Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2017/№35
Друкувати

Донорство під час щорічної відпустки

Синько Неля, начальник відділу оплати праці в позабюджетній сфері Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці Мінсоцполітики
Працівнику установи надана щорічна основна відпустка тривалістю 14 календарних днів з 06.06.2017 р. по 19.06.2017 р. При цьому 14.06.2017 р. працівник повідомив, що цього дня пройшов медобстеження і добровільно здав кров (відповідна довідка йому видана). Чи підлягає продовженню щорічна відпустка у зв’язку зі здачею крові під час перебування в ній? Як сплатити «донорські» дні?
трудові гарантії, відпустка, середня зарплата

Гарантії. У цьому випадку працівник став донором крові під час свого перебування в щорічній відпустці*. Стосовно такої ситуації Закон № 239/95** містить особливі приписи. У ч. 4 ст. 9 цього Закону вказано: «У разі здачі крові та (або) її компонентів у період щорічної відпустки ця відпустка подовжується на відповідну кількість днів з урахуванням надання працівнику додаткового дня відпочинку за кожен день здачі крові».

* Випадок з донорством у робочий день був розглянутий нами в журналі «Бухгалтер 911», 2017, № 33.

** Закон України «Про донорство крові та її компонентів» від 23.06.95 р. № 239/95-ВР.

Мінпраці в листах від 06.04.2011 р. № 76/13/133-11 і від 02.04.2010 р. № 90/13/116-10 зазначає: якщо працівник здав кров у період щорічної відпустки, то тривалість такої відпустки подовжується на два дні!

По суті, якщо працівник став донором крові під час перебування в щорічній відпустці, то йому надаються такі ж «донорські» гарантії, як і при здачі крові в робочий день. Тобто здача крові компенсується працівнику двома оплачуваними неробочими днями (днями відпочинку): один день надається за день медичного обстеження / здачі крові, а другий день є гарантованим додатковим днем відпочинку за донорство крові.

При цьому такі два дні повинні оплачуватися за середнім заробітком.

Якщо працівник став донором крові під час перебування в щорічній відпустці, то він не подає за місцем роботи заяву про свій намір пройти медичне обстеження для здачі крові і здати кров (ч. 1 ст. 14 Закону № 239/95). При цьому, як і в загальному випадку, підставою для забезпечення «донорських» гарантій за місцем роботи є довідка про надання донорам пільг за формою № 435/о (ч. 6 ст. 9 Закону № 239/95).

Водночас працівнику доцільно повідомити роботодавцю про факт здачі крові під час щорічної відпустки до закінчення такої відпустки.

Тоді роботодавець зможе своєчасно виконати вимоги ч. 4 ст. 9 Закону № 239/95.

Кадрові нюанси & табель. Як бачимо, ч. 4 ст. 9 Закону № 239/95 свідчить про те, що період щорічної відпустки підлягає продовженню на 2 дні, якщо працівник став донором крові, перебуваючи в такій відпустці. Причому «донорські» дні мають бути саме «приєднані» до щорічної відпустки, під час якої працівник-донор здав кров.

Проте у вказаній нормі не розкриті подробиці про таке продовження щорічної відпустки. Не стане помічником і ст. 11 Закону про відпустки (випадки і механізм продовження щорічної відпустки в загальному випадку), оскільки в ній не йдеться про продовження щорічної відпустки у зв’язку зі здачею крові в період цієї відпустки. Тому на практиці виробився такий підхід. Роботодавець видає наказ про продовження щорічної відпустки на два дні у зв’язку з тим, що працівник став донором крові під час перебування в такій відпустці.

При цьому безпосередній день проходження медичного обстеження / здачі крові і наступний після нього день (є додатковим днем відпочинку за донорство на підставі ч. 2 ст. 9 Закону № 239/95) в табелі обліку використання робочого часу позначають буквеним кодом «ІН» або цифровим кодом «22».

Тоді як дні щорічної основної відпустки (у тому числі і два дні продовження цієї відпустки у зв’язку зі здачею крові) в табелі прийнято позначати буквеним кодом «В» або цифровим кодом «08».

У випадку, наведеному в запитанні, щорічну основну відпустку слід продовжити на два дні — 20.06.2017 р. і 21.06.2017 р., про що і слід указати у відповідному наказі. У табелі обліку використання робочого часу періоди з 06.06.2017 р. по 13.06.2017 р. і з 16.06.2017 р. по 21.06.2017 р. слід позначати як дні щорічної основної відпустки — буквеним кодом «В» (або цифровим — «08»), а 14.06.2017 р. і 15.06.2017 р. слід позначити як день медичного обстеження / здачі крові і додатковий день відпочинку за донорство крові — «ІН» («22»).

Оплата. Якщо працівник став донором крові під час щорічної відпустки, то сума нарахованих відпускних за дні цієї відпустки не підлягає перерахунку (наново перераховувати відпускні не потрібно). У цьому випадку частина відпустки, перерваної унаслідок донорства, просто зсувається на 2 дні: замість з 14 по 19 червня відпустка фактично триватиме з 16 по 21 червня. Це одна і та ж відпустка, розрахунковий період для відпускних не міняється, отже, 20 і 21 червня (дні продовженої відпустки) мають бути сплачені за тим же середнім заробітком.

А ось оплату «донорських» днів розрахуємо окремо. Для розрахунку середньої зарплати для оплати «донорських» днів беремо виплати за останні 2 календарні місяці роботи (за винятком виплат за середньою зарплатою), що передують дню проходження медичного обстеження / здачі крові і додатковому дню відпочинку за донорство крові (абз. 3 п. 2 Порядку № 100***).

*** Порядок обчислення середньої заробітної плати, затверджений постановою КМУ від 08.02.95 р. № 100.

У цьому випадку день проходження медичного обстеження / здачі крові і додатковий день відпочинку за донорство крові припали на червень 2017 року (14.06.2017 р. і 15.06.2017 р.). Для їх оплати розрахунковим періодом є квітень — травень 2017 року. Припустимо, сума зарплати працівника за ці місяці склала 8500 грн. (відпрацьовані всі робочі дні за графіком роботи). Визначаємо плату за «донорські» дні:

— кількість робочих днів у розрахунковому періоді складає 39 (19 + 20);

Враховані робочі дні у квітні і травні 2017 року для 40-годинного робочого тижня з двома вихідними днями в суботу і неділю.

— розраховуємо суму оплати за день медичного обстеження і здачі крові, а також додатковий день відпочинку за донорство крові: (8500,00 : 39) х 2 = 435,90 (грн.).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться