Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, грудень, 2017/№52
Друкувати

Заблокували податкову накладну підприємця! Як довести, що устаткування є?

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Підприємець збирає документи для розблокування податкової накладної. Виникло запитання про те, як підтвердити наявність устаткування? За фактом воно є, але придбане дуже давно, тому ні чека, ні іншого документа про купівлю немає — є тільки його паспорт. Чи достатньо такого документа? Чи потрібно було це устаткування десь реєструвати?

Потрібно розуміти, що йдеться про бухдовідку (з копіями документів, що підтверджують інформацію з неї), подання якої:

— разом з «розблокувальною» Таблицею фактично вже узаконене на рівні Критеріїв № 567*;

* Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджені наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

— «негласно» вимагається при поданні документів для розблокування податкової накладної (ПН) / розрахунку коригування (РК).

Що стосується другого випадку, то слід зазначити, що ні в п. 201.16 ПКУ, ні в «блокувальних» документах Мінфіну про це немає жодного слова. І, на наш погляд, такі зайві вимоги податківців незаконні. Але тут, знову ж таки, ми знаходимося в «невигідній позиції прохача» .

Бухдовідка повинна містити також і інформацію про наявність приміщень (власних, орендованих), виробничих потужностей (власних, орендованих) тощо.

Нас цікавитимуть «виробничі потужності».

Унаслідок того, що з амортизацією в підприємців завжди було туго, відповідні витрати, зазвичай, «ховали». Відповідно, і з документами обходилися не дуже дбайливо. Адже дані з них ні в облікових регістрах, ні у звітності не фігурували. Як бути тепер?

Ситуація з амортизацією «розпогодилася» (але з масою нюансів) стосовно об’єктів основних засобів, придбаних починаючи з 01.01.2017 р.**

** Деталі знайдете в статті «Нотатки про амортизацію у підприємця-загальносистемника» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 42).

Оскільки фізособі-підприємцеві «повноцінний» бухоблік чужий (ФОП не зобов’язані вести бухоблік), то «підтвердні» документи в цьому випадку — це платіжні документи, договір купівлі-продажу (постачання). Але за фактом їх немає .

Реєстрація і Ко. Реєстрація устаткування на підприємця дійсно зняла б усі проблеми, якщо вона була б проведена. Але така реєстрація, напевно, на щастя, покриває далеко не всі об’єкти. «У справі» об’єкти нерухомості (реєструються речові права на нерухомість), транспортні засоби (у тому числі великовантажні і технологічні), трактори й інша сільгосптехніка***.

*** Див. постанову КМУ від 08.07.2009 р. № 694.

Поголовної реєстрації устаткування, так би мовити, з метою закріплення його за підприємцем законодавством не передбачено.

Отримання дозволу на експлуатацію устаткування теж могло б зіграти «підтвердну» роль. Але це явище, на щастя, теж не повсюдне.

Ще один «підтвердний механізм», який міг би стати в пригоді підприємцеві, — подання Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за ф. № 20-ОПП. Але знову ж таки, зазвичай, «повідомляємо» ми податківців про «більші» об’єкти.

Див. «Типи об’єктів оподаткування» на сайті податківців: http://sfs.gov.ua.

Якщо «повідомляли» про більший об’єкт, який складно собі уявити без устаткування, про яке йдеться, то інформацію про це потрібно навести в бухдовідці. І це, вважаємо, повинно мати позитивний ефект. Нарешті, «сліди» використання устаткування могли «осісти» у звітності. Наприклад, з екоподатку.

Устаткування чимось «живиться» / потребує обслуговування. Відповідно, опосередковано його наявність і використання можуть підтвердити сплачені рахунки на електроенергію, ПММ, ремонт тощо.

Знову ж таки, можна використати матеріали тієї ж фотофіксації, які б підтверджували реальність використання устаткування.

Є ще ч. 2 ст. 328 ЦКУ. У ній ідеться про презумпцію сумлінності: «Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом». Це повинно ускладнити податківцям «міграцію» в тому напрямі, що устаткування нашим не є, відповідно ми не можемо ним користуватися у своїй госпдіяльності (а можемо, наприклад, лише забезпечувати його збереження).

«Законодавче» підтвердження. Додати сюди слід і те, що сам процес надання бухдовідки з документальним підтвердженням чітко не регламентований. Регламентований лише процес надання «розблокувальної» Таблиці, пояснень і копій документів згідно з Винятковим переліком****.

**** Вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Мінфіну від 13.06.2017 р. № 567.

Необхідність подання бухдовідки в разі подання «розблокувальної» Таблиці логічно виходить з внутрішнього Регламенту комісії ДФС, затвердженого наказом ДФСУ від 26.06.2017 р. № 450.

Резюмуючи все це, можна дійти висновку, що через відсутність чіткої «регламентації» процесу підприємець у цій ситуації може підтвердити фактичну наявність/використання виробничих потужностей, маючи на руках лише паспорт устаткування (документи, що підтверджують придбання, відсутні). При цьому потрібно проявити винахідливість і надати «непрямі» докази використання устаткування в оподатковуваних операціях.

Водночас не можна виключати ймовірність того, що на податківців це не подіє .

Можна використовувати й інші варіанти підтвердження володіння і використання устаткування (отримання його в дар, оренду, позику), але всі вони пов’язані з необхідністю врахування багатьох нюансів. Добре подумайте перед їх застосуванням!

Наприклад, при безкоштовному користуванні устаткуванням (позика) податківці бачать у підприємця на загальній системі дохід за звичайними цінами.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться