Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, серпень, 2017/№36
Друкувати

Оренда і спецводорента: ДФСУ грюкає дверима?

Хмелевський Ігор, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Орендодавець, який використовує воду виключно для власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, сплачує рентну плату за всі об’єми води, переданої орендареві, — такий головний висновок листа ДФСУ від 07.07.2017 р. № 1056/6/99-99-12-02-03-15/ІПК.
рентна плата за спеціальне використання води, орендні відносини

У вас не з’явилося відчуття дежавю? Щось таке надфіскальне ми вже чули. І дійсно. На думку відразу спадає торішній лист ДФСУ від 10.10.2016 р. № 32993/7/99-99-12-03-04-17*.

* Стаття «Водна рента: сюрприз з орендою» в журналі «Бухгалтер 911», 2016, № 49.

У ньому податківці зробили першу спробу пофіскалити на тему, як платити спецводоренту при передачі приміщення в оренду.

Згадайте, усі попередні їх роз’яснення із цього питання зводилися до того, що якщо орендар отримує воду без укладення прямого договору з підприємством — постачальником води, то з нього, як мовиться, нічого й не візьмеш . Отже, за таких обставин обов’язок зі сплати спецводоренти лягає на орендодавця, у якого є договір на постачання води. Проте якщо:

а) і орендодавець, і орендар використовують воду виключно на санітарно-гігієнічні/питні цілі, то жоден з них платником спецводоренти не стає. Адже за «сангігієнічні» та/або «питні» об’єми спецводорента не стягується (п. 255.4 ПКУ);

б) орендодавець використовує воду для питних і сангігієнічних потреб, а орендар — ще і в господарських цілях, то платником спецводоренти буде орендодавець. Причому податківці завжди вимагали в такому разі сплачувати рентну плату за всю воду, у тому числі використану орендодавцем на сангігієнічні/питні цілі.

Таку позицію контролери запропонували достатньо давно — і вона досі міститься в діючій консультації в категорії 121.01 ЗІР, незважаючи на спробу ревізувати її ще минулого року.

ІПК, що коментується зараз, — повторна спроба такої ревізії. Фіскали знову заявляють, що орендодавець повинен платити спецводоренту за всі об’єми води, переданої орендареві, незалежно від напряму її використання ними обома.

Що ми вам у зв’язку із цим порекомендуємо?

По-перше, згадайте, що ІПК має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником, якому вона адресована (п. 52.2 ПКУ).

По-друге, навіть ті нещасні, які отримали (чи ще отримають) такі ІПК, можуть оскаржити їх у суді (див. п. 53.2 ПКУ). І сподіватися, що суд їх підтримає.

А це буде підставою для надання нової ІПК з урахуванням висновків суду.

Хоча, чесно кажучи, залізних аргументів, щоб переконати суддів у своїй правоті, вони навести не зможуть. Тому що вся попередня практика оподаткування води, яка була передана в межах договору оренди, ще з часів УПК, затвердженою наказом ДПСУ від 21.12.2012 р. № 1180, спиралася лише на ліберальні роз’яснення контролерів. А тепер вони різко передумали. Так би мовити, вирішили грюкнути дверима напередодні скасування з 01.01.2018 р. спецводоренти для вторинних водокористувачів.

І, по-третє, тіштеся хоча б цим. Воно, звичайно, дрібниця, але все одно приємно знати, що хоч однією проблемою стане менше.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться