Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, лютий, 2017/№7
Друкувати

Транспортний податок — 2017: звітні запитання

Децюра Сергій, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
Цей податок сплачують фіз- та юрособи, які мають зареєстровані в Україні дорогі легкові авто. Сьогодні розглянемо правила нарахування та сплати податку юрособами.
транспортний податок, податкова звітність

Платники податку. Чи належить та чи інша юрособа до платників податку, залежить від факту володіння автомобілем.

Тому, якщо використовуєте у своїй діяльності орендований автомобіль, платником податку ви не є. За такі об’єкти транспортний податок сплачує власник (орендодавець) автомобіля.

Звертаємо увагу: під оподаткування підпадають не всі транспортні засоби, а тільки легкові автомобілі (див. визначення в п. 1.10 Правил дорожнього руху*). Якщо у вас є вантажне авто чи автобус, то за них сплачувати транспортний податок не потрібно.

* Правила дорожнього руху, затверджені постановою КМУ від 10.10.2001 р. № 1306.

Транспортний податок сплачують тільки власники дорогих «молодих» легковиків, які відповідають одночасно таким критеріям: 1) з моменту випуску автомобіля минуло не більше 5 років включно (для 2017 року — автомобілі, випущені не раніше 2012 року);

2) середньоринкова вартість автомобіля перевищує 375 мінзарплат на 1 січня звітного року (на 2017 рік — більше 1,2 млн грн.).

Перевіряємо критерії. Як визначити, чи відповідає ваш легковик зазначеним вище критеріям?

Вік автомобіля. Про те, чи відповідає ваш автомобіль віковому критерію (тобто чи не старше він 5 років), ви дізнаєтеся, зазирнувши до технічної документації на автомобіль або в договір на його купівлю і подивившись там дату виробництва автомобіля.

Середньоринкова вартість. Визначати її з метою обкладення транспортним податком має Мінекономрозвитку ( п.п. 267.2.1 ПКУ). При цьому береться до уваги середньоринкова вартість автомобіля станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, обсягу циліндрів двигуна, типу пального. Методику такого розрахунку повинен затвердити КМУ.

На сьогодні діє Методика № 66**. Її було розроблено під минулорічні зміни до ПКУ, тому вона дещо застаріла.

** Методика визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затверджена постановою КМУ від 18.02.2016 р. № 66.

З 01.01.2017 р. завдяки «поправкам» до п.п. 267.2.1 ПКУ змінили критерії, що впливають на розрахунок середньоринкової вартості легковика. Зокрема, з їх переліку виключили тип коробки перемикання передач і пробіг легкового автомобіля. Тому виходить, що вартість вашого авто не може бути відкоригована на показник інтенсивності використання автомобіля (пробіг), а отже, вона буде незмінною цілий рік. Тобто, якщо на початку року вартість авто перевищувала межу, а з урахуванням зносу за рік вона стане менше цієї межі, то сплачувати податок доведеться все одно за весь рік.

Крім того, дані про проведений розрахунок Мінекономрозвитку повинно щороку повідомляти до 1 лютого звітного року на своєму офіційному веб-сайті у вигляді переліку легкових автомобілів, які відповідають «об’єктним» критеріям.

Але на сьогодні такого переліку ви там не знайдете , тому середньоринкову вартість свого автомобіля доведеться розрахувати самим.

Вам у поміч — сервіс на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку (http://www.me.gov.ua/Vehicles/CalculatePrice?lang=uk-UA).

Увага! Сервіс базується на старій Методиці № 66, а вона вже не відповідає новим вимогам ПКУ. Проте за відсутності будь-якої іншої альтернативи підійде й вона.

Так, при використанні цього сервісу варто врахувати певні особливості. А саме: у полі «пробіг», яке ви заповнюєте при розрахунку середньоринкової вартості, не варто зазначати фактичний пробіг вашого автомобіля на 01.01.2017 р.

З початку цього року цей критерій не повинен впливати на розмір середньоринкової вартості автомобіля з метою обкладення транспортним податком.

Водночас залишити це поле незаповненим вам не вдасться (сервіс «не пропустить»). Тому радимо проставити в ньому «0». Звичайно, це не зовсім правильно. Але за відсутності будь-яких роз’яснень від податківців, на наш погляд, це єдина «панацея».

Розраховуємо суму податку. Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000 грн. за кожне «об’єктне» авто ( п. 267.4 ПКУ).

До відома! Це не стосується випадків, коли у звітному році проходить 5 років з дати виробництва легковика. Тоді податок сплачуєте не за весь рік, а за період з 1 січня до початку місяця, що настає за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) 5 років ( п.п. 267.6.7 ПКУ).

Розраховують податок юрособи станом на 1 січня і до 20 лютого подають до податкової за місцем реєстрації авто декларацію.

За 2017 рік таку декларацію з урахуванням правила святково-вихідного перенесення слід подати не пізніше понеділка, 20.02.2017 р. Річну суму податку в ній розбивайте рівними частинами поквартально.

Для звітності використовуйте форму декларації, що затверджена наказом № 415***. Але вона ще в минулому році застаріла .

*** Наказ Мінфіну «Про затвердження форми Податкової декларації з транспортного податку» від 10.04.2015 р. № 415.

У цій декларації є графи, інформація за якими зараз не потрібна для розрахунку податку. Це графа 5 «Дата реєстрації транспортного засобу» і графа 6 «Обсяг циліндрів двигуна (см3)». Така інформація тепер має тільки довідковий характер.

Водночас місця, в якому можна було б зазначити, наприклад, середньоринкову вартість автомобіля, у формі немає. А це — один з основних показників, що визначає, подавати декларацію з цього податку чи ні. Де його відображати і взагалі, чи потрібно зазначати такі дані в цій формі, контролери не інформують .

На наш погляд, зазначити такі дані в декларації було б не зайвим. Для цього можна використати графу 6. Річ у тім що тільки її формат з переліку «непотрібних» дозволяє в електронній формі зазначити вартість. Щоправда, без копійок, але це не принципово.

Проте при заповненні у графі 6 даних про середньоринкову вартість варто подати доповнення згідно з п. 46.4 ПКУ, в якому зазначити про таке специфічне її заповнення.

Податок сплачуйте авансовими внесками щокварталу до 30-го числа місяця, що настає за звітним кварталом ( пп. 267.7.1 і 267.8.1 ПКУ).

Тобто за I квартал сплатити податок слід не пізніше 28.04.2017 р., за II — не пізніше 28.07.2017 р., за III — не пізніше 27.10.2017 р., за IV — не пізніше 29.01.2018 р.
Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться