Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2016/№47
Друкувати

«Гаразд, проїхали…», або «Прощення» нестачі

Ситуація. Під час інвентаризації майна підприємства інвентаризаційна комісія виявила нестачу товарно-матеріальних цінностей понад норми природного убутку на суму 1325 грн. Винну особу встановлено. Проте суму завданого збитку підприємство вирішило з неї не стягувати. Чи вважається ця сума доходом працівника? Якщо так, то як бути з її оподаткуванням?
інвентаризація, нестача, ПДФО, ЄСВ, військзбір

Якщо винну особу встановлено, але не притягнуто до матвідповідальності, податківці можуть стверджувати, що сума заподіяного нею збитку — це її дохід. Причому оподатковуваний . Не хочете давати їм привід для штрафів? Тоді врахуйте таке.

ПДФО. Тут пропонуємо вам скористатися п.п. «д» п.п. 164.2.17 і п.п. 165.1.55 ПКУ. Вони дозволяють вивести з-під оподаткування суму боргу фізичної особи, пробаченого (анульованого) підприємством за його самостійним рішенням до закінчення строку позовної давності, якщо ця сума не перевищує у 2016 році 689 грн.

Сума списаної заборгованості фізичної особи перевищує неоподатковувану межу? Тоді «вершок» — дохід працівника у вигляді додаткового блага. Причому, якщо підприємство певним чином повідомить працівника про прощення боргу та відобразить такий дохід у ф. № 1ДФ, то ПДФО з цього доходу повинен буде сплатити сам працівник за річною декою.

У який спосіб необхідно повідомити боржника про списання боргу? Одним із трьох способів на вибір: 1) надіслати рекомендованого листа з повідомленням про вручення; 2) укласти відповідний договір; 3) надати повідомлення боржнику про прощення (анулювання) боргу особисто під підпис.

Важливо! Підприємство суму прощеного боргу (без «натурального» коефіцієнта) зобов’язане відобразити у розділі I ф. № 1ДФ за підсумками звітного кварталу, в якому борг списано. Зробіть це так:

— неоподатковувану суму (у межах 689 грн. у розрахунку на рік) зазначте з ознакою доходу «127» (з прочерками у графах 4а та 4 розділу I);

— оподатковувану (у цьому випадку — 636 грн. (1325 грн. - 689 грн.)) — впишіть з ознакою доходу «126» (також із прочерками у графах 4а та 4 розділу I, оскільки ПДФО ви не утримуєте і не сплачуєте).

А якщо підприємство не повідомить працівника про прощення боргу або не відобразить такий дохід у формі № 1ДФ? Тоді воно має самостійно нарахувати, утримати та сплатити ПДФО з прощеної суми.

Ставка податку — 18 %.

Військзбір. Діють ті самі правила, що встановлені для ПДФО. Тому якщо підприємство повідомить працівника про списання боргу та відобразить прощену суму у рядку з військовим збором у розділі II ф. № 1ДФ, то воно може забути про військзбір.

Фізичній особі доведеться самостійно його сплатити за підсумками декларування з оподатковуваної частини доходу — за ставкою 1,5 %.

А от якщо ви не повідомили працівника про прощення боргу та/або не відобразили суму такого доходу у ф. № 1ДФ, то будьте готові сплатити військзбір до бюджету самі.

ЄСВ. Сума нестачі, прощеної працівнику, фактично є його зарплатою ( п.п. 2.3.4 Інструкції зі статистики заробітної плати від 13.01.2004 р. № 5). Адже цю виплату здійснено у рамках трудових відносин. Тобто справляння ЄСВ з неї ніяк не уникнути .

Наталя Білова, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться