Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№42
Друкувати

Співпрацюємо з адвокатами та нотаріусами: що в обліку?

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Трапляється, що у своїй діяльності доводиться «контактувати» з адвокатами або нотаріусами. Пропонуємо вам поглянути на обліковий бік питання. Не залишимо без уваги і «зворотний зв’язок» — якщо сам адвокат/нотаріус що-небудь придбав у вас.
самозайняті особи, податок на прибуток, бухоблік, ПДФО, 1ДФ, ЄСВ, військовий збір

Отримуємо профпослуги: що з доходом адвоката/нотаріуса? Виплачуючи дохід на користь самозайнятої особи (якою згідно з п.п. 14.1.226 ПКУ є і адвокат, і нотаріус), утримувати з її суми ПДФО і військовий збір ви не зобов’язані. Як і нараховувати на нього ЄСВ.

Але для цього ви повинні виконати одну важливу умову — отримати від такої особи копію довідки за формою № 4-ОПП*. У частині ПДФО таку вимогу закріплено в п. 178.5 ПКУ. Не отримаєте таку довідку — нарікайте на себе . У такому разі вам доведеться утримувати ПДФО та військовий збір, а також нараховувати ЄСВ «за повною програмою». Причому якщо встигнете перерахувати винагороду самозайнятій особі в повній сумі, то ці податок і збори зобов’язані будете сплатити за свій рахунок.

* Затверджено додатком 2 до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588.

Перед П. І. Б. самойзанятої особи в довідці за формою № 4-ОПП має бути зазначений вид її діяльності. Наприклад, «Адвокат» або «Приватний нотаріус». На цю обставину свого часу звертала увагу ДПСУ в листі від 17.01.2013 р. № 1004/7/18-3117.

Якщо говорити про відображення у звітності доходів, виплачених на користь самозайнятих осіб, то в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ їх слід відображати з ознакою доходу «157».

У звітності з ЄСВ (форма № Д4) такий дохід і зовсім відображати не доведеться, оскільки ЄСВ з такої виплати не справляють. Але тільки якщо отримаєте копію довідки № 4-ОПП.

Документальне оформлення витрат. Значення документального підтвердження витрат складно переоцінити . Що послужить для цієї мети в цьому випадку? Тут має сенс окремо поговорити про адвокатів і нотаріусів. Причому підемо за абеткою.

Адвокати. Свою діяльність згідно з ч. 1 ст. 26 Закону про адвокатуру** вони здійснюють на підставі договору про надання правової допомоги. Саме такий договір разом з виписаним до нього актом підтвердять факт надання адвокатом послуг.

** Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05.07.2012 р. № 5076-VI.

Водночас п. 1 ч. 2 ст. 27 Закону про адвокатуру визначено випадок, коли договір про надання правової допомоги складають в усній формі. У такій ситуації отримувач послуг адвоката «на руках» матиме тільки документ, що підтверджує оплату гонорару. По можливості, бажано, щоб у ньому були позначка про те, що договір було укладено в усній формі, і перелік послуг, що були оплачені.

А саме надання усних і письмових консультацій, роз’яснень з правових питань із врученням клієнту документа, що підтверджує оплату гонорару (винагороди).

Що ж це за документ? У разі оплати послуг через банк — рахунок, виставлений адвокатом. І, звичайно ж, виписка банку за рахунком.

Якщо ж послуги ви оплатили готівкою, пам’ятайте: жодних особливих вимог до оформлення розрахункових документів адвокатами чинне законодавство не містить. А вимоги Закону про РРО на них не поширюються. Тому в такому разі адвокат буде зобов’язаний оформити квитанцію про сплату грошових коштів.

Причому пам’ятайте: усі обов’язкові реквізити, наведені в ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік, у ній мають бути присутніми та бути заповненими!

Нотаріуси. Вони підтверджують факт надання послуг довідкою про розмір плати за вчинення відповідної нотаріальної дії. Не дасть збрехати п. 1.19 Порядку № 296/5***.

*** Порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджений наказом Мін’юсту від 22.02.2012 р. № 296/5.

На довідці мають бути підпис нотаріуса і його печатка. Інколи безпосередньо в таких довідках наводять також інформацію про проведену оплату готівкою.

Що стосується оплати вчинених нотаріальних дій, то її оформляють квитанцією про сплату грошових коштів. Знову ж таки, не забувайте про наявність у ній усіх обов’язкових реквізитів, передбачених ч. 2 ст. 9 Закону про бухоблік.

Бухоблік & податок на прибуток. Витрати на послуги адвокатів у бухгалтерському обліку потрапляють до складу адміністративних**** (згідно з п. 18 П(С)БО 16). Відображають їх відповідно на рахунку 92.

**** Як винагорода за професійні послуги (юридичні, аудиторські, за оцінкою майна тощо).

Те саме в більшості випадків можна зазначити і про послуги нотаріусів. Але тут є й інший варіант. Якщо такі витрати безпосередньо пов’язані з придбанням об’єктів основних засобів або нематеріальних активів, то їх уключають до первісної вартості таких. Підтверджують це п. 8 П(С)БО 7 і п. 11 П(С)БО 8. Відповідно, відносять на рахунок 15 (субрахунки 151, 152, 154).

В обліку з податку на прибуток жодних особливих коригувань для послуг адвокатів/нотаріусів не передбачено. Тільки ті, що передбачені для основних засобів / нематеріальних активів ст. 138 ПКУ. Зрозуміло, тільки в разі, коли витрати на оплату нотаріальних дій потрапили до первісної вартості таких активів.

Зв’язок понесених витрат з господарською діяльністю платника для цілей податку на прибуток підприємств з 01.01.2015 р. не є обов’язковим.

Міняємося місцями. А якщо у відносинах з адвокатом/нотаріусом ви не отримуєте послуги, а виконуєте їх? Або продаєте товари, виконуєте роботи. Жодних проблем !

Якщо, звичайно, ви не єдиноподатник другої групи. Такі товариші надавати послуги згідно з п. 291.4 ПКУ мають право тільки іншим єдиноподатникам та населенню.

Але «Who is» населення? Визначення в законодавстві немає. Але податківці для себе визначили, що незалежні професіонали (у тому числі адвокати та нотаріуси) у цьому контексті населенням не є. Тому другогрупникам таких «замовників» краще обминати.

Податківці висловилися з цього приводу в категорії 107.12 ЗІР.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться