Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2016/№45
Друкувати

Не забуте старе: новим книгам обліку розрахункових операцій присвячується

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Мінфін не сидить без діла. Влітку він оновив форми книг обліку розрахункових операцій (КОРО) для реєстраторів розрахункових операцій та для господиниць. І це дійсно вже час було зробити — щоб «вселити» в книги «роздрібний» акциз. Зрушив з місця процес адаптації до нових форм. І тут... ловіть чергові «оновлення» від Мінфіну. Що цього разу? Зараз і дізнаємося.
готівкові розрахунки, РРО, КОРО, «роздрібний» акциз

Визначаємося з термінами

Щоб не було плутанини, одразу визначимося з термінами. Отже, на сьогодні маємо:

1) стару форму книг обліку розрахункових операцій, затверджену наказом № 417* (втратив чинність). Далі називатимемо їх «старими»;

* Наказ Міндоходів «Порядок реєстрації та ведення розрахункових книжок, книг обліку розрахункових операцій» від 28.08.2013 р. № 417.

2) форму книг, затверджену наказом № 547**, так би мовити в редакції до сьогоднішніх змін. Далі називатимемо їх «середніми»;

** Наказ Мінфіну «Про затвердження порядків відносно реєстрації реєстраторів розрахункових операцій і книг обліку розрахункових операцій» від 14.06.2016 р. № 547.

3) форму книг, затверджену наказом № 837***. Далі називатимемо їх «новими». Очікується, що цей наказ набере чинності з 04.11.2016 р.(передбачувана дата його офіційного опублікування).

*** Наказ Мінфіну «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 14 червня 2016 року № 547» від 23.09.2016 р. № 837.

«Старий кінь...» на легальному становищі

Припустимо, що ви той щасливчик, який досі користується «старою» Книгою. Взагалі доволі реальна ситуація.

Нагадаємо, як податківці благословили використання «старих» книг, щойно з’явилися «середні».

Див. лист ДФСУ від 05.08.2016 р. № 26665/7/99-99-08-01-03-17 (далі — лист № 26665).

Теза № 1. Можна й далі використовувати «старі» книги обліку розрахункових операцій на РРО до першої з подій:

— закінчення Книги;

— завершення строку служби або скасування використання відповідного РРО;

— виникнення підстав для перереєстрації або скасування реєстрації Книги. При цьому було встановлено «пільговий» період, протягом якого навіть у разі перереєстрації зберігається «стара» Книга, — до 26.08.2016 р.

Теза № 2. Якщо суб’єкт займається реалізацією «роздрібно-підакцизних» товарів і для нього обов’язковим є виділення в чеку РРО суми «роздрібного» акцизу (з урахуванням перехідної норми з п. 5 наказу № 13****), то «стару» Книгу потрібно заповнювати так:

**** Наказ Мінфіну «Про затвердження Положення про форму та зміст розрахункових документів...» від 21.01.2016 р. № 13.

1) у назвах граф 6 і 7 слід дописати знак «/» і відповідно слова «за ставкою акцизного податку», «сума акцизного податку»;

2) за наявності розрахункових операцій за товари підакцизної групи послідовно вносяться:

— до графи 6 — суми розрахунків, що обкладаються за ставкою ПДВ, «/», суми розрахунків, що обкладаються за ставкою акцизного податку;

— до графи 7 — суми ПДВ, «/», суми акцизного податку.

Якщо «акцизна» тема для суб’єкта не актуальна, жодних змін до «старої» Книги можна взагалі не вносити.

Теза № 3. Суб’єкт у будь-який момент за власним рішенням може перейти на оновлену Книгу (попередньо зареєструвавши її). ДФСУ підкреслює, що через «зміну форми Книги» реєстрацію нової Книги може бути здійснено у будь-який момент.

Так от, частина змін, що коментуються, по суті, є легалізацією цих роз’яснень податківців. Навіть, так би мовити, з додатковими бонусами .

1. Раніше перші, другі та наступні книги обліку розрахункових операцій повинні були реєструватися виключно за «новими» формами (у нашому трактуванні — за «середніми» формами). Тепер не обов’язково. Суб’єктам відкрита можливість не лише використовувати «старі» книги й далі, а й реєструвати(!) та перереєстровувати(!) їх.

Виходить, що «старі» книги взагалі мають рівні права з «новими».

2. Якщо ви не торгуєте підакцизними товарами, ніяких змін у форму книг можна не вносити. Те ж саме, якщо ви той щасливий продавець «роздрібно-акцизних» товарів, який може не виділяти акциз в чеку по праву, даному йому п. 5 наказу № 13.

3. Якщо ви торгуєте підакцизними товарами, то тепер вам поставлено умову — «відображення сум акцизного податку (чи іншого податку) у графах, у яких відображається сума податку на додану вартість». Тобто вже на рівні наказу застережено порядок дій, розписаний податківцями раніше в листі № 26665/7/99-99-08-01-03-17 (див. вище).

Цікаво, що «нова» форма книг — це точна копія «старої» форми, з тією відмінністю, що до неї додано необхідні графи для відображення акцизу.

«Середнє» питання

Якщо ж відбулося так, що у вас на руках уже не «стара», а «середня» форма Книги, то вважаємо, що ви зможете продовжувати її вести. Для цього вам потрібно буде самостійно запровадити в ній ті графи, що є в «новій» формі, але яких немає в «середній».

Утім, у нормативці із цього приводу, на жаль, окремого застереження немає . Тож залишається сподіватися на ліберальне роз’яснення від податківців.

Інші новинки

Нарешті така новинка: податківці зможуть анулювати реєстрацію РРО, якщо буде судове рішення про визнання недійсним договору оренди господиниці (п. 2 наказу № 837).

Ось, власне, і все.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться