Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№43
Друкувати

Помилка в даті податкової накладної: думка податківців

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Часто трапляється ситуація, коли зареєстрована податкова накладна виявляється складеною не на ту дату. Чи є шанс у покупця зберегти податковий кредит за такою податковою накладною? Податківці в листі № 19854* якраз і надали відповідь на це запитання. Пропонуємо її обговорити.
податкова накладна, помилки

* Лист ДФСУ від 13.09.2016 р. № 19854/6/99-99-15-03-02-15.

Усі платники ПДВ знають: податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов’язань ( п. 201.1 ПКУ). А дата складання — обов’язковий реквізит податкової накладної ( п.п. «б» п. 201.1 ПКУ). Проте законодавці з 01.01.2016 р. встановили «поблажку» щодо помилок у податкових накладних. Так, п. 201.10 ПКУ було доповнено «ліберальною» нормою, в якій зазначено: податкова накладна, що містить помилки в обов’язкових реквізитах, які не заважають ідентифікувати операцію, її зміст, період, сторони та суму податкових зобов’язань, є підставою для відображення податкового кредиту.

Як ставляться до цього податківці? Прикметно, що, навіть процитувавши цю «ліберальну» норму, фіскали у листі № 19854 дійшли висновку, що податкова накладна з помилкою в даті є помилковою, не дає можливості ідентифікувати період здійснення операції та не може бути підставою для відображення податкового кредиту .

Податківці вважають, що податкова накладна з помилкою в даті не надає права на податковий кредит.

Причому, судячи з відповіді, фіскали таку податкову накладну розглядають не як таку, що містить помилку, а як документ, який у принципі не може бути визнаний податковим документом.

Але задум у законодавця був інший. Адже в п. 201.10 ПКУ недарма зазначено, що помилка не повинна заважати ідентифікації періоду здійснення операції. Ідеться про місяць/квартал, а не дату її здійснення. Якщо дата першої події та дата податкової накладної припадають на один період (і з іншими реквізитами податкової накладної та первинкою все гаразд), то що може завадити ідентифікації операції?

Додає неприємностей і те, що помилку в даті не завжди можна безболісно виправити. Адже для цього потрібно скласти нову податкову накладну. І, якщо з дати першої події минуло 15 к. дн., то постачальнику загрожує штраф за п. 1201.1 ПКУ, а якщо минуло 180 к. дн. — зареєструвати податкову накладну взагалі неможливо. «Помилкову» податкову накладну потрібно обнулити, а для цього слід залучати покупця, адже «зменшуючі» розрахунки коригування повинен реєструвати саме він.

Загалом, з помилками в даті податкової накладної все складно. Краще звернутися до постачальника з проханням виправити податкову накладну. Якщо помилку виправити не можна, то, апелюючи до тієї ж «ліберальної» норми, можна буде відстояти свою правоту в суді. Вважаємо, що платник має шанси виграти справу у податківців.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться