Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, жовтень, 2016/№44
Друкувати

Розрахунок коригування до «старих» податкових накладних

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Як показує практика, запитань щодо реєстрації розрахунків коригування до «старих» (складених до 01.07.2015 р.) податкових накладних, як і раніше, чимало. Хто повинен реєструвати такі розрахунки коригування, як їх реєструвати, як це вплине на регліміт? Сьогодні узагальнимо матеріал на цю тему.
розрахунок коригування, «долютневі», «долипневі» податкові накладні

Загальні моменти

Хто повинен реєструвати розрахунок коригування?

На сьогодні всі «зменшуючі» розрахунки коригування, у тому числі і до «старих» податкових накладних, має реєструвати покупець. Зрозуміло, за умови, що покупець — платник ПДВ. Зараз ці норми прямо закріплені в п. 16 Порядку № 569* та п. 22 Порядку № 1307**. Решту розрахунків коригування (збільшуючі, що не змінюють суму компенсації, складені до податкових накладних, які не видаються покупцеві) реєструє продавець.

* Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

** Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Як зареєструвати розрахунок коригування?

Якщо «стару» податкову накладну було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних. У цій ситуації особливих труднощів виникнути не повинно — розрахунок коригування реєструють у «звичайному» порядку, як і до будь-якої «поточної» податкової накладної.

Єдине — скажемо про заповнення гр. 1 «№ з/п рядка податкової накладної, що коригується» розрахунку коригування. Оскільки в «старих» податкових накладних не було графи «№ з/п», податківці дозволили не заповнювати в розрахунках коригування до таких податкових накладних гр. 1 «№ з/п...» розділу «Б» (категорія 101.07 ЗІР) .

Якщо «стару» податкову накладну не було зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних. Якщо це була «долютнева» податкова накладна (складена до 01.02.2015 р.), яка на той час не підлягала реєстрації, то потрібно ( п. 4 Порядку № 1246***):

*** Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою КМУ від 29.12.2010 р. № 1246.

1. Зареєструвати саму податкову накладну. При цьому строк у180 к. дн. не діє. Реєстрація таких податкових накладних здійснюється незалежно від дати складання з урахуванням строку давності, встановленого ст. 102 ПКУ (інакше кажучи, реєстрація можлива, якщо з дати складання податкової накладної не минуло 1095 днів).

Податкові накладні реєструються за формою, чинною на дату такої реєстрації ( п. 3 Порядку № 1307)(тобто вже за сучасною формою), незалежно від дати їх складання.

2. Протягом (!) доби зареєструвати розрахунок коригування до такої податкової накладної.

Інше питання, якщо податкова накладна підлягала реєстрації в Єдиному реєстрі, але не була в ньому зареєстрована. На жаль, зареєструвати розрахунок коригування до неї не вийде . На це вказують і податківці (категорія 101.18 ЗІР).

Вплив на реєстраційний ліміт

У розрахунку регліміту беруть участь податкові накладні та розрахунки коригування, складені після 01.07.2015 р. ( п. 2001.3 ПКУ). Тому реєстрація «долипневої» податкової накладної на регліміт не вплине. А от реєстрація розрахунку коригування до «долипневої» податкової накладної, якщо вона складалася «на покупця», вже вплине на ліміт. У той же час реєстрація розрахунків коригування до «долипневих» податкових накладних, які не підлягали видачі покупцям, на ліміт не впливає ( п. 2001.3 ПКУ, категорія 101.08 ЗІР).

Якщо розрахунок коригування «зменшуючий», то він збільшить ліміт реєстрації продавця, але при цьому зменшить ліміт покупця. У разі ж «збільшуючого» розрахунку коригування — навпаки.

Як відображати в декларації?

Розрахунок коригування:

«збільшуючий»продавець показує в періоді виникнення підстав для коригування. Покупець — тільки після реєстрації розрахунку коригування продавцем;

Якщо він зареєстрований своєчасно, відображаєте його в місяці складання, несвоєчасно — в місяці реєстрації.

«зменшуючий» — діють протилежні правила: покупець повинен зменшити податковий кредит у періоді виникнення підстав для коригування, а продавець має право зменшити зобов’язання після реєстрації розрахунку коригування покупцем.

Податкова накладна, яку зареєстрували для реєстрації розрахунку коригування, найімовірніше, вже була показана в «старих» звітних періодах. Тому в поточному періоді її не відображають.

Практична ситуація

За датою авансу в 2014 році не було складено податкову накладну, що підлягає реєстрації. Покупець зберіг право на податковий кредит за нею, подавши скаргу Д8. Зараз потрібно збільшити ціну на послугу та зареєструвати «нульове» коригування. Чи є якісь шляхи зробити це?

Проблема. Податкова накладна на момент складання підлягала реєстрації в Єдиному реєстрі. Отже, як ми звертали увагу вище, зареєструвати її зараз не вийде. Відповідно, не можна і зареєструвати розрахунок коригування до неї.

Безвихідна ситуація? Зараз з’ясуємо. Оскільки податкова накладна складалася на аванс, то в ній потрібно змінити кількість послуги (аванс фактично сплачений не повністю за всю послугу). А на суму збільшення вартості (за першою подією) потрібно скласти ще одну податкову накладну.

Так, по суті, перша податкова накладна, якщо до неї не скласти «нульовий» розрахунок коригування та не виправити кількість, міститиме помилку. Але тут можна апелювати до того, що особливого значення це не матиме. Покупець уже довів своє право на податковий кредит за першою податковою накладною (подав скаргу Д8). Сума в ній не змінюється, тож претензій до податкового кредиту бути не повинно. А друга податкова накладна у будь-якому випадку буде правильною! Отже, вважаємо, можна обмежитися складанням тільки другої податкової накладної.

Щоб перестрахуватися, можна було б «вивести» суму збільшення вартості на нове постачання послуг. Але це теж пов’язано з певними ризиками і не завжди здійсненно.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться