Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2017/№36
Друкувати

Семінари, тренінги: шукаємо дохід

Соломіна Марія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Підприємство регулярно направляє працівників на семінари, конференції, тренінги. Чи буде вартість таких заходів, сплачених роботодавцем, доходом працівників? Розбираємося!
ПДФО, ВЗ, ЄСВ, 1ДФ

Запам’ятайте важливу деталь: такі заходи, як семінари, тренінги, конференції, практикуми, незалежно від їх спрямованості (наприклад, з питань бізнесу, права, бухобліку, МСФЗ тощо), навчанням не є! Це інформаційно-консультаційні послуги.

Розмежувати навчання й інформаційно-консультаційні послуги вам допоможе документ, який видається за підсумками заходу. Якщо в частині навчання ним виступає документ про освіту встановленого зразка, а в частині неформального навчання (безпосередньо в роботодавця) — довідка, то в частині інформаційно-консультаційних послуг — акт і, зазвичай, якийсь документ, що підтверджує участь у заході (сертифікат, диплом, свідоцтво тощо).

Зверніть увагу: вказаний підхід не зміниться навіть у тому випадку, якщо такий документ є обов’язковим для тієї чи іншої діяльності — наприклад, сертифікат аудитора.

Інформаційно-консультаційні послуги надають на підставі укладеного договору з організатором такого заходу. Причому для цілей оподаткування важливо визначити, хто згідно з угодою є одержувачем інформаційно-консультаційних послуг. Якщо з договору на надання інформаційно-консультаційних послуг і акта виходить, що це:

— суб’єкт господарювання, інтереси якого представляє працівник, що відвідав семінар (тренінг, конференцію), то вартість участі в такому заході, сплачена роботодавцем, не буде доходом цього працівника;

Отже, питання оподаткування, а також відображення таких послуг у формі № 1ДФ тут «відпадають». Немає доходу — немає ПДФО, ВЗ і ЄСВ.

працівник підприємства, то вартість його участі в семінарі (тренінгу, конференції), оплачена роботодавцем, перетвориться для працівника на оподатковуваний дохід.

Що ж за дохід отримає працівник? Якщо говорити про ЄСВ, то тут є ймовірність того, що податківці при перевірці «підтягнуть» його під «інші виплати, що мають індивідуальний характер», які входять до фонду оплати праці на підставі п.п. 2.3.4 Інструкції № 5*. Тобто «привіт» ЄСВ .

* Інструкція зі статистики заробітної плати, затверджена наказом Держкомстату від 13.01.2004 р. № 5.

Що стосується ПДФО, то ДФСУ в підкатегорії 103.04 ЗІР відносить такий дохід до додблага (ознака доходу у ф. № 1ДФ — «126»). Проте, на наш погляд, якщо можливість такої виплати передбачена в колективному (трудовому) договорі, то її слід відносити до зарплати (ознака доходу — «101»).

Проте в будь-якому разі в базу обкладення ПДФО такий дохід слід включити збільшеним на «натуральний» коефіцієнт**. А ось у базу обкладення військовим збором, на думку податківців, він повинен потрапити без урахування ПДФО/ВЗ-коефіцієнтів***.

** При ставці ПДФО 18 % розмір «натурального» коефіцієнта дорівнює 1,219512.

*** Див. консультацію спеціаліста ДФСУ в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 50.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться