна орендувати риболовецьке судно так, щоб обслуговуючий його екіпаж працював на нього, а значився працівниками ФОП-орендодавця? Виявляється можна, і нічого складного в цьому немає!
судно з екіпажем, договір оренди, трудові договори

Сьогодні ви маєте реальну можливість узяти в оренду транспортний засіб разом з обслуговуючим його екіпажем ( ч. 2 ст. 798 ЦКУ). При цьому вам потрібно врахувати такі нюанси ( ст. 805 ЦКУ):

1) керування та технічна експлуатація судна здійснюються саме екіпажем (а не орендарем чи його найманими працівниками);

2) екіпаж не припиняє трудових відносин з орендодавцем. По-перше, це означає, що окремого договору (трудового чи ЦПД) з членами екіпажу орендарю укладати не потрібно. Як результат, не потрібно повідомляти про це податкові органи та/або включати членів екіпажу до податкової/ЄСВ-звітності. По-друге, форма екіпажу, трудовий розпорядок, поведінка та інші умови встановлюються орендодавцем (тож орендар на них впливати не має права);

3) витрати на утримання екіпажу несе орендодавець (це його працівники, тому саме він виплачує їм зарплату, справляє податки та сплачує ЄСВ, а також звітує щодо них перед податківцями у формах № 1ДФ і № Д4);

4) екіпаж зобов’язаний відмовитися від виконання розпоряджень орендаря, якщо вони суперечать умовам договору оренди (як результат, екіпаж має бути ознайомлений з його умовами), умовам використання судна або небезпечні для екіпажу, судна, прав інших осіб. У разі виникнення таких обставин факт їх наявності, судячи з усього, має доводити орендодавець.

Як бачите, члени екіпажу залишаються працівниками орендодавця. Отже, як ми вже говорили, орендарю не потрібно укладати з ними трудові договори або ЦПД (достатньо договору оренди судна). Адже, по суті, він не використовує найману працю екіпажу, а просто користується судном та отримує супутні послуги з його технічної експлуатації та керування ним.

Водночас може виникнути запитання: чи належить риболовецьке судно до транспортних засобів зі ст. 805 ЦКУ? Чи можна орендувати його з екіпажем? Відповідь є позитивною, і знайти її можна, зокрема, у  ч. 1 ст. 798 ЦКУ.

« 1. Предметом договору найму транспортного засобу можуть бути повітряні, морські, річкові судна, а також наземні самохідні транспортні засоби тощо »

Отже, у договорі оренди судна у такому разі слід вказати той факт, що судно передається в оренду з екіпажем, а також зазначити: усіх членів екіпажу (вказавши їх реквізити); перелік виконуваних екіпажем робіт; умови, за яких такі роботи виконуються (тривалість робочого часу, змінний режим роботи тощо); правила, яких повинен дотримуватися вказаний екіпаж; умови, за яких він може відмовитися від виконання розпоряджень орендаря. Примірна форма договору оренди судна з екіпажем наведена далі.

При цьому пам’ятаєте, що до складу екіпажу морського судна входять: капітан, інші особи командного складу та команда судна (ст. 49 КТМУ*).

* Кодекс торгового мореплавства України від 23.05.95 р. № 176/95-ВР.

Орендну плату за судно сторони встановлюють в договорі самостійно. Вона може бути фіксованою або плаваючою (наприклад, мінімальний платіж за кожний день, уключаючи простої + відсоток від мінімального платежу залежно від пробігу, улову або інших показників). Що стосується плати за експлуатацію праці екіпажу, то вона може бути включена до складу орендної плати.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться