Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2017/№50
Друкувати

Індексація і «мінімалка»: «усередині» чи «зовні»

Александрова Олеся, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Чи включати індексацію в зарплату для порівняння з «мінімалкою» для цілей «трудової» доплати? Відповідь відома. Але з’явилася інформація, що Мінсоцполітики відкликало свій лист. Усі напружилися. А що із цього виходить? За фактом — нічого. Розбираємося!

Історія питання така. На початку року було неофіційне роз’яснення фахівця Мінсоцполітики, в якому містився висновок про те, що сума індексації не включається в суму заробітної плати за відпрацьований місяць з метою виконання вимоги про виплату зарплати не нижче «мінімалки»*.

* Деталі знайдете в статті «Сума індексації та «трудова» доплата до мінзарплати» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 3).

Трохи пізніше у своєму вже офіційному роз’ясненні трудове відомство дійшло протилежного висновку: сума індексації включається у виплати, які повинні враховуватися при забезпеченні мінімального розміру заробітної плати**. Обґрунтування просте — індексація входить до фонду оплати праці і прямо не вказана в ч. 2 ст. 31 Закону про оплату праці серед виплат, які нараховуються «зверху» мінзарплати.

** Детальніше читайте в статті «Індексація і Ко: включаємо/«виключаємо», порівнюючи з «мінімалкою»?» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 9).

З останньою озвученою позицією трудового відомства категорично не погодилася Федерація профспілок України, яка надіслала Мін’юсту лист від 27.07.2017 р. № 05/01-27/825 з проханням звернутися в Мінсоцполітики з вимогою про відкликання спірного листа.

Підсумок: лист Мінсоцполітики від 13.02.2017 р. № 317/0/101-17/282 з висновком, що індексація «сидить усередині», був відкликаний листом від 07.09.2017 р. № 2341/0/101-17 «без пояснення причин». Ця інформація зараз і схвилювала бухспільноту. Проте чи означає відкликання спірного листа те, що Мінсоцполітики змінило свою позицію? Вважаємо, що такого висновку доходити передчасно!

Уся річ у тому, що на сьогодні залишаються такими, що діють листи Мінсоцполітики від 25.05.2017 р. № 1545/0/101-17/28, від 17.05.2017 р. № 391/0/101-17/282, від 17.05.2017 р. № 1452/0/101-17282, від 02.02.2017 р. № 248/0/101-17/282, у яких, як і у відкликаному спірному листі, вказано, що індексація включається «всередину».

Мало того, з усних (неофіційних) консультацій Мінсоцполітики також виходить, що про зміну позиції поки що не йдеться.

За незмінність позиції «ратує» і замітка на сайті податківців (visnuk.com.ua).

При цьому будь-яку іншу позицію, що суперечить доведеній раніше в листах, Мінсоцполітики на сьогодні не озвучувало.

Тому наша рекомендація така: поки не з’явиться офіційна позиція Мінсоцполітики із цього питання, залишати все як є, тобто індексацію включати «всередину» при порівнянні з мінзарплатою. Ми, у свою чергу, відправили офіційний запит щодо ситуації з індексацією як у Мінсоцполітики, так і в Держпраці.

Сподіваємося на оперативну відповідь.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться