Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№41
Друкувати

Благодійна допомога… б’є благодійника?!

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Здавалося б, добрі наміри, пов’язані з підтримкою проведення АТО, мають бути підтримані урядом. Законодавство в цій частині (той же ПКУ) було змінено відповідним чином. Але! Є моменти, що вставляють палиці в колеса навіть у цьому випадку №З№!!! Зокрема, це стосується податку на прибуток, а саме високодохідних його платників. І виною всьому — відставання підзаконних актів.
благодійність, АТО, бухоблік, податок на прибуток, коригування

Так би мовити, «дяка» Кабміну . Зараз пояснимо.

У бухобліку сума безповоротної допомоги, у тому числі наданої неприбутковій організації, збільшує витрати періоду. Це все, що потрібно знати щодо нашого питання низькодохідним платникам (крім тих з них, хто не пішов у «відказники» ). У прибутковому питанні.

А ось високодохідним платникам податку (як і низькодохідним «добровольцям») є над чим помізкувати… Згідно з п.п. 140.5.9 ПКУ вони зобов’язані проводити збільшуюче коригування. Суть його в тому, що бухфінрезультат підлягає збільшенню на суму допомоги або на вартість безоплатно переданих (наданих) товарів/робіт/послуг, що перевищує 4 % оподатковуваного прибутку попереднього звітного року, у випадку якщо таку допомогу було дано неприбутковій організації.

Якщо прибуток у минулому році був відсутній, ДФСУ веліла збільшувати фінрезультат до оподаткування на всю суму наданої допомоги.

Найбільше запитань — щодо допомоги, пов’язаної з АТО. І ось тут саме час згадати про п. 33 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ (ср. 025069200). Він «накладається поверх» п.п. 140.5.9 ПКУ і у визначених у ньому випадках «блокує» необхідність проведення зазначеного коригування.

Але є в цьому пункті одна істотна вада . Щодо тих товарів, які прямо в ньому названі (засоби індивідуального захисту, лікарські засоби тощо), запитань немає — коригування не застосовується. Проблема з іншими (прямо не названими) товарами (роботами, послугами), перелік яких має визначати КМУ.

Він такий перелік досі не затвердив . ДФСУ в листі від 20.07.2016 р. № 7612/Б/99-99-15-03-02-14 вказала на цю «ахіллесову п’яту».

Тобто в частині безоплатної передачі цих «прямо не названих товарів» п. 33 підрозд. 4 розд. ХХ ПКУ поки не працює. В той же час…

У пізнішому своєму листі (від 28.07.2016 р. № 16198/6/99-99-15-02-02-15) ДФСУ, згадуючи про звільнення від коригування, скромно промовчала про відсутність постанови КМУ. Те саме можна сказати і про роз’яснення в категорії 102.21 ЗІР. Тож, може, якщо зіткнулися з необхідністю проведення коригування, спробувати звернутися до податківців за індивідуальною податковою консультацією?

Ну і наприкінці звернемо увагу, що все це актуально лише для випадку, коли отримувач є неприбутківцем. Інакше нічого не потрібно коригувати. Адже якщо отримувач неприбутківцем не є, коригування ПКУ не передбачені.

До речі, на початку місяця в електронному кабінеті платника на сайті ДФСУ* з’явився Реєстр неприбуткових установ та організацій. Але поки його робота потребує багато кращого...

* https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться