Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2017/№16
Друкувати

Якщо «березнева» «послугова» податкова накладна зареєстрована за старою формою…

Казанова Марина, податковий експерт, m.kazanova@buhgalter911.com
Ситуація. Зареєстрували 10 березня 2017 року «березневу» податкову накладну на послуги за старою формою — без коду послуг. Покупець просить скласти розрахунок коригування, оскільки боїться, що раз це «березнева» податкова накладна, то в нього знімуть податковий кредит. Наскільки ці побоювання обґрунтовані, а прохання покупця — законне?
податкова накладна, податковий кредит, код послуги

Вважаємо, що коди послуг обов’язкові в податкових накладних, дата реєстрації яких припадає на період після 15.03.2017 р., тобто коли з’явилася фізична можливість реєструвати податкові накладні з кодами послуг. Податкові накладні без коду послуг, зареєстровані до 16.03.2017 р., вважаються дійсними і надають право на податковий кредит. Тепер пояснимо чому.

Нагадаємо, що згідно з нормами ПКУ ( п.п. «і» п. 201.10) кодувати послуги в податковій накладній потрібно було вже з 1 січня 2017 року. Але фізично це було зробити неможливо. Тому в листі ДФСУ від 20.01.2017 р. № 1312/7/99-99-15-03-02-17 податківці зазначали, що оскільки діюча форма податкової накладної не містить окремого поля для відображення коду послуг, то до внесення змін до форми податкової накладної при її складанні код послуги тимчасово не вказується. При цьому така накладна (без коду послуг) надає покупцеві право на податковий кредит.

По суті, податківці визнали: поки немає фізичної можливості вказувати в податковій накладній код послуги, він там не вказується.

Так, з 1 березня 2017 року офіційно набула чинності нова форма податкової накладної, тобто, по суті, з цієї дати в податковій накладній повинен фігурувати код послуг. Але! Аж до 16 березня зареєструвати «по-новому» податкову накладну було неможливо. У чому зізнавалися і самі податківці. Так, наприклад, на сайті ДФСУ було вказано, що:

«...податкові накладні / розрахунки коригування прийматимуться до реєстрації в ЄРПН за новою формою (у редакції наказу № 276) починаючи з 16 березня 2017 року.

До вказаної дати податкові накладні / розрахунки коригування реєструються в ЄРПН за старою формою…».

Тому період з 01.03.2017 р. по 16.03.2017 р., вважаємо, по суті, нічим не відрізняється від періоду до 01.03.2017 р.

Адже фізичної можливості зареєструвати податкову накладну з кодами послуг не було.

Щоправда, багатьох платників насторожив ряд «непрозорих» листів податківців з однаковими незрозумілими висновками. Так, у листі ДФСУ від 21.03.2017 р. № 5536/6/99-95-42-03-15 говориться, що податкова накладна без коду послуг надає право на податковий кредит, якщо дата її складання припадає на період з 1 січня 2017 року до дати набуття чинності новою формою податкової накладної.

Тобто податківці прямо роблять послаблення лише для періоду з 01.01.2017 р. по 01.03.2017 р. А про період з 01.03.2017 р. по 16.03.2017 р., коли була відсутня технічна можливість реєстрації податкової накладної за новою формою, вони просто промовчали.

Але, на наш погляд, висновки цих листів не варто сприймати буквально. Тим більше що є й інший лист ДФСУ (причому він адресований не конкретному платникові податків, а податківцям на місцях) — від 10.03.2017 р. № 5953/7/99-99-15-03-02-17 (ср. 025069200). У ньому податківці чітко говорять про те, що:

«реєстрація в ЄРПН до 16.03.2017 р. (по 15.03.2017 р. включно) податкових накладних / розрахунків коригування за формою, яка була діючою до внесення змін наказом № 276, не визначається як помилка, допущена при складанні податкової накладної, і не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною».

Раз податківці говорять про те, що податкові накладні можна було реєструвати за старою формою, значить, вони погоджуються з тим, що в таких податкових накладних апріорі не може бути коду послуг.

Тому, якщо в період з 1 по 15 березня «послугові» податкові накладні / розрахунки коригування зареєстрували без кодів за старою формою, вважаємо, вони зберігають право на податковий кредит.

По-іншому зареєструвати податкові накладні постачальник у цей період просто не міг, тобто така податкова накладна є правильною.

Але знову ж таки, ризик «розбіжностей» з податківцями є .

Якщо покупець наполягає на виправленні «березневої» податкової накладної, зареєстрованої до 16.03.2017 р. без коду, що загрожуватиме постачальникові, якщо він не виправить податкову накладну?

Покупець може подати скаргу на постачальника. І це може обернутися «неприємностями» — податківці можуть запитати документи за операцією. Але ось штрафу за п. 1201.3 ПКУ до кінця року бути не може. І навіть не внаслідок того, що дискусійним для податківців може виявитися питання, «дефектна» така податкова накладна чи ні. А в силу дії норми п. 351 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, що блокує до 31.12.2017 р. застосування штрафу за п. 1201.3 цього Кодексу.

Але припустимо, вам не байдужа доля контрагента і ви хочете розрахунком коригування «додати» код у податковій накладній.

Як це зробити? Ми завжди рекомендували такий варіант (власне, аналогічні висновки трапляються і в ЗІР):

— одним рядком повністю відмінусувати «помилковий» запис (тобто без коду послуги);

— другим — додати правильний запис (уже з кодом послуги).

Але! Як показала практика, починаючи з 16.03.2017 р. заповнені таким чином розрахунки коригування програма не пропускала .

Розрахунки коригування, у яких не заповнені гр. 4.1 і 4.3, не пропускаються на реєстрацію.

Якщо ж проставити код послуги в обох рядках (тобто і на «-», і на «+»), видається помилка про те, що в податковій накладній не було відповідного коду послуг. Можливо, податківці незабаром вирішать цю проблему. Але до цього як вихід з положення можна для виправлення обійтися одним коригувальним рядком розрахунку коригування, у якому заповнити гр. 1, 2 (як причину вказати «Виправлення помилки»), 3 і 4.3 з кодами послуг. А ось усі інші графи табличної частини податкової накладної з числовими даними заповнювати не потрібно.

Цей підхід дещо не відповідає методології заповнення розрахунку коригування, але, принаймні, дозволяє зареєструвати розрахунок коригування.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться