Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, березень, 2017/№13
Друкувати

Продаємо товар з безкоштовною доставкою

Альошкіна Наталя, податковий експерт, buhgalter911@mail.ua
За умовами договору постачальник доставляє товар самостійно і безкоштовно. Чи буде безкоштовне надання послуг і що з ПДВ? Чи потрібно оформляти товарно-транспортну накладну? Якщо постачальник товару — підприємець-єдиноподатник, чи потрібний йому окремий вид діяльності — «транспортні послуги»?
безкоштовність, ПДВ, ТТН, ЄП

Вважаємо, що в даному випадку безкоштовне постачання послуг відсутнє.

Доставка товару у складі його вартості. Витрати на транспортування товарів зі складу підприємства покупцеві належать до витрат на збут ( п. 19 П(С)БО 16). Згідно з п. 14 П(С)БО 9 їх відносять до витрат того періоду, у якому їх понесли.

Зрозуміло, що такі витрати пов’язані з госпдіяльністю, оскільки спрямовані на отримання доходу ( п.п. 14.1.36 ПКУ). А оскільки є такий зв’язок, то немає підстав для нарахування «компенсуючих» податкових зобов’язань за п. 198.5 ПКУ (ср. 025069200). Звичайно, за умови, що витрати на доставку пов’язані з постачанням оподатковуваних товарів.

Як випливає із запитання, покупцеві транспортну послугу надають не саму по собі, а тільки за умови придбання товару за узгодженою в договорі ціною. Тобто транспортування є необхідною складовою реалізації товару. Отже, про жодну передачу безкоштовної послуги не йдеться.

Виписка товарно-транспортної накладної. За загальним правилом її оформляє той, хто замовляє перевезення (п. 11.4 Правил № 363*). Найчастіше це вантажовідправник.

* Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджені наказом Мінтрансу від 14.10.97 р. № 363.

Якщо для перевезення вантажу залучається транспортна компанія, то виписувати товарно-транспортну накладну потрібно обов’язково. Адже цей документ так і залишається основним, який оформляють при перевезенні вантажів автотранспортом.

Її наявності вимагають Правила № 363, як обов’язковий документ вона згадується в п. 1 Переліку № 207**, а також є підставою для перевезення вантажів згідно зі ст. 48 Закону про автотранспорт***.

** Перелік документів, необхідних для здійснення перевезення вантажу автомобільним транспортом у внутрішньому сполученні (додаток до постанови КМУ від 25.02.2009 р. № 207).

*** Закон України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 р. № 2344-III.

Якщо використати для доставки власний транспорт, то товарно-транспортна накладна, строго кажучи, не обов’язкова: достатньо і товарної накладної. Але враховуючи, що через відсутність першої податківці можуть неабияк «помотати нерви», краще все-таки й у разі перевезення власного вантажу її випискою не нехтувати.

З приводу додаткового виду діяльності. Ми вже з’ясували, що доставка товару покупцеві є складовою операції з реалізації товару. Сама по собі послуга транспортування товару без його придбання не здійснюється. По суті, постачальник перевозить власний товар і здійснює транспортні послуги для власної підприємницької діяльності — торгівлі. Значить, транспортна послуга покупцеві не надається, а включається в ціну реалізації товару. Таким чином, вважаємо, підприємцю-єдиноподатнику вносити в Реєстр єдиного податку додатковий вид діяльності «транспортні послуги» не потрібно.

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться