Отключить рекламу

Підпишіться!


Бухгалтер 911, листопад, 2017/№46
Друкувати

Узагальнюючі податкові консультації: чекаємо наступного року

Шевчук Михайло, податковий експерт, m.shevchuk@buhgalter911.com
Мінфін затвердив Порядок № 811*, що регулює надання Міністерством узагальнюючих податкових консультацій. І, судячи з усього, консультацій, підготовлених згідно з цим документом, доведеться чекати не раніше наступного року. Давайте ж розглянемо встановлені ним нововведення.
роз’яснення, УПК, «внутрішня кухня» Мінфіну

* Порядок надання узагальнюючих податкових консультацій, затверджений наказом Мінфіну від 27.09.2017 р. № 811.

Чому з 2018-го? Насправді, набрання чинності Порядком № 811 відбулося 03.11.2017 р. — з дня його офіційної публікації (як установлено п. 4 наказу, яким затверджений Порядок). Але саме по собі це ще не означає старт нової узагальнюючо-консультаційної кампанії .

Усе тому, що п. 2 цього наказу зобов’язує ДФСУ щокварталу, не пізніше 5 числа місяця, наступного за кожним календарним кварталом, надавати Мінфіну узагальнену інформацію про результати практичного застосування законодавства з питань оподаткування, з питань сплати ЄСВ. А разом з нею — пропозиції про необхідність надання узагальнюючих податкових консультацій (далі — УПК).

Причому зазначимо, що навіть отримання Мінфіном подібної інформації не зобов’язує його видавати УПК. Тому гарантій у їх щоквартальній появі все одно немає.

Поки така інформація з відповідними пропозиціями Мінфіну не надійде, то і готувати УПК Міністерство поспішати не буде. А оскільки строки інформування за результатами ІІІ кварталу вже пропущені, то активних дій як від ДФСУ (у частині інформування), так і від Мінфіну (у частині затвердження УПК) доводиться чекати хіба що з початку наступного року.

Що було, що буде? За документами зі статусом УПК вже можна було і скучити , адже останні з них були датовані далеким 2015 роком.

А впевненості вони давали більше, ніж ті ж роз’яснення в ЗІР, які сьогодні є, а завтра зникають або замінюються на протилежні.

Тоді вони виходили «від пера» ДФСУ. Зараз же роль їх автора візьме на себе Мінфін (що відповідає вимогам п.п. 192.1.5 і п. 52.6 ПКУ)**. Радше сказати, відповідальний за підготовку і надання УПК структурний підрозділ Мінфіну.

** Детальніше про зміни в ПКУ у частині надання консультацій ви могли прочитати в статті «Податкові консультації «на зламі часів»: найближче майбутнє» («Бухгалтер 911», 2017, № 12).

Для надання пропозицій і рекомендацій щодо підготовки проектів УПК такий підрозділ буде не рідше ніж раз на квартал ініціювати проведення спеціальної Експертної ради з питань підготовки УПК при Мінфіні (далі — Експертна рада).

Наповнення. Обов’язкові атрибути УПК наведені в п. 1 розд. ІІІ Порядку № 811. До них належать:

— тема консультації;

— визначення податку, збору, обов’язкового платежу, питання з їх адміністрування, щодо яких надається консультація;

— опис питань, що піднімаються;

— посилання на конкретні норми законодавства, за якими надається консультація;

— обґрунтування застосування норм законодавства;

— короткий висновок за результатами аналізу щодо практичного застосування норм податкового та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладений на контролюючий орган;

— приклади для окремих ситуацій, які можуть мати місце в діяльності платників податків, — у разі потреби (згідно з п. 3 розд. ІІІ Порядку № 811).

УПК може містити відповіді на декілька запитань, об’єднаних однією темою.

УПК затверджуватимуть наказом Мінфіну і публікуватимуть на офіційному сайті протягом 5 календарних днів з дня їх надання (п. 52.6 ПКУ, п. 3 розд. І Порядку № 811).

Судове оскарження. Так само як і для індивідуальних, для УПК передбачена можливість їх судового оскарження (п. 53.2 ПКУ). У Положенні № 811 вона і продубльована, і конкретизована.

Так, п. 6 розд. ІІ Порядку № 811 уточнює, що скасування судом наказу про затвердження УПК може стати причиною скликання позачергового засідання Експертної ради.

Його мета — отримання відповідальним підрозділом Мінфіну рекомендацій і пропозицій Експертної ради з розробки нової УПК з урахуванням висновків суду.

При призначенні позачергового засідання відповідальний підрозділ Мінфіну може готувати матеріали, необхідні для його проведення, в строки, відмінні від звичайних***. Очевидно, продиктовано це тим, що Мінфін зобов’язаний опублікувати нову УПК (з урахуванням висновків суду) протягом 30 к. дн. з дня набрання законної чинності рішенням суду про скасування наказу про затвердження УПК (абз. 3 п. 53.2 ПКУ, п. 3 розд. ІV Порядку № 811).

*** Зазвичай для цього воно має 20 роб. дн. до дня засідання Експертної ради.

«Строк придатності». УПК діятиме до моменту визнання наказу Мінфіну про її затвердження таким, що втратив чинність, або скасування такого наказу судом (п. 1 розд. ІV Порядку № 811).

Індульгенція. І як же не згадати, що УПК звільняють від відповідальності, у тому числі фінансової (штрафні санкції та/або пеня), платника (податкового агента та/або його посадову особу), який діяв відповідно до такої консультації, за діяння, що містять ознаки податкового правопорушення, зокрема на підставі того, що надалі така податкова консультація була змінена або скасована. Ця чи не ключова норма стосовно УПК з п. 53.1 ПКУ продубльована і в Порядку № 811 (п. 2 розд. ІV).

Для того, чтоб распечатать текст необходимо авторизоваться или зарегистрироваться