Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№42
Друкувати

Краще пізніше, ніж... або Що робити з перехідними акцизними накладними?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Роз’ясненню цього питання присвячено одну з нещодавніх консультацій у категорії 116.05 ЗІР. Давайте разом розберемося, як же правильно вчинити в подібних випадках. Причому поговоримо не тільки про «вхідні» акцизні накладні, а й про розрахунки коригування до них*.
«лівопаливний» акциз, акцизна накладна і розрахунок коригування, різні періоди

* Останнім була присвячена стаття «Розрахунок коригування «лівопаливний»: шпаргалка» у попередньому номері журналу «Бухгалтер 911».

Подати декларацію акцизного податку згідно з п. 223.2 ПКУ потрібно не пізніше 20-го числа місяця, що настає за звітним. Тобто за вересень — не пізніше четверга, 20 жовтня.

Якщо «вхідні» акцизні накладні або розрахунки коригування до них зареєстровані своєчасно — запитань немає . У такому разі враховуйте їх при заповненні декларації** за звітний місяць (наприклад, «вхідні» вересневі накладні враховуємо при заповненні декларації за вересень). Хоча що означає враховуйте? Нагадаємо: декларувати показники в ній (а не проставляти нулі) потрібно тільки в тому випадку, якщо за результатами звітного місяця у вас «виліз» об’єкт оподаткування. Так-от, при обчисленні цього об’єкта і враховуйте.

** Форму якої затверджено наказом Мінфіну «Про затвердження форми декларації акцизного податку, Порядку заповнення та подання декларації акцизного податку» від 23.01.2015 р. № 14.

А якщо акцизні накладні / розрахунки коригування зареєстровані із запізненням, але до закінчення граничного строку подання декларації? ПДВшники, не кваптеся з висновками ! У «лівопаливно-акцизному царстві» усе інакше. Їх теж можна враховувати. Наприклад, «вхідні» вересневі накладні, зареєстровані з порушенням строку в жовтні не пізніше 20-го числа, можна врахувати при заповненні декларації за вересень.

Виходить, що інколи є сенс з поданням декларації зачекати (зрозуміло, в належних межах). Доти, доки в Єдиному реєстрі акцизних накладних не будуть зареєстровані всі «вхідні» накладні / розрахунки коригування за звітний місяць.

А ось порядок відображення «конкретно запізнілих з реєстрацією» накладних / розрахунків коригування залежить від того, чи виник у вас об’єкт оподаткування у звітному періоді. І якщо не виник, тоді необхідності вносити зміни до декларації немає.

Якщо ж об’єкт обкладення паливним акцизом за результатами звітного місяця виник, то внаслідок реєстрації «запізнілих» накладних / розрахунків коригування він, само собою, зміниться. При цьому фіскали вимагають провести сеанс самовиправлення декларації. Причому тут «винаходити велосипед» вони не стали (та й чи могли?). Для цього, як і зазвичай, слугує або уточнююча декларація, або виправлення у складі звітної декларації вже за наступний(і) звітний(і) місяць(і).

Якщо внаслідок пізньої реєстрації «вхідних» зменшуючих розрахунків коригування у вас виникне недоплата, рекомендуємо виправити це швидше (тобто за допомогою подання уточненки).

Якщо ж несвоєчасно зареєстровані «вхідні» накладні / збільшуючі розрахунки коригування, то можна виправитися у звітній декларації за наступний звітний місяць.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться