Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2017/№51
Друкувати

Бажаєш податкову знижку? Потрібно поквапитися

Савченко Олена, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Звична ситуація — ми повинні сплатити податки. Приємний бонус — частина податків нам повертає держава. Якщо у фізособи є «зарплатний» дохід, його за бажанням можна зменшити на суму податкової знижки і повернути собі виниклу ПДФО-переплату. Детальніше про те, як це зробити і чому це питання може бути актуальне наприкінці року, поговоримо далі.

Право на знижку. Повернення ПДФО з кишені держави «назад» у кишеню платника податків можливе завдяки існуванню механізму податкової знижки. Вона надає право зменшити річний оподатковуваний дохід у вигляді зарплати на суму передбачених ст. 166 ПКУ витрат. Виникла різниця між фактично утриманою і сплаченою роботодавцями з вашої зарплати сумою ПДФО і тією, яка розрахована з урахуванням податкової знижки, буде повернена вам з бюджету.

Скористатися податковою знижкою можна, якщо одночасно виконуються три умови: 1) ви є резидентом; 2) у вас є реєстраційний номер облікової картки платника податку або позначка в паспорті про наявність права здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта; 3) протягом року ви отримували доходи у вигляді заробітної плати (пп. 166.4.1, 166.4.2 ПКУ). Якщо хоча б одна умова не виконана, податковою знижкою ви скористатися не зможете.

Наприклад, якщо ви протягом року отримували тільки підприємницькі доходи або грошове забезпечення.

Ще одне правило. Товари (роботи, послуги), вартість яких дозволено включити в податкову знижку, мають бути придбані у звітному році в резидентів — юросіб або фізосіб (п.п. 14.1.170 ПКУ). А їх вартість і строк продажу (виконання, надання) — підтверджені відповідними платіжними і розрахунковими документами. Для цих цілей підійдуть квитанції, фіскальні або товарні чеки, прибуткові касові ордери, копії договорів, які ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця, тощо.

Загальна сума податкової знижки за звітний рік не може перевищувати загальної суми зарплати, нарахованої вам за такий рік, зменшеної на суму ЄСВ і ПСП за її наявності (п.п. 166.4.2 ПКУ).

Водночас якщо говоримо, наприклад, про витрати на навчання, то на підставі п.п. 166.3.3 ПКУ (у редакції, що діяла до 01.01.2017 р. (!)), до складу податкової знижки, яка декларується за підсумками 2016 року, можна включити суму «навчальних» витрат, що не перевищує 1930 грн., з розрахунку на кожну особу, яка навчається, за кожен повний або неповний місяць навчання протягом 2016 року.

Коли подавати декларацію. Тим, хто не зобов’язаний був подавати декларацію про доходи за 2016 рік, а робить це виключно через податкову знижку, потрібно відзвітувати до 31.12.2017 р.

За формою, передбаченою для звітності за 2016 рік, а не за новою формою декларації про доходи, яку ми подаватимемо за доходами, отриманими у 2017 році*.

* Детально про те, як заповнювати декларацію за 2016 рік, ви можете прочитати в статті «Заповнюємо декларацію про доходи за 2016 рік» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 15).

Якщо ви не скористаєтеся правом на нарахування податкової знижки за підсумками звітного податкового року, то таке право на наступні податкові роки не перенесеться!

Зверніть увагу: сума ПДФО, що повертається вам з бюджету у зв’язку з реалізацією права на податкову знижку, не включається у ваш оподатковуваний дохід на підставі п.п. 165.1.17 ПКУ.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться