Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, квітень, 2017/№17
Друкувати

Підприємство змінило назву: які наслідки?

Біляєва Олена, податковий експерт, buhgalter911@gmail.com
Підприємство змінило назву. У зв’язку з цим виникли такі запитання:
1) чи є наслідки в частині СЕА з ПДВ?
2) яку назву (стару чи нову) вказувати в податковій накладній, ПДВ-декларації, ЄСВ-звіті і формі № 1ДФ?
перереєстрація

Загальні положення. Оскільки назва підприємства вказана в його засновницьких документах ( ч. 3 ст. 90 ЦКУ і ч. 2 ст. 57 ГКУ), змінити її може вищий орган управління — зокрема, загальні збори учасників або акціонерів. Рішення оформляють протоколом. Після цього потрібно зареєструвати оновлену назву в Єдиному держреєстрі. Для цього потрібно подати держреєстраторові пакет документів ( ч. 4 ст. 17 Закону № 755*): заяву про держреєстрацію за формою 3 (на її першій сторінці потрібно зробити позначку в полі 1 «Зміна найменування юридичної особи (повного та/або скороченого)»), екземпляр оригіналу (чи нотаріально засвідчену копію) рішення про зміну назви, підтверджуючі документи про сплату адміністративного збору (0,3 прожиткового мінімуму на працездатну особу) та ін.

* Закон України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» від 15.05.2003 р. № 755-IV.

Увага: для господарських товариств (окрім акціонерних) строк повідомлення держреєстратору складає 3 робочих дні з дати прийняття рішення про внесення змін до установчих документів (ч. 2 ст. 7 Закону про госптовариства).

Пропуск строку не створює негативних наслідків, але платник, як правило, сам зацікавлений у тому, щоб не затягувати процес внесення нової назви в Єдиний держреєстр.

У день здійснення реєстраційної дії держреєстратор самостійно інформує про це, зокрема, органи статистики і податківців ( ч. 2 ст. 13 Закону № 755). При цьому подавати заяву № 1-ОПП з позначкою «Зміни» не потрібно (розд. IХ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Мінфіну від 09.12.2011 р. № 1588).

ПДВ. А ось тут нічого автоматом не станеться. Ви повинні самостійно подати заяву за формою № 1-ПДВ з позначкою «Перереєстрація» впродовж 10 робочих днів, наступних за днем зміни назви підприємства ( п. 183.15 ПКУ, п. 4.1 Положення № 1130**). При цьому податківці відразу звірять її з даними Єдиного держреєстру — там уже має бути ваша нова назва. Датою перереєстрації буде останній день терміну в 3 робочих дні з дати подання вами заяви або більш ранній — за вашим бажанням ( п. 4.2 Положення № 1130).

** Положення про реєстрацію платників ПДВ, затверджене наказом Мінфіну від 14.11.2014 р. № 1130.

Дата первинної реєстрації платником ПДВ (як і його податковий номер) при цьому не змінюється.

Зверніть увагу: починаючи з дати внесення нової назви в Єдиний держреєстр і аж до дати ПДВ-перереєстрації вам слід указувати в реквізиті «Платник» ПДВ-декларації одночасно нову і стару назви ( п. 4.3 Положення № 1130). Цей же підхід у періоді перереєстрації потрібно застосовувати і при заповненні податкових накладних (див. категорію 101.18 ЗІР).

На заповнення податкових накладних зверніть особливу увагу, оскільки назва є їх обов’язковим реквізитом.

Після ж дати ПДВ-перереєстрації в податкових накладних і ПДВ-звітності вказуйте тільки нову назву.

Тепер про дії платника стосовно електронного ПДВ-рахунку. Точніше, про їх відсутність. Річ у тому, що ДФС і Держказначейство самостійно узгоджують між собою періодичність, структуру і формат обміну інформацією і реєстрами платників податку, необхідними для функціонування системи електронного адміністрування ПДВ (п. 3 Порядку № 569***). У разі зміни реквізитів платника ДФС має право направити Держказначейству коригуючі реєстри для коригування таких реквізитів або відкликання реєстрів (абз. 3 п. 20 Порядку № 569). Так що «новоназваному» підприємству жодних дій стосовно свого електронного ПДВ-рахунку робити не доведеться. Після отримання відповідної інформації від держреєстратора ДФС сама повинна відкоригувати реєстри в системі електронного адміністрування ПДВ, без вашої участі.

*** Порядок електронного адміністрування ПДВ, затверджений постановою КМУ від 16.10.2014 р. № 569.

Єдиний податок. Якщо ви єдиноподатник, доведеться пройти процедуру внесення змін до ваших даних у Реєстрі платників ЄП. Для цього потрібно подати податківцям «змінюючу» Заяву про застосування спрощеної системи оподаткування за формою, затвердженою наказом Мінфіну від 20.12.2011 р. № 1675.

З позначкою у відповідному реквізиті п. 5.3 такої Заяви.

Строк для цього — місяць з дня зміни назви ( п. 298.4 ПКУ).

ПДФО і ЄСВ. Як ми вже говорили вище, зміни в облікові дані підприємства — платника податків ДФС вносить самостійно на підставі повідомлення держреєстратора. Ви ж після держреєстрації зміни назви в Податковому розрахунку за формою № 1ДФ вказуйте свою нову назву.

Що стосується ЄСВ, то тут теж усе автоматично. Отримавши відомості про зміну вашої назви від держреєстратора, податківці самі внесуть відповідні зміни в реєстр страхувальників (п. 6 розд. II Порядку обліку платників ЄСВ, затвердженого наказом Мінфіну від 24.11.2014 р. № 1162).

Після внесення змін до Єдиного держреєстру в ЄСВ-звітності ви вказуєте нову назву.

Банк. Суб’єкт господарювання зобов’язаний повідомляти банку про внесення змін до відомостей про нього, які містяться в Єдиному держреєстрі (у тому числі й в установчі документи юросіб). Строки і порядок такого повідомлення визначаються договором банківського рахунку (п. 2.3 Інструкції № 492****). При зміні назви підприємства його поточний рахунок закривається і відкривається новий (п. 20.2 Інструкції № 492).

**** Інструкція про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затверджена постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. № 492.

ЕЦП. Позиція фіскалів така. Після зміни назви підприємства до настання строку подання податкової звітності (а по факту — до реєстрації податкових накладних) посадові особи підприємства повинні отримати нові сертифікати відкритих ключів і повідомити про це податківцям. При цьому в загальному випадку платникові потрібно переукласти договір про визнання електронних документів (див. роз’яснення в категорії 135.03 ЗІР). Водночас, якщо платник використовує сервіс «Єдине вікно подання електронної звітності», то, як повідомляють податківці, у такому разі переукладати договір не потрібно (він вважається пролонгованим).

РРО. Щоб замінити назву, яка вказується в реєстраційному свідоцтві на ваш РРО за формою № 3-РРО і друкується у фіскальному чеку, на нову — вчиніть так. Упродовж 5 робочих днів з дати зміни назви подайте податківцям реєстраційну заяву за формою № 1-РРО з позначкою «Перереєстрація» і зазначенням її причини (зміна назви) і поверніть їм своє реєстраційне свідоцтво (див. також категорію 109.06 ЗІР).

І аналогічним чином перереєстровувати КОРО (див. категорію 109.07 ЗІР).

Після цього впродовж 2 робочих днів вам видадуть нове свідоцтво — з новою назвою. Не забудьте після перепрограмування РРО переопломбувати його й отримати довідку про це.

Звичайні ліцензії. Відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону про ліцензування ліцензіат зобов’язаний повідомити органу ліцензування про зміну даних, які були вказані в його документах, поданих разом із заявою про отримання ліцензії. Укластися потрібно в строк, установлений ліцензійними умовами, але не пізніше за один місяць з дня настання змін.

Ліцензії на алкоголь/тютюн. Ці ліцензії теж слід переоформити. Строк подання заяви (у вільній формі) з документами, що підтверджують зміни, законом не встановлений — це визнають і податківці в категорії 115.03 ЗІР. Незважаючи на це, затягувати з поданням документів не варто. Нову ліцензію вам видадуть упродовж 3 робочих днів після отримання вашої заяви.

Строк подання заяви податківцям з метою коригування відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі місць зберігання, теж не визначений.

Фіскали ж повинні встигнути внести зміни і видати вам нову довідку впродовж 7 календарних днів після подання заяви.

Фонд захисту інвалідів. Із цим Фондом своя історія. Якщо ви перебуваєте там на обліку (подаєте щорічні звіти), то впродовж 10 робочих днів після держреєстрації змін в установчих документах до Фонду необхідно подати реєстраційну заяву (п. 3 Порядку реєстрації підприємств, установ, організацій та фізичних осіб, що використовують найману працю, затвердженого постановою КМУ від 31.01.2007 р. № 70).

Контрагенти. Уважно прошерстіть усі договори. Про зміну назви обов’язково повідомте письмово всім контрагентам і діловим партнерам.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться