Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, січень, 2017/№3
Друкувати

Податкова накладна з «проблемним кодуванням»: виправляємо ситуацію

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Як кажуть, не так швидко робиться, як мовиться, — не всі ще «перетравили» «кодове» нововведення. Звідси запитання: що робити, якщо податкова накладна зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних без коду УКТ ЗЕД / коду послуг або з помилковим кодом? Відповідь на це запитання — у сьогоднішній статті.
податкова накладна, код УКТ ЗЕД

Ситуація 1. Зареєстрували податкову накладну за січень без коду УКТ ЗЕД.

Вимога щодо обов’язкового тотального «кодування» товарів/послуг у податковій накладній запрацювала з 1 січня 2017 року (нагадаємо: стосується вона тих податкових накладних, дата складання яких припадає на 2017 рік*). Та перенастроїти вчасно програмне забезпечення під це нововведення ДФСУ не встигла . Як наслідок багато хто з платників зіткнувся з тим, що Єдиний реєстр податкових накладних не пропускав на реєстрацію податкові накладні за січень з чотиризначним кодом УКТ ЗЕД або видавав помилку про те, що введений код неправильний . У результаті напевно хтось із вас або ваших постачальників зареєстрував податкову накладну взагалі без коду. Давайте розберемося, як тепер бути в цій ситуації.

* Детальніше про кодування товарів/послуг у податковій накладній ви можете дізнатися зі статті «Кодимо» в податковій накладній: «гарячий» інструктаж» сьогоднішнього номера.

Якщо йдеться про податкову накладну, яка видається покупцю, то без коду УКТ ЗЕД / коду послуги податкову накладну краще не залишати. Адже коди товарів/послуг є обов’язковим реквізитом податкової накладної ( п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). А отже, покупець ризикує своїм податковим кредитом.

Та й у самого постачальника можуть бути неприємності. Адже покупець у цьому випадку має право подати на постачальника скаргу (додаток Д8 до ПДВ-декларації). Тоді продавцю може загрожувати перевірка ( п. 201.10 і п.п. 78.1.9 ПКУ) та штраф на підставі п. 1201.3 ПКУ. Звільнення від цього штрафу на 2017 рік, передбачене п. 351 підрозд. 2 розд. XX ПКУ, діє тільки у разі допущення помилок у коді УКТ ЗЕД або коді послуг. А от у разі відсутності цього коду, вважаємо, ця «поблажка» не діятиме.

Отже, ситуацію краще владнати одразу. Тим більше що зробити це зовсім не складно. Для цього потрібно скласти «виправляючий» розрахунок коригування до податкової накладної. Складається такий розрахунок коригування датою виявлення помилки.

У заголовній частині такого розрахунку коригування повторюються усі реквізити «помилкової» податкової накладної.

У розділі Б табличної частини розрахунку коригування:

— одним рядком дублюємо з «помилкової» податкової накладної неправильний запис — без коду УКТ ЗЕД (зі знаком «мінус» у гр. 7 «зміна кількості, об’єму, обсягу (-)(+)» розділу Б);

— другим рядком наводимо правильний запис — із зазначенням у ньому коду УКТ ЗЕД (з тими ж сумами кількості (знак «+»), ціни та об’єму без ПДВ товару (послуги)).

Аналогічно слід чинити й у разі, якщо в податковій накладній помилково зазначили неправильний код УКТ ЗЕД.

Наведемо приклад, як буде заповнено табличну частину розділу Б «виправляючого» розрахунку коригування.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1

Виправлення помилки

Шоколад «Оленка»

шт

2009

-25

20

20

-500

1

Виправлення помилки

Шоколад «Оленка»

1806

шт

2009

25

20

20

500

Оскільки такий розрахунок коригування не змінює суму компенсації (є «нульовим»), реєструє його сам продавець.

Такий «нульовий» розрахунок коригування ні покупець, ні продавець у декларації та додатку Д1 не відображає (роз’яснення в категорії 101.20 ЗІР).

Тепер кілька слів скажемо про те, коли покупець має право показати податковий кредит за такою «виправленою» податковою накладною. Включити суму ПДВ до податкового кредиту покупець має право тільки після того, як постачальник складе «виправляючий» розрахунок коригування до податкової накладної та зареєструє його в Єдиному реєстрі податкових накладних (ст. 192 ПКУ). Визначаючи період, коли можна показати податковий кредит, керуємося правилом своєчасної/несвоєчасної реєстрації.

Якщо розрахунок коригування зареєстрований своєчасно, то відобразити податковий кредит за «виправленою» податковою накладною можна у місяці складання розрахунку коригування, якщо несвоєчасно — у місяці його реєстрації. Так, наприклад, якщо «виправляючий» розрахунок коригування буде складено 20 січня 2017 року і зареєстровано до 15 лютого 2016 року (включно), то покупець має право показати податковий кредит у декларації за січень.

Ситуація 2. Отримали аванс за один товар (у податковій накладній зазначили код УКТ ЗЕД). Фактично поставлено інший товар.

Хочемо звернути увагу й на цю ситуацію. В цьому випадку як такої помилки в податковій накладній немає. Тут відбувається проста зміна номенклатури товарів. Тому в такій ситуації на дату постачання товарів слід скласти розрахунок коригування як на зміну номенклатури. У ньому необхідно навести з «мінусом» кількість товарів з неправильною номенклатурою і, відповідно, кодом УКТ ЗЕД та додати на їх заміну кількість фактично поставлених товарів з правильним кодом УКТ ЗЕД.

Реєструє такий розрахунок коригування продавець.

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

1

Зміна номенклатури

Товар «А»

7302

шт

2009

-25

20

20

-500

1

Зміна номенклатури

Товар «Б»

7304

шт

2009

25

20

20

500

Зауважимо, що помилки в «авансовій» податковій накладній у цьому випадку як такої немає. Тому покупець має право показати податковий кредит у повній сумі одразу в періоді отримання зареєстрованої авансової податкової накладної (не чекаючи розрахунку коригування на зміну номенклатури).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться