Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2017/№17
Друкувати

Про користування надрами за І квартал відзвітуй!

Товстоп’ят Юрій, податковий експерт, y.tovstopyat@buhgalter911.com
Звітна кампанія за підсумками минулого кварталу вже переступила екватор. Під прицілом нашого «об’єктива» — рентна плата за користування надрами, пов’язана з видобутком корисних копалин. Цікаво? Тоді ця стаття саме для вас!
рентна плата за користування надрами, податкова звітність

Розпочнемо з того, що подавати декларації з рентної плати з відповідними додатками за користування надрами згідно з п.п. 257.3.1 ПКУ потрібно:

за місцезнаходженням ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, — у разі розміщення такої ділянки надр у межах території України. Якщо йдеться про видобування води, то за місцезнаходженням свердловини;

за місцем обліку платника рентної плати — у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини, у межах континентального шельфу та/або виняткової (морської) економічної зони України.

У випадку якщо місце обліку платника рентної плати не збігається з місцезнаходженням ділянки надр, платник за місцем податкової реєстрації платника або уповноваженої особи подає копію податкової декларації і копію платіжного документа про сплату податкових зобов’язань з рентної плати ( п. 257.6 ПКУ).

Форма декларації, як і для всіх інших рентних платежів, затверджена наказом № 719*. Вона оновилася**. Для звітності використовуємо нову форму.

* Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з рентної плати» від 17.08.2015 р. № 719.

** Наказ Мінфіну «Про внесення змін до форми Податкової декларації з рентної плати» від 07.11.2016 р. № 927.

Встигнути подати декларацію за І квартал потрібно не пізніше за середу, 10 травня.

Зараз маємо на увазі квартальників. Про видобувачів нафти, конденсату й інших «місячників» говорити сьогодні не будемо.

Розраховуємо зобов’язання

Для розрахунку суми податкових зобов’язань слугує формула ( п. 252.18 ПКУ):

Пзн = Vф х Вкк х Свнз х Кпп.

Давайте детальніше поговоримо про кожну складову формули.

1. Обсяг (кількість) товарної продукції (Vф). Об’єктом обкладення рентною платою за кожною наданою в користування ділянкою надр, визначеною у відповідному спеціальному дозволі, є саме такий обсяг (кількість).

Що саме є об’єктом оподаткування в кожному конкретному випадку, допоможуть зрозуміти пп. 252.3.1 — 252.3.3 ПКУ, а що «випадає» — встановлено в п. 252.4 цього Кодексу.

Серед таких «випадань» — прісні підземні води, видобуті з глибини до 20 м ( п.п. 252.4.1 ПКУ).

Стійка позиція податківців — використання такої води не повинне передбачати отримання економічної вигоди (консультація в категорії 130.01 ЗІР).

Обсяг видобутої корисної копалини вказують у визначених відповідним регламентуючим документом облікових одиницях з точністю до трьох десяткових знаків з урахуванням одиниці обліку видобутої корисної копалини, визначеної для відповідної ставки рентної плати.

Визначити таку величину можна з даних журналу обліку видобутих корисних копалини, який заповнюють відповідно до вимог затверджених схем руху видобутої корисної копалини (мінеральної сировини) на виробничих ділянках і місцях зберігання.

Якщо йдеться про видобування води негірничовидобувним підприємством, то дані про об’єм видобутої води можна дізнатися з первинних документів на видобуток такої води, заповнених на підставі лічильників, установлених на місці видобування води (у свердловині).

Якщо лічильники не встановлені, то вам доведеться розраховувати кількість видобутої корисної копалини (води) за технологічними даними (пропускна спроможність водопровідних труб за одиницю часу і т. ін.).

2. Вартість одиниці товарної продукції (Вкк). Порядку її правильного визначення присвячені пп. 252.7 — 252.17 ПКУ.

Вартість конкретного виду товарної продукції обчислюють для кожної ділянки надр на базових умовах постачання за більшою з таких її величин:

— за фактичними цінами реалізації відповідного виду товарної продукції гірського підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини). У цьому випадку вартість одиниці товарної продукції встановлюють за величиною суми доходу, отриманого (нарахованого) від виконаних госпзобов’язань з реалізації відповідного обсягу (кількості) такого виду товарної продукції.

Правильно визначити фактичну ціну товарної продукції залежно від її виду допоможе п. 252.8 ПКУ;

— за розрахунковою вартістю відповідного виду товарної продукції гірського підприємства — видобутої корисної копалини (мінеральної сировини)***. Її обчислюють за формулою згідно з п. 252.16 ПКУ.

*** Окрім вуглеводневої сировини.

До відома! Визначати вартість одиниці видобутої корисної копалини, порівнюючи дві величини, можна тільки в тому випадку, коли ви видобуваєте корисні (зокрема, воду) копалини для реалізації. Якщо ж ви це робите тільки для власних господарських потреб і не здійснюєте їх реалізацію, то матимете дані тільки про розрахункову вартість (витрати на видобування). Враховуючи це, визначати вартість одиниці видобутої корисної копалини ви будете тільки на підставі однієї величини — розрахункової вартості.

Підтвердження можемо знайти в роз’ясненнях податківців (категорія 130.04 ЗІР).

Тобто про порівняння двох величин можете забути.

Отже, щоб визначити вартість одиниці видобутої води, що використовується тільки для власних потреб, вам необхідно суму фактичних витрат на видобування води збільшити на коефіцієнт рентабельності гірських підприємств. Такий коефіцієнт беруть з матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалини ділянки надр.

Звичайні підприємства таких оцінок проводити не повинні. Вихід традиційно пропонують податківці.

У листі ДФСУ від 03.04.2017 р. № 8129/7/99-99-12-03-04-17 податківці, пославшись на роз’яснення Держгеонадр (лист від 23.02.2017 р. № 151/02), повідомили, що для «інших» гірських підприємств (саме до цієї когорти потрапили всі суб’єкти господарювання, які видобувають воду зі свердловин) тимчасовий коефіцієнт рентабельності на 2017 рік складає 0,22.

Так, щоб знайти умовну вартість 1 куб. м води, потрібно витрати на її видобуток помножити на коефіцієнт 1,22 і розділити результат на об’єм здобутої води.

Якщо ж воду видобуваєте не лише для власних потреб, то діють загальні правила.

3. Ставки рентної плати (Свнз) знайдете в п. 252.20 ПКУ. Не відповідно до загальної тенденції новорічного реформування, з 01.01.2017 р. деякі з них завдяки Закону № 1791**** навіть пішли вниз .

**** Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» від 20.12.2016 р. № 179-VIII.

Відповідну ставку рентної плати необхідно вказати в рядках 12 додатків 1 та/або 2, причому відсотки (наведені в ПКУ) доведеться перевести в долі одиниці.

Так, при видобуванні підземних вод ставка оподаткування складає 5 %.

4. Коригуючі коефіцієнти (Кпп) і випадки, у яких їх застосовують, перелічені в п. 252.22 ПКУ. Як правило, застосування таких коефіцієнтів зменшує розраховану суму податкових зобов’язань.

При видобутку підземних вод такий коефіцієнт не встановлений. Тому його можна або просто виключити з формули, або приймати за 1.

Заповнюємо додаток 1

Звертаємо увагу! В одному додатку розраховуємо податкові зобов’язання за видобутком однієї корисної копалини. Тому, якщо ви видобуваєте різні види корисних копалин (наприклад, пісок і воду), то заповнити вам доведеться окремий додаток для кожної корисної копалини.

Далі пройдемося по деяких рядках додатка 1.

Назва показника

Код рядка

Правила заповнення

«категорія запасів корисної копалини, що використані для виробництва товарної продукції гірничого підприємства»

4

Щоб заповнити цей рядок, вам слід відкрити додаток 12 до декларації і вибрати код категорії запасів корисної копалини, що видобувається вами. Якщо ви видобуваєте підземні води, то вам слід обрати код 1.1 «для обчислення податкових зобов’язань, з яких не застосовується коригуючий коефіцієнт»

«ділянка надр, з якої видобуто корисну копалину»

5.1 — 5.4

Вказуєте інформацію про місцезнаходження ділянки надр, з якої видобуваєте корисні копалини. Інформацію для заповнення берете з дозволу на спецвикористання надр.

Увага! Якщо ви такого дозволу не маєте, оскільки видобуваєте воду, маючи тільки дозвіл на спецводокористування, то берете дані із цього дозволу. Якщо якихось даних бракує, то такі рядки Розрахунку не заповнюєте

«спеціальний дозвіл на користування ділянкою надр»

6.1 — 6.4

Вказуєте дані зі спецдозволу. Тобто переносите дані з нього у відповідний рядок.

Увага! Якщо ви такого дозволу не маєте, оскільки видобуваєте лише воду, маючи тільки дозвіл на спецводокористування, то берете дані із цього дозволу. Якщо якихось даних бракує, то такі рядки Розрахунку не заповнюєте

«державна експертиза запасів корисних копалин ділянки надр»

7.1 — 7.4

Вказуєте дані про проведену експертизу з висновку проведення експертизи (рядки 7.1 — 7.3), а в рядку 7.4 обчислений у матеріалах геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин рівень рентабельності гірського підприємства. Вказуєте його десятковим дробом з чотирма знаками після коми.

Якщо ви видобуваєте воду, то зазвичай така експертиза не проводиться. Тому рядки 7.1 — 7.3 не заповнюєте, а в рядку 7.4 вказуєте коефіцієнт, рекомендований податківцями, — 0,22

«за фактичними цінами реалізації»

10.1

(10.1.1 — 10.1.4)

Увага! Якщо ви видобуваєте воду тільки для власних потреб (без її реалізації), то фактичної ціни реалізації ви не матимете, а тому рядки 10.1, 10.1.1, 10.1.2, 10.1.3 і 10.1.4 не заповнюєте

«за розрахунковою вартістю»

10.2

(10.2.1 — 10.2.6)

Для визначення розрахункової вартості одиниці видобутої корисної копалини (зокрема, води) слід усі витрати, понесені на її видобування (сума рядків 10.2.1, 10.2.2, 10.2.3, 10.2.4, 10.2.5, 10.2.6), відкориговані на коефіцієнт рентабельності (1 + рядок 7.4 Розрахунку), розділити на об’єм видобутої води (рядок 9)

«коригуючий коефіцієнт»

11

Проставляєте коригувальний коефіцієнт, указаний у п. 252.22 ПКУ. Якщо видобуваєте воду, то в цьому рядку слід указати 1

«ставка рентної плати»

12

Вказуєте ставку рентної плати, визначену в п. 252.20 ПКУ для виду корисної копалини, вказаної в рядку 8.2 цього Розрахунку.

Якщо ви видобуваєте воду, то ставка дорівнює 5 %. У цьому рядку дані слід вказувати у вигляді десяткового дробу, тобто при видобуванні води — «0, 05»

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться