Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, травень, 2017/№22
Друкувати

Нова думка про податковий кредит при купівлі основного засобу підприємцем

Мірошниченко Віталіна, податковий експерт, v.miroshnichenko@buhgalter911.com
Раніше податківці категорично забороняли підприємцям ставити в податковий кредит суми ПДВ, сплачені при купівлі будь-яких основних засобів. Зараз начебто і дозволили, але не зовсім. Черговий їх «опус» на цю тему зараз і обговоримо.
ПДВ, підприємець, основні засоби

Найсвіжіша думка податківців (категорія 101.13 ЗІР): підприємці можуть поставити в податковий кредит суму ПДВ, сплачену при купівлі основного засобу, але не будь-кого, а тільки того, який узятий на облік згідно зі ст. 177 ПКУ.

Отже, на думку податківців , у податковий кредит не можна ставити ПДВ, сплачений при купівлі: 1) основних засобів, які підприємець не бажає амортизувати (вести облік); 2) земельних ділянок, житлової нерухомості, легкових і вантажних авто (їх заборонено амортизувати в принципі).

Який же аргумент для цього у фіскалів? Прямих аргументів як таких ми в принципі не бачимо. Проскакують лише звичні «скарги» на те, що підприємець не може бути власником майна (власником може бути тільки фіз- або юрособа). І швидше за все, податківців тягне до наступного логічного ланцюжка, мовляв «законодавець вирішив, коли об’єкт основних засобів дійсно вважається використовуваним у госпдіяльності, — у разі, якщо підприємцеві дозволено його амортизувати. Ось тоді й можна зберегти податковий кредит з ПДВ».

Але таке трактування знову-таки не витримує жодної критики і його можна спростувати в суді*.

* Детально про це, а також про аргументи на користь підприємця для судових спорів ми писали в статті «Підприємець і автомобіль: витрати і ПДВ» (журнал «Бухгалтер 911», 2017, № 11).

НКУ не ставить право підприємця на податковий кредит у пряму залежність від обліку його доходів і витрат.

У ПКУ взагалі немає особливих умов для формування податкового кредиту в підприємців — платників ПДВ.

Тому насправді немає жодного зв’язку між ПДВ за основними засобами й амортизацією основних засобів! Згідно з п.п. «б» п. 198.1 ПКУ до податкового кредиту включаються суми ПДВ, сплачені при купівлі необоротних активів. При цьому, якщо основний засіб використовується в госпдіяльності підприємця і для здійснення оподатковуваних ПДВ операцій, то «викошувати» відображений податковий кредит необхідності немає. Адже в п. 198.5 ПКУ для цього просто немає підстав!

Тому, якщо ви сміливий підприємець і готові боротися за свій податковий кредит у суді, у вас, як і раніше, є всі шанси виграти справу. Але обов’язково оформіть якомога більше документів, що підтверджують той факт, що ваш основний засіб дійсно використовується в оподатковуваних ПДВ операціях (і тільки в них).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться