Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, червень, 2017/№25
Друкувати

Відпустка для догляду за дитиною до 3 років: є запитання і є відповіді

Ушакова Лілія, експерт з питань оплати праці, buhgalter911@mail.ua
Цю сторіночку нашого видання ми вирішили присвятити матусям і відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею 3 років. Приєднуйтеся! Буде цікаво.
трудові відносини, стаж, звільнення, відповідальність

Після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами працівниця-матуся має право піти у відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (далі — відпустка для догляду за дитиною). Наші відповіді на запитання, які були вами поставлені на «гарячій лінії» і стосуються порядку надання такої відпустки, ми представили нижче в таблиці.

Запитання

Відповідь

Працівниця після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю та пологами хоче піти у відпустку для догляду за дитиною. Як це оформити документально?

Для того, щоб скористатися правом на відпустку для догляду за дитиною, жінка повинна подати роботодавцеві відповідну заяву, у якій вказати період, упродовж якого вона бажає перебувати в такій відпустці (наприклад, до досягнення дитиною року (півтора років, трьох років і т. ін.)). До заяви слід додати копію свідоцтва про народження дитини. На підставі отриманих документів роботодавець видасть наказ (розпорядження) про надання відпустки.

Окремо зупинимося на ситуації, коли жінка, перебуваючи у відпустці для догляду за першою дитиною, народила другу дитину. Якщо після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами другої дитини в неї не закінчилася відпустка для догляду за першою дитиною, наказ про надання відпустки для догляду за другою дитиною має бути виданий з наступного дня після дати виповнення першій дитині трьох років (див. лист Мінпраці від 12.07.2010 р. № 201/13/116-10). Видавати такий наказ відразу після закінчення відпустки у зв’язку з вагітністю і пологами другої дитини не потрібно, оскільки чинним законодавством не передбачено надання одночасно двох відпусток для догляду за першою і другою дитиною до трьох років (у цьому випадку працівниця і так уже перебуває у відпустці для догляду за дитиною)

Працівниця перебуває у відпустці для догляду за дитиною. 27 червня 2017 року дитині виповнюється 3 роки. Коли вона повинна вийти на роботу — 27 чи 28 червня?

Останнім днем перебування жінки у відпустці для догляду за дитиною є день народження дитини (див. лист Мінпраці від 17.08.2010 р. № 246/13/116-10).

Тобто в день, коли дитині виповниться 3 роки (у цьому випадку — 27.06.2017 р.), його матуся повинна святкувати з ним день народження, а не роботу працювати .

А ось 28 червня їй потрібно буде приступити до роботи

Чи включається період відпустки для догляду за дитиною в стаж?

Період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною зараховують у: (1) страховий стаж для оплати лікарняних, (2) страховий стаж для призначення пенсії, а також (3) загальний стаж роботи, (4) безперервний стаж роботи, (5) стаж роботи за фахом.

При цьому період такої відпустки не враховують при визначенні стажу роботи, що надає право на щорічну (основну, додаткову) відпустку ( п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону про відпустки)

На період перебування працівниці у відпустці для догляду за дитиною плануємо прийняти іншого працівника за строковим трудовим договором. Чи можливо це?

Так, можна. Але врахуйте такі нюанси.

1. Як ми вже вказували вище, працівниця, яка повністю використала своє право на відпустку для догляду за дитиною, повинна приступити до роботи наступного дня після дня, у який дитині виповниться три роки. Водночас вона може в будь-який час перервати цю відпустку і приступити до роботи. Тому в наказі про надання відпустки не можна вказувати точну дату її закінчення. Краще в наказі період відпустки вказати таким чином «з (дата початку відпустки) до дня фактичного виходу на роботу».

Аналогічним чином має бути вказаний і строк дії строкового трудового договору.

2. Строковий трудовий договір з працівником, який був прийнятий на посаду працівниці-відпускниці, має бути розірваний у день, що передує (!) дню виходу працівниці з відпустки для догляду. Цього ж дня з ним потрібно буде провести остаточний розрахунок

Чи може у відпустку для догляду за дитиною піти батько дитини?

«Тато може все що завгодно … тільки мамою не може бути» .

Так, батько дитини може піти в таку відпустку, але за умови, що мати дитини мала право на таку відпустку, але не скористалася ним або перервала відпустку і вийшла на роботу на підприємство (до підприємця).

Умова виконана? Тоді, щоб піти в таку відпустку, батько дитини повинен надати своєму роботодавцеві: (1) заяву про надання відпустки для догляду за дитиною; (2) довідку з місця роботи матері дитини про те, що вона перервала відпустку для догляду за дитиною і приступила до роботи (із зазначенням дати виходу на роботу), або про те, що ця відпустка їй не надавалася.

Надання відпустки для догляду за дитиною батьку дитини оформляють наказом (розпорядженням) роботодавця. Важливо! Відпустка до трьох років батьку дитини «не світить», якщо мати дитини:

— не перериваючи відпустки для догляду за дитиною, виходить на роботу на умовах неповного робочого часу або працює вдома;

— перебуваючи в такій відпустці захворіла і за висновком лікаря не може здійснювати догляд за дитиною, або народжує дитині братика або сестричку. У цьому випадку відпустка для догляду за дитиною не переривається, а батьку дитини, який за нею доглядатиме, лікар-педіатр видасть листок непрацездатності

Мати дитини зареєстрована підприємцем. Чи може замість неї у відпустку для догляду за дитиною піти працююча бабуся дитини?

На жаль, але ні бабуся, ні будь-який інший родич дитини скористатися такою відпусткою замість матері не зможе .

Чому? Усе «упирається в папір». Пам’ятайте, щоб піти в таку відпустку, особа, яка фактично доглядатиме за дитиною, повинна надати своєму роботодавцеві довідку з місця роботи матусі дитини про те, що вона в цей момент не перебуває в такій відпустці (див. вище). Це прямо прописано в ст. 2 Закону про відпустки. Звідси Мінсоцполітики доходить висновку (див. лист Мінсоцполітики від 20.05.2011 р. № 168/13/116-11): «право на відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку батька дитини, бабусі, дідуся або інших родичів, які фактично доглядають за дитиною, є похідним від права матері на таку відпустку, тобто мати може делегувати право на відпустку вищепереліченим особам».

Оскільки мама-підприємець не перебуває в трудових відносинах, то вона не має права на будь-який вид відпусток, у тому числі й на відпустку для догляду за дитиною. Отже, делегувати право на таку відпустку іншому родичеві, який фактично доглядатиме за дитиною, не може

Якої максимальної тривалості може бути робочий день жінки, яка, не виходячи з відпустки для догляду за дитиною, хоче працювати на умовах неповного робочого часу?

З положень ст. 56 КЗпП виходить, що неповним вважається робочий час, який має меншу тривалість, ніж установлений нормативними актами, у тому числі розпорядчими актами підприємства.

Тобто для того, щоб робочий час працівниці вважався «неповним робочим часом», достатньо, щоб він був меншим нормальної тривалості для такої працівниці, а на скільки менше (на годину, дві, три і т. ін.) — це вирішувати працівниці і її роботодавцеві

Чи можна направити у відрядження працівницю, у якої є 2-річна дитина, якщо вона перерве відпустку для догляду за нею?

Ні, вагітні жінки і жінки, що мають дітей віком до трьох років ( ст. 176 КЗпП), належать до осіб, направлення яких у відрядження законодавством не допускається за жодних обставин. При цьому не важливо — перебувають вони у відпустці по догляду за дитиною і вийшли працювати на неповний робочий час чи працюють, не перебуваючи в такій відпустці.

Важливо! Згода вагітної жінки або жінки, яка має дитину віком до трьох років, на поїздку у відрядження розглядатиметься усього лише як обставина, яка пом’якшує відповідальність власника підприємства, що порушило норми ст. 176 КЗпП.

Чого чекати, якщо відряджати працівницю, не зважаючи ні на що? Підприємству — штраф у розмірі 1 мінзарплати (сьогодні — 3200 грн.), передбачений абз. 8 ч. 2 ст. 265 КЗпП, його винним посадовим особам — адмінштраф у розмірі від 1700 до 5100 грн. ( ч. 2 ст. 41 КпАП)

Працівниця підприємства перебуває у відпустці для догляду за дитиною. Чи можна її звільнити за згодою сторін в останній день такої відпустки?

Так, можна. Уся річ у тому, що і ст. 184 (у ній установлена заборона на звільнення жінок, що мають дітей віком до 3 років), і ст. 40 КЗпП (забороняє звільняти працівників у період їх відпустки) говорять про неможливість звільнення працівників у вказаних випадках за ініціативою роботодавця.

Водночас немає жодних заборон на звільнення працівників на інших підставах, наприклад, за власним бажанням або за згодою сторін. Отже, роботодавець і працівниця, яка перебуває у відпустці для догляду за дитиною, мають право домовитися про припинення трудового договору на підставі п. 1 ст. 36 КЗпП (за згодою сторін) у строк, який влаштовує обидві сторони, у тому числі в останній день перебування працівниці у вказаній відпустці

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться