Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№42
Друкувати

Підприємцю — допомогу, а державі?..

Бала Людмила, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
У листі від 24.03.2016 р. № 6416/6/99-99-17-02-02-15 ДФСУ роз’яснила, як обкладати ПДФО і військзбором лікарняні, декретні та інші допомоги, отримані підприємцем або незалежним професіоналом. Цікаво, як же...
лікарняні, декретні, ПДФО, військовий збір, Ф4-ФСС з ТВП

Податківці справедливо зазначили, що лікарняні та декретні НЕ включаються до підприємницького доходу загальносистемника, єдиноподатника або незалежного професіонала. Отже, до «підприємницьких» книг обліку їх не записуємо. Але ці доходи обкладаються ПДФО і військовим збором за правилами, що діють для звичайних громадян-фізосіб (ЄСВ такі доходи в разі їх виплати підприємцю не обкладаються взагалі!). І тут справа йде таким чином.

1. Допомога по вагітності та пологах (декретні) не включаються до загального оподатковуваного доходу (п.п. 165.1.1 ПКУ). А отже, з неї не потрібно сплачувати ані ПДФО, ані військзбір (п.п. 1.7 п. 161 підрозд. 10 розд. XX ПКУ).

2. А ось лікарняні до загального доходу включаються (абз. 12 п.п. 165.1.1 ПКУ). Тому з них сплачується і ПДФО (18 %), і військзбір (1,5 %)* . Але хто повинен сплачувати ці податки? У зазначеному листі податківці говорять про податкового агента.

* Можливо, вас зацікавить, як підприємцю розрахувати та отримати лікарняні «на себе». Про це ми писали у статті «Підприємці та «всестрахуюча» ставка ЄСВ 22 %: нюанси отримання допомог» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 14).

Але чи є в цьому випадку податковий агент? Можливо, це фонд соцстраху? Відповідно, підприємець, який отримав лікарняні, звільняється від необхідності сплачувати ПДФО і військзбір і від відповідальності в разі їх несплати (п. 127.1 ПКУ)? Ми б не квапилися з таким висновком.

На практиці фонд не утримує зазначені податки. Він не нараховує допомогу, а тільки перераховує гроші на спецрахунок.

Отже, найбезпечніший варіант:

— допомогу по вагітності та пологах (декретні) відобразити в рядку 11 «Доходи, які не підлягають оподаткуванню, у тому числі:» річної декларації про майновий стан та доходи. ПДФО та військовий збір із цих сум сплачувати не потрібно. Як ми зазначили вище, ці доходи не включаються до загального оподатковуваного доходу;

лікарняні відобразити в рядку 10.9 «Інші доходи» річної декларації. Самостійно сплатити з їх суми ПДФО та військзбір — одночасно зі сплатою за підприємницькими доходами.

А якщо ви не підприємець-загальносистемник, то до 1 серпня року, що настає після отримання лікарняних (п. 179.7 ПКУ).

Ну й насамкінець нагадаємо про необхідність відзвітувати перед фондом про отримання лікарняних. Для цього не забудьте подати форму Ф4-ФСС з ТВП у строк не пізніше 20-го числа місяця, що настає за кварталом отримання лікарняних**.

** Детально про заповнення цього звіту ми писали у статті «Підприємець отримав допомогу із соцстраху. Потрібно відзвітувати!» (журнал «Бухгалтер 911», 2016, № 15).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться