Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2017/№22
Друкувати

Умовні коди УКТ ЗЕД: «відколи» обов’язкові?

Сумцова Ольга, податковий експерт, o.sumcova@buhgalter911.com
Ситуація. У січні зареєстрували податкову накладну без коду УКТ ЗЕД, оскільки на товар (об’єкт нерухомості), що постачається, код в УКТ ЗЕД не передбачений. Умовні коди товарів на той момент ще не були опубліковані. Чи вважатиметься дійсною така податкова накладна?
податкова накладна, коди УКТ ЗЕД

Нагадаємо суть проблеми. З 1 січня при постачанні будь-яких товарів у податковій накладній повинен указуватися код УКТ ЗЕД ( п.п. «і» п. 201.1 ПКУ). Але під визначення постачання товарів підпадають і доволі «специфічні» товари, для яких в УКТ ЗЕД коди просто не передбачені. Наприклад, об’єкти нерухомості або «комунальний набір» — вода, електроенергія, пара, газ і т. ін. Тільки згодом у Порядок № 1307* внесли доповнення про те, що податківці повинні опублікувати на своєму офіційному сайті умовні коди товарів, які не передбачені в УКТ ЗЕД.

* Порядок заповнення податкової накладної, затверджений наказом Мінфіну від 31.12.2015 р. № 1307.

Ці умовні коди були опубліковані на сайті ДФСУ 14.03.2017 р. А 28.03.2017 р. в цей перелік був доданий ще й умовний код за програмною продукцією.

Довідник умовних кодів розміщений на головній сторінці веб-порталу ДФСУ: Головна / Довідники, Реєстри, Переліки / Довідник умовних кодів товарів (http://sfs.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/288992.html).

Звичайно ж, виникло запитання: а як бути з податковими накладними, складеними в січні і лютому, — до появи цих умовних кодів? Чи вважатиметься дійсною податкова накладна, якщо код, зважаючи на його відсутність в УКТ ЗЕД, узагалі не був у ній указаний?

Так ось, у декількох індивідуальних податкових консультаціях податківці надають відповіді на ці запитання (індивідуальні податкові консультації ДФСУ від 18.05.2017 р. № 273/6/99-99-15-03-02-15/ІПК, від 05.05.2017 р. № 88/6/99-99-15-03-02-15/ІПК)**.

** З індивідуальними податковими консультаціями можна ознайомитися в Реєстрі індивідуальних податкових консультацій (https://cabinet.sfs.gov.ua/cabinet/faces/public/reestr.jspx).

Як випливає з консультацій, умовні коди УКТ ЗЕД обов’язкові для податкових накладних, які зареєстровані починаючи з 16.03.2017 р. (відзначимо, що тільки з цієї дати такі коди фізично можна було проставляти в податковій накладній).

І що важливо! Податківці визнають, що якщо на товар в УКТ ЗЕД не було передбачено відповідного коду, то податкові накладні, зареєстровані до 16.03.2017 р. (по 15.03.2017 р. включно), визнаються дійсними і без коду УКТ ЗЕД. І коригувати їх унаслідок затвердження умовних кодів УКТ ЗЕД не потрібно:

«відсутність коду товару згідно з УКТ ЗЕД у податковій накладній, складеній на постачання товарів, коди яких в УКТ ЗЕД відсутні, і зареєстрованій в ЄРПН до 16.03.2017 р. (по 15.03.2017 р.), не визнається помилкою, допущеною при складанні такої податкової накладної, не вимагає її коригування і не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною».

Цей висновок абсолютно справедливий, адже в податкових накладних, зареєстрованих до 16.03.2017 р., платник фізично не міг виконати вимогу про проставляння кодів УКТ ЗЕД у податковій накладній.

Добре, що податківці нічого не стали вигадувати із цього приводу .

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться